Спеціалісти ГО «Еколтава» написали для міста програму поводження із твердими побутовими відходами. З 2020 року сміття у Полтаві будуть збирати й утилізувати згідно зі стратегією.
Роботу над програмою екологи почали наприкінці 2018 року. КАТП-1628 підписало з організацією договір на 84 тисячі гривень. У травні цього року програму передали комунальникам, вони внесли в неї доповнення та передали на розгляд в УЖКГ. Найближчими днями програму мають опублікувати на сайті Полтавської міськради й уже в червні її можуть винести на сесію.
Ця програма короткострокова і написана на три роки. Для міста також потрібна довгострокова програма на 20 років.
Як пояснюють екологи, у міста повинна бути стратегія, яка розв’язує проблему відходів. Усі заходи зі збору й утилізації відходів повинні відбуватися згідно з програмою, а не просто від бажання комунальників. У програмі вказано, яку кількість техніки потрібно закупити, скільки баків для сміття придбати, як збирати й утилізувати різні види твердих побутових відходів. Програма написана для того, щоби проблема зі сміттям вирішувалася, а не просто його возили на звалище.
У програми є два основних завдання: мінімізувати кількість відходів та провести просвітницьку роботу. Щоби зменшити кількість відходів, треба працювати з бізнесом, який повинен скоротити кількість одноразового посуду й інших пластикових речей. Однак, це питання вирішується на державному рівні. Лекції «Еколтави» зроблять на постійній основі, й екологи будуть ходити по школах та інших закладах і розповідатимуть, що робити, щоби менше відходів потрапляло на звалище.
Звернемо увагу, що після того, як створять Полтавську ОТГ, у програму внесуть зміни. КАТП-1628 буде відповідальне за сміття в громадах, що приєднаються до Полтави, й комунальникам потрібно буде більше техніки та людей.
Як результат дії «Програми реалізації твердих побутових відходів у Полтаві 2020-2022» у місті повинно стати менше сміття на сміттєзвалищі.
«Еколтава» почала роботу і над програмою поводження із небезпечними відходами. Вона регулюватиме збір і утилізацію батарейок, ртутних лампи, медичних відходів тощо. КАТП-1628 підписало договір з організацією на суму 37 тисяч гривень. Цю програму планують дописати та винести на сесію наприкінці літа.
Нагадаємо, чиновники заявляли, що у 2020 році Полтава придбає сортувальну лінію та подрібнювач сміття.
Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»