У Полтаві підприємницю зобов’язали прибрати з пляжу Дублянщини встановлені 10 років тому альтанки та баню
Ленінський райсуд Полтави виніс рішення щодо самочинно зведених споруд на пляжі Дублянщини. 25 березня суддя Єлизавета Парахіна зобов’язала директорку підприємства, яке орендує відповідну ділянку біля Ворскли, знести альтанки, навіси, баню тощо. Про це «Полтавщині» стало відомо з реєстру судових рішень.
Згідно з матеріалами справи, мова йде про ділянку на березі річки Ворскла у Полтаві, площею 0,1321 га та вартістю півмільйона гривень. У вересні 2010 року Полтавська міськрада передала її в оренду ВК ТзОВ «Саланг», директором якого є Аліна Шаповал. Тоді ж фірма віддала частину землі в суборенду Аліні Шаповал — як ФОПу.
Власниця ФОПу встановила там пункт охорони, баню, вбиральню, три навіси, дві альтанки, огорожу, ворота і пічку. Вже у 2014 році вона звернулася до Ленінського райсуду Полтави, аби той визнав право її власності на ці споруди. Суддя Юрій Новак задовольнив її позов у травні 2014-го.
Районна прокуратура оскаржила це рішення в апеляційному суді. У жовтні 2014-го колегія суддів скасувала рішення суду першої інстанції, оскільки віддана в оренду Аліні Шаповал ділянка — це землі рекреаційного призначення і дозволу на будівництво там споруд підприємниця не отримувала.
Паралельно, у жовтні 2014 року, було відкрито і кримінальне провадження по цій справі. Аліна Шаповал отримала повідомлення про підозру у самовільному зайнятті земельної ділянки та самовільному будівництві (чч. 2, 4 ст. 197-1 ККУ). Вже у 2015-му їй висунули обвинувачення і справу передали до суду.
Той же Ленінський райсуд Полтави розглянув матеріали і закрив кримінальне провадження у зв’язку із закінченням строків давності. Оскільки альтанки та решту Шаповал збудувала ще у 2010 році, притягнути її до відповідальності юридично вже не мали права.
Аби якось вплинути на ситуацію, у січні 2019 року Полтавська місцева прокуратура звернулася до суду з позовом, у якому просила зобов’язати Аліну Шаповал знести самочинно збудовані на пляжі споруди.
У процесі розгляду справи Ленінський райсуд з’ясував, що ділянку, про яку йде мова, ВК ТзОВ «Саланг» орендує у міста з 1999 року. Тоді ж фірма облаштувала там човнову станцію, а на початку 2000-х — комплекс відпочинку. Від того часу договори постійно продовжувалися. При цьому, Аліна Шаповал була директором «Салангу», як мінімум, з 2008 року.
Також суд акцентував, що ділянка знаходиться в межах прибережної захисної смуги Ворскли, є водоохоронною зоною та відноситься до III поясу зони санітарної охорони. На таких землях заборонено будівництво будь-яких споруд, крім гідротехнічних, гідромеханічних та лінійних. Зокрема, там не має бути баз відпочинку, дач, гаражів, стоянок автомобілів тощо.
Окрім того, ФОП Шаповал від початку отримувала в суборенду ділянку, площею 0,0943 га. У наступних договорах розмір збільшився до 0,1321 га. На думку суду, це говорить про самовільне захоплення 0,0378 га землі. Ба більше — вказаний у документах кадастровий номер ділянки не збігається із тим, де насправді ФОП орендує ділянку. Земля за цим номером перебуває у приватній власності. До того ж, строк оренди землі у підприємниці вже закінчився.
Тому 25 березня суддя Єлизавета Парахіна вирішила задовольнити позов прокуратури повністю. Вона зобов’язала Аліну Шаповал звільнити орендовану землю та знести усі навіси, альтанки, баню, вбиральню та решту споруд. Також вона має сплатити майже 2 тис. грн судового збору.
Оскаржити рішення ФОП Шаповал може до кінця квітня.
Нагадаємо, схоже рішенняу 2014 році виніс Полтавський районний суд. Він зобов’язав підприємця Максима Захожая прибрати самочинно збудовану базу відпочинку у Нижніх Млинах, біля дамби. ФОП ігнорував вимоги і його оштрафували на 17 тис. грн.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»