У Полтаві організаторка стихійного притулку заборгувала за кредитом і відмовилася від допомоги — 64 безпритульних собаки опинилися на вулиці
Колишня власниця земельної ділянки на вул. Небесної Сотні, 60, відмовилася звільняти територію, яку за борги по кредиту продали новому власнику через аукціон. У результаті 64 безпритульних собаки опинилися на вулицях Полтави.
3 серпня, близько 17:30, в групі UAnimal у Facebook розпочалася пряма трансляція того, як новий власник земельної ділянки на вулиці Небесної Сотні, 60, почав демонтувати огорожу. На території ділянки знаходилось 64 безпритульних собаки, які почали вибігати на вулицю. Волонтери та зооактивісти у прямій трансляції закликали мешканців міста та міську владу зупинити демонтаж паркана та допомогти облаштувати для тварин інший притулок.
Людмила Хоменко розповіла, що близько 15 років тому Олена Шевченко придбала земельну ділянку та облаштувала на території притулок для собак. Потім жінка взяла кредит під заставу цієї ділянки і своєчасно не виплатила борг.
За борги по кредиту ділянку виставили на продаж через аукціон і продали ще до початку карантину. Минуло майже півроку і новий власник почав примусово виселяти з території Олену Шевченко та її собак — почав демонтувати паркан навколо території і, тим самим, випустив майже 70 собак на вулицю.
Людмила Хоменко закликала міську владу звернути увагу на цю проблему, адже 70 тварин, які не пристосовані до життя на вулиці, залишилися без притулку. Вона наголосила, що всі собаки стерилізовані та більшість з них спокійні. Наразі ще не демонтовано вольєр з агресивними собаками — його планують прибрати у четвер.
Людмила Хоменко зазначила, що потрібно облаштувати стерилізаційний центр для тварин у межах міста.
Полтавець Олександр Шевчик розповів, що за декілька днів до того, як придбати ділянку, він перевірив інформацію щодо неї — в реєстрах не було жодної згадки про притулок чи собак. До квітня ніхто не переймався тваринами, а потім почали з’являтися пости у Facebook від волонтерів та зооактивістів щодо подальшої долі собак.
Новий власник ділянки зауважив — від колишньої власниці Олени Шевченко йому стало відомо, що вона купила цю ділянку, коли «Полтавтрансбуд» хотів розпочати там будівництво багатоповерхівки. Жінка розраховувала на те, що забудовник викупить у неї ділянку або запропонує квартиру у новобудові.
Але «Полтавтрансбуд» так і не почав там будівництво. А Олена Шевченко взяла кредит під заставу цієї ділянки і не виплачувала борги, тому банк виставив землю на продаж.
20 березня 2020 року Олександр Шевчик придбав земельну ділянку на аукціоні. Він відразу звернувся до Олени Шевченко з проханням звільнити територію. Тоді на ділянці проживало 60 собак. Жінка запевнила, що почне шукати місце для тварин та до травня звільнить ділянку. Тому Олександр оформив право власності наприкінці травня, адже сподівався, що до того часу жінка звільнить територію. Чоловік запропонував Олені свою допомогу — демонтувати огорожу на старій ділянці, встановити її на новій та надати транспорт для перевезення речей.
Доки шукали іншу ділянку для притулку, волонтери запропонували забрати частину тварин до себе, ще частину — влаштувати у родини, а тих, які старі та хворі спробувати віддати на пункт перетримки КАТП-1628.
У травні Олександр Шевчик приїхав знайомитися із сусідами, від яких дізнався, що кількість тварин на ділянці збільшилась. Замість 60 собак там мешкало вже близько 70. Мешканці сусіднього будинку (вул. Небесної Сотні, 74) написали колективну скаргу на жінку через постійний сморід та галас на тій ділянці. За їхніми словами, ці собаки мали вільний доступ до навколишньої території — часто забігали на подвір’я їхнього будинку, кидалися на тих, хто йшов бруківкою, а в прилеглому парку знаходили трупи тварин, які ніхто не прибирав. Патрульні виїхали з перевіркою та склали адміністративний протокол за грубе порушення правил утримання тварин.
