Уряд та ВР планують передати новоствореним районам частину податку на доходи фізичних осіб. Наразі містам обласного значення дозволено залишати частину цього податку на потреби своїх бюджетів. Для Полтави частка ПДФО у бюджеті складає 60-65%. Якщо розпоряджатися цими коштами буде призначений чиновник, то це можна назвати «ре-децентралізацією»
Секретар Полтавської міськради та в.о. міського голови Олександр Шамота повідомив про інсайд стосовно планів влади фактично заморозити децентралізацію. Про це він розповів у своєму Telegram-каналі.
— На засіданні Кабінету Міністрів хочуть поставити хрест на децентралізації та місцевому самоуправлінні! За нашим інсайдом, 18 червня 2020 року у Верховній Раді України планують проголосувати урядову постанову № 3650 про нові райони. Цей розподіл повністю прибирає поняття міст обласного значення і ставить під питання логіку всіх об’єднань в ОТГ! Місяці консультацій мерів міст, європейських експертів з місцевого самоврядування з Кабміном і Мінрозвитку громад — «насмарку».
Наповнення Полтавського бюджету на 60-65% залежить від ПДФО. В результаті прийняття постанови № 3650 весь ПДФО повністю йтиме в район. Голова району — посада не виборна, його призначають! Встигли забути про кумівство?! Не хочу нагадувати, що окремі територіальні громади об’єднувались з самого початку саме для того, щоб отримати цей податок у свої бюджети! Дороги, інфраструктура, спорт, культура, медицина і освіта, та все, що фінансується в Полтаві із міського бюджету і тільки почало ставати на ноги, знову під загрозою. Дамоклів меч навис над бюджетами всіх міст.
«Мораль сей басни такова»: якщо парламентарі підуть на цей крок, як би вибори не завершились восени, міста отримають дулю й дірку від бублика. Ось такий він кінець епохи... децентралізації.
Олександр Шамота у коментарі «Полтавщині» уточнив свої побоювання:
— Є інформація, що влада готова піти на такий крок і передати право розподіляти ПДФО чиновникам у новостворених районах. Так, у нас залишиться туристичний збір, земельний, однак податок на доходи з фізичних осіб є основним податком. Задля того і проводилася децентралізація, щоб місцеві громади об’єднались та отримали фінансові важелі. Якщо ці гроші буде розподіляти чиновник, то це суперечитиме суті децентралізації.
Олександр Шамота повідомив, що разом з Асоціацією міст України звернувся до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України та керівників політичних фракцій і груп щодо проекту Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів». Також запропоновані зміни до Бюджетного Кодексу, адже це зможе призвести до погіршення фінансового стану міст і громад внаслідок перерозподілу надходжень від ПДФО.
Довідково. Станом на квітень, планова дохідна частина бюджету Полтави на 2020 рік з урахуванням змін складає 3 млрд 113 млн грн. З них податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) складає 1 млрд 851 млн грн. За перший квартал Полтава отримала 535 млн грн ПДФО.
Нагадаємо, що Полтавську область адміністративно складатимуть 4 райони: Полтавський, Миргородський, Лубенський та Кременчуцький.
Згадана Постанова передбачає що до цих районів входитимуть наступні громади:
Водночас проект рішення ліквідовує існуючі райони: Великобагачанський, Гадяцький, Глобинський, Гребінківський, Диканський, Зіньківський, Карлівський, Кобеляцький, Козельщинський, Котелевський, Кременчуцький, Лохвицький, Лубенський, Машівський, Миргородський, Новосанжарський, Оржицький, Пирятинський, Полтавський, Решетилівський, Семенівський, Хорольський, Чорнухинський, Чутівський, Шишацький райони.
Інформація про можливу втрату містами обласного значення фінансових важелів самоврядування проходить на тлі того, що за перше півріччя 2020 року Полтава виконала бюджет лише на 94%. Причина — якраз зменшення надходження від податків у період карантину.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»