У Полтаві готують проект реставрації приміщень краєзнавчого музею під потреби людей з інвалідністю
Департамент будівництва, МіА та ЖКГ Полтавської ОДА замовив проект реставрації краєзнавчого музею під потреби маломобільних груп населення за 127,8 тис. грн. Відповідний договір підписали 6 квітня. Проектувальник обстежив приміщення разом з фахівцями та владою. Група вирішила, що найкращим рішенням буде встановити у музеї підйомники.
Нагадаємо, проблема доступності Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського існує не перший рік. Будівля облаштована таким чином, що потрапити всередину людям з інвалідністю, візками та іншим маломобільним групам вкрай важко. Навіть з допомогою інших, більшості таких людей зараз доступний лише перший поверх музею. Наявними ж пересувними пандусами користуватися неможливо без сторонньої допомоги.
Просто приєднати пандуси до будівлі, а тим паче — облаштувати їх всередині музею неможливо. Будівля була зведена у 1902-1908 роках і має статус є пам’ятки архітектури національного значення. Окрім того, всередині зберігають унікальні експонати державної частини Музейного фонду України. Будь-які будівельні роботи мають проходити з отриманням дозволів у кількох інстанціях державного рівня.
Більш жваво цю проблему почали обговорювати після скандалу, який виник на початку цього року. Тоді гостя міста Анастасія Ковінько вирішила відвідати музей із немовлям на візку, але її не пустили, пояснивши, що з візками вхід заборонений.
Пізніше адміністрація деталізувала аргументи тим, що паркетна підлога у залах не розрахована на дитячі візки, які попередньо використовувались на вулиці. Музей додав, що планує закупити спеціальні візки, на яких можна буде їздити паркетом.
Вже у лютому Полтавська облрада вирішила виділити з бюджету майже 2 млн грн на те, аби зробити краєзнавчий музей в цілому доступнішим для людей з інвалідністю, тих, хто хоче зайти з візками, тощо.
Як результат — у квітні Департамент будівництва замовив розроблення проектно-кошторисної документації із реставрації Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського на вул. Конституції, 2, (доступність експозиційних приміщень для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення).
Проект замовили інженеру Олександру Сопільняку. За розробку він, як ФОП, отримає 127,8 тис. грн. Кілька днів тому проектувальник, разом з посадовцями та архітекторами, обстежив приміщення. Група вирішила, що для доступу людей з інвалідністю у музеї встановлять підйомники.
— Ми все промалюємо й узгодимо з представниками організацій, які опікуються потребами людей з інвалідністю. Лише після цього запросимо людей, які робитимуть підйомники. Це будуть спеціальні механізми, які кріпитимуться на стіни — збоку від поручнів. Підйомники зроблять відкидними і вони ходитимуть з поверху на поверх. Попередньо спілкувалися з дніпровською фірмою, яка виготовляє таке обладнання. Вони, за замірами, можуть розробити відкидні майданчики для кожного поверху окремо, — розповів Олександр Сопільняк.
Він додав, що для людей з інвалідністю зроблять окремий вхід:
— Вхідну групу для таких груп відвідувачів ми зробимо праворуч, бо на центральному вході стоїть «вертушка», яку ніяк не обійдеш. На центральних дверях буде вказівник зі стрілками напрямку руху і, можливо, кнопка для виклику чергового.
Додамо, що, окрім цього, у музеї планують виконати і реконструкцію вбиралень під потреби людей з інвалідністю. Зокрема, обговорювалася можливість переоблаштувати санвузли першого поверху для персоналу та виділити в них універсальну кабіну для маломобільних груп населення. Нові санвузли для відвідувачів хочуть розмістити на цокольному поверсі.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»