Суд виніс вирок спійманому на хабарі 5 років тому уже колишньому співробітнику СБУ: після перекваліфікації справи йому призначили штраф
Октябрський райсуд Полтави виніс вирок Дмитру Шаманському, який 5 років тому, на посаді слідчого СБУ, взяв $1800 хабара. 9 червня суддя Віталій Микитенко призначив йому 25,5 тис. грн штрафу. Про це «Полтавщині» стало відомо з реєстру судових рішень.
Нагадаємо, Дмитра Шаманського затримали 1 липня 2015 року — одразу після отримання $1800. Кошти він отримав від Олега С. — колекціонера, який, серед іншого, намагався переслати орден Жовтневої революції до Китаю.
Справу проти Олега С. відкрили взимку 2015-го. З самого початку він проходив як свідок, але потім його звинуватили у контрабанді. Перед цим, навесні, у чоловіка вилучили комп’ютер, з якого той розміщував оголошення про продаж орденів та медалей. Саме за повернення системного блоку Дмитро Шаманський і хотів отримати кошти.
На той час він уже близько 6 років працював слідчим в особливо важливих справах УСБУ в Полтавські області і входив до слідчої групи, яка вела справу контрабанди.
На одному з допитів Шаманський повідомив Олегу С., що розслідування триватиме довго, він отримає судимість і комп’ютера не побачить. За $2000 він пообіцяв вирішити питання, «хоча це буде складно», а також погрожував призовом до Збройних сил України. Олег сказав, що йому потрібен тиждень, аби зібрати кошти. За кілька днів повідомив, що не має достатньо грошей і тоді СБУшник сказав нести те, що є.
Після цього Олег С. звернувся до військової прокуратури Полтавського гарнізону, яка вирішила організувати затримання Шаманського під час отримання хабара. Чоловіки зустрілися 1 липня на вулиці. Пройшлися, поговорили, а далі СБУшник наказав покласти хабар до його барсетки. Олег поклав $1800, а $200 лишив у кишені. Пізніше сказав, що це сталося випадково.
Дмитра Шаманського затримали за кілька хвилин, коли чоловіки уже розійшлися. Хабар вилучили, а СБУшнику повідомили про підозру в одержанні неправомірної вигоди, поєднаному з вимаганням (ч. 3 ст. 368 ККУ).
За два дні його відсторонили від посади та взяли під варту із правом внесення 42,6 тис. грн застави. Кошти за Дмитра Шаманського сплатили, тому у СІЗО він не сидів.
Розслідування хабарництва тривало два роки. Справу передали до суду у травні 2017-го, а от вирок змогли винести лише за три роки. Розгляд гальмували відвід судді, пошук активів Шаманського тощо.
Поки тривав суд за обвинуваченням співробітника СБУ, вирок отримав і колекціонер-контрабандист. 24 січня 2018-го йому призначили 17 тис. грн штрафу.
У червні 2019 року Дмитра Шаманського звільнили з лав СБУ через закінчення терміну контракту, який вирішили не продовжувати.
Під час засідання 9 червня 2020-го суддя Віталій Микитенко вирішив, що йому неправильно кваліфікували обвинувачення. Замість ч. 3 ст. 368 ККУ, за якою екс-слідчому СБУ загрожувало від 5 до 10 років ув’язнення, його дії кваліфікували за ч. 2 ст. 369-2 ККУ (Одержання неправомірної вигоди для себе чи третьої особи за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або пропозиція чи обіцянка здійснити вплив за надання такої вигоди). У результаті потенційне покарання пом’якшилося до 12750-25500 грн штрафу або 2-5 років ув’язнення.
Суддя вказав, що самостійно Дмитро Шаманський не міг повернути системний блок і натякав Олегу С., що домовиться про це із керівництвом. Окрім того, контрабандист на той час взагалі не був підозрюваним і СБУшник не мав права вилучати техніку на 1,5 місяці без згоди на те свідка. Олег С. про це не знав.
Сам Шаманський провини не визнав за жодною з інкримінованих статей. Він заявив, що з 1 липня 2015-го пішов у відпустку на 35 днів. У перший день відпустки поїхав у Жуки, потім повернувся у Полтаву та пішов поповнити рахунок телефону. Біля термінала зустрів Олега С., який почав витягати і пропонувати гроші за повернення вилученого комп’ютера. Він нібито відмовив і одразу після цього підійшли чоловіки, затримали його та витягли з кишені гроші. Як $1800 опинилися у нього, СБУшник не знав.
Попри це, суддя вирішив, що провина Дмитра Шаманського доведена поза розумним сумнівом і вона ґрунтується на повному дослідженні всіх обставин кримінального провадження. Тому Віталій Микитенко визнав чоловіка винним за ч. 2 ст. 369-2 ККУ.
Оскільки його уже звільнили з СБУ, він має неповнолітню дитину та не був судимий, суддя вирішив, що покарання у виді штрафу буде достатньо. Шаманського зобов’язали сплатити 25,5 тис. грн.
Оскільки чоловік не визнав провини на суді, припускаємо, що він подаватиме апеляційну скаргу. На це він має 30 днів. Розгляд апеляції може тривати ще не один рік. Оскільки тепер вважається, що Дмитро Шаманський вчинив злочин середньої тяжкості, то термін притягнення його до відповідальності становить 5 років з дня вчинення злочину. Тобто чоловіку треба «протягнути» ще 2 роки, аби дочекатися закриття справи.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»