Але Олена Шевченко не поспішала звільняти земельну ділянку. Попри те, що волонтери та зоозахисники пропонували жінці чотири варіанти земельних ділянок для тварин, Олена Шевченко наполягала на тому, що всі вони знаходяться далеко і вона не зможе їздити та доглядати за собаками. Сама жінка живе у пров. Рибальському і тому годувати та доглядати тварин вона може саме на цій ділянці.
У червні новий власник кілька разів домовлявся про зустріч з Оленою Шевченко та депутатом міськради Маєю Матвеєвою, щоб обговорити подальші дії. Але зустрічі зривалися через небажання колишньої власниці звільняти ділянку. Тоді Олександр попередив жінку, що з 1 липня почне демонтаж огорожі.
Олена Шевченко почала звинувачувати нового власника у тому, що він незаконно, за заниженою вартістю, придбав землю і вона буде оскаржувати продаж в суді. За словами Олександра, жінка запевнила, що звільнить територію, коли Олександр заплатить їй різницю між реальною, на її думку, вартістю ділянки та тією, що сплатив чоловік (328 тис. грн).
7 липня Олександр Шевчик дізнався, що жінці безкоштовно запропонували для собак ділянку у селищі Червоний шлях. Зоозахисники, волонтери та представники партії Шарія також запропонували свою активну допомогу з переїздом. Але пізніше представники партії повідомили, що кошторис перевищує їхні фінансові можливості.
28 липня новий власник знову звертався до Олени Шевченко та пропонував допомогу, але на його звернення ніхто не реагував. Тоді чоловік попередив Подільську районну раду та Полтавську міську раду про демонтаж огорожі.
Крім того, ще у червні чоловік опублікував оголошення в газеті «Полтавський вісник» про примусове виселення попередніх власників. І вже 3 серпня він, із робітниками, приїхав розбирати паркан.
8 липня у сюжеті телеканалу ІРТ Полтава Олена Шевченко розповіла, що після продажу ділянки вона телефонувала новому власнику та повідомила, що їй потрібен рік, аби звільнити земельну ділянку. Тоді жінка наголошувала, що їй не було куди переїжджати. Також вона зазначила, що «буде відстоювати в суді своє право на проживання на цій ділянці» ще мінімум на рік.
Олена Шевченко вважає, що, оскільки ділянку придбали в період карантину, то, за законом, право власності переноситься до жовтня поточного року.
Подруга колишньої власниці Наталя, яка допомагає доглядати тварин, зазначила, що новий власник неодноразово приїздив та провокував конфлікт.
В тому ж сюжеті новий власник Олександр Шевчик зазначає, що жінка була згодна звільнити ділянку, якщо він заплатить їй 70 тис. грн. Натомість, чоловік повідомив колишній власниці, що готовий допомогти фізично, придбати матеріали, але «на руки» їй гроші давати не буде.
Тоді ж, через конфлікт, на місце події викликали патрульних. Поліцейські передали справу слідчим, які повинні встановити всі обставини конфлікту.
Вже після початку демонтажу паркану навколо ділянки прес-служба Полтавської міськради на сторінці у Facebook повідомила, що наразі вирішує питання щодо розміщення 70-ти безпритульних собак.
Заступник міського голови з питань ЖКГ Олексій Чепурко запевнив, що спеціалісти Полтавського КАТП-1628 відстежать всіх тварин, простерилізують раніше не стерилізованих собак, зроблять відповідне чіпування та, за можливістю, заберуть на пункт перетримки, хоча б на певний час.
Директор КАТП-1628 Тарас Бойко повідомив, що наразі пункт перетримки переповнений і для цих собак місця немає. Тим більше, що вони усі стерилізовані і здорові, тому допомоги КАТП не потребують.
Нагадаємо, що 12 жовтня 2019 року, близько 5-ї години ранку, поблизу ставка на вулиці Лесі Українки зграя безпритульних собак напала на жінку та покусала її. Наступного дня потерпіла від травм померла в лікарні, а пізніше правоохоронці відкрили кримінальне провадження за підозрою у службовій недбалості працівників КАТП-1628. Останнє судове засідання по цій справі відбулося 7 лютого 2020 року.
Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»