13 травня Уряд затвердив Перспективний план Полтавської області, згідно з яким Кирило-Ганнівську сільську раду примусово приєднали до Зіньківської об’єднаної громади, тим самим знехтували думкою людей та принципами децентралізації.
У знак протесту, 18 травня, на перехресті автодороги Полтава-Гадяч, Полтава-Миргород (поблизу Бухалівки) жителі Кирило-Ганнівки перекрили трасу. Протестувальники перекрили рух, таким чином, вимагали обласну владу та керівництво держави переглянути План та включити їх до Опішнянської ОТГ.
13 травня 2020 року Кабінет Міністрів України затвердив Перспективний план формування територій громад Полтавської області, згідно з яким Кирило-Ганнівська сільська рада увійшла до складу Зіньківської ОТГ. Хоча раніше, 16 лютого, на громадських слуханнях жителі одноголосно підтримали входження до складу Опішнянської громади, а 23 лютого провели подвірне опитування, у результаті якого депутати Кирило-Ганнівської сільради проголосували за приєднання до Опішнянської ОТГ. Попри висновки експертів та позиції асоціацій, думка людей не була врахована і Кирило-Ганнівську сільську раду приєднали до складу Зіньківської ОТГ.
Люди хочуть жити у складі Опішнянської ОТГ, натомість їх, попри рішення сесії сільської ради і думки людей, приєднують до Зіньківської об’єднаної громади.
Кирило-Ганнівці з надписами на плакатах «Не хочемо бути розмінною монетою», «Кирило-Ганнівка за об’єднання з Опішнею», «Не витирайте об нас ноги» просили, щоб представники обласної влади приїхали до них, побачили протест та врахували їхню думку.
«Ми не хочемо до Зіньківської ОТГ, ми хочемо до Опішнянської, бо там краще. Там дорога на Полтаву,там лікарня. Не хочемо до Зінькова. Нас силою забрали. Поки карантин, нас пан Кулініч всіх перевів до Зіньківської ОТГ. А ми ж голосували за Опішню», — каже Людмила, жителька села Миколаївка.
До протестуючих приїхав голова Зіньківської РДА Геннадій Хорошун і запропонував зібрати ініціативну групу з п’яти осіб, щоб поїхали в ОДА на переговори. У Полтаві вони разом з головою Опішнянської ОТГ Миколою Різником зустрілися з першим заступником голови ОДА Дмитром Луніним та головою — Олегом Сінєгубовим, де їм пообіцяли направити лист в Кабмін з пропозицією врахувати Рішення Кирило-Ганнівської сільської ради про приєднання до Опішнянської ОТГ.
Разом з тим, Дмитро Лунін зазначив, що від Кирило-Ганнівської сільської ради не надходило пропозицій щодо приєднання до Опішнянської ОТГ від сільського голови Сергія Тополя, який цілеспрямовано, в супереч Закону, не направив Рішення, яке прийняли ще 23 лютого депутати сільської ради, про приєднання до Опішнянської ОТГ. Проте з іншого боку це рішення вони отримували від Опішняньскої селищної ради та нардепа Дмитра Нальотова.
Тим часом голова села Сергій Тополь разом з керівником Зіньківської ОТГ Сергієм Максименком, сільським головою Ставкового Володимиром Бараном та групою осіб з працівників сільської ради, підприємцями, які представляють інтереси нардепа Кулініча, зустрілися з головою Полтавської ОДА Олегом Синєгубовим. Вони переконували керманича області в тому, що люди хочуть до Зіньківської ОТГ, але дізнавшись про це, і про те що їх знову можуть обманути, — понад 50 жителів села вирішили висловити позицію для керівництва ОДА та приїхали до Полтави.
Люди з плакатами просили, щоб обласна влада врахувала їхню думку про приєднання до Опішні.
Після зустрічі, голова села Сергій Тополь та інші представники просто втекли від своїх односельчан, навіть, не пояснивши, про що домовилися з керівником області.
— Ми вже давно висловилися на користь Опішнянської ОТГ. Як тільки було опитування, більшість людей висловилося за Опішнянську ОТГ, але потім багатьох залякали звільненням з роботи, паями, бо половина здає земельні паї підприємству, яке належить Кулінічу. Але люди хочуть до Опішні, бо туди ближче і зручніше добиратися, там є вся інфраструктура, — говорить Наталія, жителька Кирило-Ганнівки.
— Сільський голова нас не підтримує. На перекриття доріг він приїхав і стояв осторонь. Сьогодні він у Полтаві, але тікає від нас, не бере слухавку. Бо він вже давно вирішив свої питання і хоче всіх нас насильно приєднати до Зіньківської ОТГ, — додає пані Ірина з Кирило-Ганнівки.
Протягом п’яти годин понад пів сотні кирило-ганнівців стояли під стінами ОДА і вимагали від керівників області почути їх та не знехтувати їхнім волевиявленням щодо приєднання до Опішнянської ОТГ. Проте ніхто з керівників області до них так і не вийшов. У приміщення ОДА також не пустили, навіть закрили двері перед ними. Натомість викликали поліцію з автоматами в руках.
Чому керівники області відмовилися поспілкуватися з людьми? Чого вони бояться? Чи уже все вирішено, а переговорити — це лише звичайне «замилювання очей».
На своїй сторінці у соціальній мережі Олег Синєгубов пообіцяв: «Ми вислухали всі сторони. Ми почули їхні аргументи. Як і обіцяли, готуємо до Уряду лист, у якому викладемо позиції людей».
Сподіваємося, що думку людей усе ж таки врахують та внесуть відповідні зміни до Перспективного плану Полтавської області, де Кирило-Ганнівську громаду таки включать до Опішнянської ОТГ.
Довідка: У 2015 році, згідно методики формування Перспективного плану територій Полтавської області, Кирило-Ганнівська сільська рада була у складі Опішнянської ОТГ. ЇЇ розробляли експерти на основі розрахунків та економічної доцільності. За методикою ця сільська рада, як і Ставківська, повинна бути приєднана до Опішнянської ОТГ: за історичною приналежністю (наявність у складі Опішнянського району до 62-го року минулого століття), за відстанями до центрів громади (до Опішні ближче), за кількістю населення, логістикою, інфраструктурою тощо. Про це неодноразово заявляли асоціації місцевого самоврядування, зокрема Асоціація громад України.
Андрій СПРАВЕНКО, громадський активість ГО «Агенція суспільного аналізу»