Не зважаючи на широкий спектр політичної полтавської галявини, уся інтрига майбутніх виборів звужується до кандидата, який здатен перемогти Олександра Мамая у 2-му турі виборів. Спробуємо проаналізувати ці шанси
Вихід на фінішну пряму процесу обрання кандидата на міського голову Полтави від «Слуги народу», де розглядаються 3 кандидатури, спонукав «Полтавщину» вирахувати й інших кандидатів, які спробують перемогти першого номера виборів — двічі міського голову Олександра Мамая.
Одразу зазначимо, що саме Мамай на даний момент однозначно потрапляє у другий тур, що ніхто із його політичних супротивників не заперечує. Також потрібно пам’ятати, що вибори у другому турі відбуваються за принципом «Не «за», а «проти». Тому «спаринг-партнер» Мамая повинен розраховувати на те, що у 2-му турі високий антирейтинг екс-міського голови своєрідною колодкою на ногах затягне його на дно політичної поразки.
Кандидатів наразі троє і незабаром ми почуємо ім’я узгодженого та найкращого із них. Проаналізуємо його шанси поки що без прізвища. По-перше, цей кандидат від «СН» має високі шанси потрапити у другий тур виборів. Як ми вже зазначали, пропрезидентська партія відійшла від трохи «хіпстерського» стандарту нових облич і на місцевому рівні шукає досить знану людину із практичним досвідом, наприклад, у сфері виробництва. Цьому кандидату може бути за 40 років, це вже не є перепоною, як це було на парламентських виборах. Цей кандидат має бути незаплямованим та мати достатню впізнаваність серед виборців. Йому б стали у пригоді і ораторські здібності та здатність переконувати. Однак саме з останніми здатностями можуть виникнути проблеми.
Головним підводним каменем цього кандидата стане належність саме до партії «Слуга народу», цей плюс з часом може легко перетворитися на мінус. І хоча наразі українці ще готові голосувати за президента Володимира Зеленського та за партію «Слуга народу», потрібно пам’ятати, що будь-який всеукраїнський негатив щодо «зеленої» команди буде позначатися й на місцевому кандидатові. Наприклад, велика стомленість українців від карантину негативно позначається на ставленні до партії влади. У майбутньому інша всеукраїнська тематика з негативним відтінком до «СН» також може у свідомості виборця перетікати із загальноукраїнського на місцевий рівень.
Свою роль на місцях може зіграти й наявний запит на «сильну руку», скільки б глузувань такий запит не викликав би у «просунутих» громадян. На місцевому рівні це матиме вигляд запиту на порядок з дорогами, благоустроєм, інфраструктурою і т.д. Тому шанси є, але все залежить від багатьох складових майбутнього процесу.
Обличчя нардепа України 7-го та 8-го скликань Верховної Ради Сергія Капліна вже з’явилося на білбордах фірми, пов’язаної з Андрієм Матковським, про якого ми згадаємо трохи нижче. Лідер реанімованої «Партії простих людей» цією рекламою зробив заявку на участь виборів міського голови. Ми вже неодноразово відзначали його здатність різко стартувати і набирати необхідній результат. Таку властивість Сергій Каплін отримує завдяки ораторському дару та здатності переконувати під час живого спілкування. Це саме те, що не вистачає кандидатам від «СН». Однак тут слід пам’ятати те, що Каплін переконувати тих виборців, які ще не визначилися. А останніх не так багато, до того ж їх «навертатимуть» в свої лави й інші кандидати. Нарешті, такий напір Сергій Каплін демонстрував й на минулих виборах, тому його образ «полум’яного борця» для виборців не є чимось новим. І може перевернутися з аверсу образа на його реверс — «Бере горлом, але не більше».
«Благодійні» кроки Матковського щодо рекламних площ на користь іншого кандидата можуть свідчити, що Андрій Всеволодович психологічно боїться виставляти свою кандидатуру на вибори. Принаймні, виставляти для того, щоб перемогти Олександра Мамая. Можливо, він вже розуміє, що його антирейтинг не набагато нижче за антирейтинг Мамая, а саме з цієї причини він програв останньому на виборах мера у 2015 році. Участь Андрія Матковського у виборах, на нашу думку, обмежиться амбіціями — провести до міськради якнайбільше своїх людей і під різними прапорами. Тож міський голова 2006-2010 років залишається у грі, однак в іншій іпостасі.
Посада секретаря міськради та певні політичні «бенефіціари» молодого та амбітного політика вивели його на достатній рівень впізнаваності. Однак у Олександра Шамоти є певні проблеми із ядром своїх виборців. Хто вони і що чекають від свого кандидата? На старті карантинної епопеї Шамота активно відстоював ідею найсуворіших протиепідемічних заходів і не йшов на поступки підприємцям. Останнім часом в цій темі він значно лібералізувався і вже є провідником ідеї пом’якшення карантину. Своєрідна аморфність образу його виборця у разі ймовірного потрапляння Олександра Шамоти у другий тур — надає перемогу тільки Олександру, але Мамаю, який своє ядро виборців має.
На відміну від попереднього кандидата досвідчений політик Удовіченко має ядро своїх виборців, які сформувалися навколо образу «міцного господарника». Хоча сфера ЖКГ, яку довгі роки веде «Рідне місто», приносить партії як плюси, так і суттєві мінуси. В цьому плані Олександра Удовіченка трохи страхує командний принцип роботи: якщо десь розбита дорога, то негатив отримує профільний заступник Олексій Чепурко, а сам лідер при цьому є трохи абстрактним. Тому у разі можливого потрапляння до другого туру Олександр Удовіченко також отримає свій негатив, але не ненависть. Вцілому він має шанси на перемогу в парі з Олександром Мамаєм, але до цього туру ще потрібно потрапити.
Ще один нардеп 7-го та 8-го скликань. Юрій Васильович має образ чистого та чесного політика, який до того ж постійно ходить у вишиванці і любить «все українське». Він зберіг свій особистий рейтинг, який може тільки додати балів будь-якій партії. Однак тут повернемося до вище згаданого запиту на «міцну руку». Для виборців чесність та порядність вже не переважають властивість «сили» кандидата. До того ж для полтавців Юрій Бублик вже трохи призабувся, хоча він інколи і з’являється у місті з нагоди певних заходів. Спрогнозуємо, що цей кандидат має шанс провести в раду своїх представників, але не стати міським головою.
Можливо, вона і з’явиться. Однак для перемоги такої конячки потрібна робота колективу «стайні». Поки у Полтаві не видно роботи таких команд, які б готували ґрунт під свого кандидата: розгортали б штаби, набирали б активістів, мали б достатній фінансовий ресурс. Поки що нічого з цього не видно. А тактика починати «з колес» — має великий процент ймовірності поразки.
Цим аналізом ми не претендуємо на істину, а лише запрошуємо полтавців аргументовано долучитися до дискусії і вказати на свого кандидата, який має шанси перемогти Олександра Мамая.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»