Авторизация

Вісті з Полтави - Трибунал виправдав коментатора «Полтавщини» Мишку, якого звинувачували у сепаратизмі


Вісті з Полтави - Трибунал виправдав коментатора «Полтавщини» Мишку, якого звинувачували у сепаратизмі

Суддя Віталій Микитенко виправдав коментатора «Мишку», якого СБУ звинувачувало у закликах до створення «КНР» і визнання Криму за Росією. Відповідні дописи на сайті ІВ «Полтавщина» суд вважає жартом.


7 серпня Октябрський районний суд провів останнє судове засідання по справі коментатора ІВ «Полтавщини» із нікнеймом «Мишка». СБУ Полтавської області звинувачувало його у сепаратизмі. Детальніше пояснимо, за які коментарі правоохоронці хотіли притягнути чоловіка до відповідальності.



Обвинувачений полтавець є постійним коментатором сайту з 2010 року. Його перший аккаунт був «Мишка». Після його блокування він зареєстрував ще кількасот різних нікнеймів, більшість з яких наразі теж забанена. У своїх коментарях він не приховував проросійських поглядів та нерідко зневажливо висловлювався щодо питань української державності.






Через це «Мишкою» зацікавилося СБУ та знайшло чоловіка, який використовує цей псевдонімом. У 2018 році правоохоронці відкрили кримінальне провадження і почали розслідування. Так, в матеріалах справи йдеться:



«... В період з лютого 2014 року по лютий 2017 року, розміщував на сайті «Інтернет-видання «Полтавщина» під мережевим псевдонімом «Мишка» текстові матеріали антиукраїнського, сепаратистського характеру, які містять у собі заклики до вчинення умисних дій з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України...»



Своє обвинувачення правоохоронці намагалися побудувати на трьох коментарях «Мишки». Правоохоронці направили текст на дослідження в Харківський науковий інститут ім. Бокаріуса.



Коментар № 1



У статті від 16 березня 2014 року про проведення марафону єдності у Миргороді, «Мишка» залишив такий коментар:



«Хохлы.Помянем крым! Не чокаясь )))»





Висновок експертизи: заклик про територіальні зміни, а саме про те, щоб українці визнали АР Крим територією Росії.



Коментар № 2



Його «Мишка» залишив 27 березня 2014 року під статтею, в якій йдеться, що СБУ розбирається із закликами в інтернеті провести референдум щодо федералізації України.



«Предлагаю провести референдум на тему федерализации России с дальнейшим присоединением Российской Федерации к Полтавской области!!! )))))))»






Висновок експертизи: текст у формі заклику, в об’єктивному змісті якого йдеться про територіальні зміни, а саме — провести референдум з метою приєднання «Російської Федерації до Полтавської області».



Коментар № 3



Під публікацією 2015 року, про збереження Кобеляцького району після децентралізації «Мишка» залишив такий коментар.



«Свабоду Кабылякам! Кабыляцкая народная республика! КНР! )))))))»






Висновок експертизи: заклик про територіальні зміни, а саме, надати свободу Кобилякам і створити на території Кобиляцького району Полтавської області «Кобиляцьку народну республіку».



Від редакції: звертаємо увагу, що висновок експерта містить формулювання саме «Кобиляки» та «Кобиляцький», а не «Кабиляки» (як в Мишка) чи «Кобеляки» (справжня назва міста).



СБУ просила суддю Микитенка притягнути «Мишку» до відповідальності за ч. 1 ст.110 КК України (Заклики до зміни меж території України). Санкція статті передбачає позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.



Рішення суду



Октябрський районний суд виправдав «Мишку», а потім опублікував роз’яснення на офіційному сайті. Суддя вважає, що дописи «Мишки» — це сатира, а жартівливі коментарі не є приводом садити людей у в’язницю. Крім того, спроби СБУ посадити за ґрати «Мишку» суддя порівняв із полюванням НКВД на людей за антирадянську агітацію. Передаємо частину пояснення Октябрського райсуду:



— Суд вважав недоведеним поза розумним сумнівом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 110 КК України, позаяк інкриміновані М. висловлювання не містили фактичних даних, а були особистісними оціночними судженнями, думками та переконаннями, у сатиричній формі, з застосуванням мовних засобів щодо подій, які відбуваються в державі, де він проживає та громадянином якої являється. Такі оціночні судження, відповідно до вимог закону, не підлягають спростуванню та доведенню їх правдивості.



Принагідно слід вказати, що зареєстрований у Верховній раді 24.02.2015 року законопроект № 2225 про кримінальну відповідальність за критику влади був відкликаний як недосконалий. Аналогічна за змістом норма існувала в Кримінальному кодексі колишнього СРСР 1922 року та передбачала тривалі строки таборів за «антирадянську агітацію і пропаганду», була характерною для тоталітарної держави. Наразі законодавцем відхилено також кримінальну карність «екстремістської діяльності та наклепу», яка вводилась так званими «диктаторськими законами» 16 січня 2014 року.



Редакція «Полтавщини» погоджується з позицією суду, що саджати людей за коментарі в інтернеті — це ненормально, втім розбанювати «Мишку» ми не плануємо, оскільки він неодноразово порушував правила сайту. Також радимо користувачам надсилати скарги на коментарі, що містять образи або не стосуються обговорюваних тем. Це дозволить модератору оперативніше їх видаляти.


Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Оцените работу движка