Пандемія коронавірусу поширюється світом з великою швидкістю, але ще швидше розходяться чутки та «теорії» про хворобу. Для того, щоб не піддаватися маніпуляціям та штучній паніці потрібно дотримуватись інформаційної гігієни.
Світ бореться не тільки з епідемією, але й з фейкодемією. Неправдиві новини поширюються значно швидше та простіше, ніж сам вірус.
Інформованість людей про COVID-19 чудово ілюструється дослідженням, яке показало, що 38% американців ні за що не купуватимуть пиво Corona. Так, через коронавірус. В українських соцмережах ситуація не набагато краща — нещодавно поширилась чутка, нібито від китайського тесту на коронавірус можна заразитися COVID-19.
На перший погляд міфи здаються доволі правдивими, але у цьому і криється їх підступність. Насправді, вони можуть бути небезпечними для вашого здоров’я.
Західні соцмережі поширювали версію, наче спалах коронавірусу почався через те, що молода китаянка з’їла суп з кажана. Але відео з дівчиною та кажаном з’явилося за кілька років до нинішнього спалаху вірусу. Сама версія — не більш ніж класичний прояв ксенофобії та спроба залякати людей.
За версією китайської влади, коронавірус виник на ринку морепродуктів, де продавали диких тварин для вживання в їжу. Стихійні тваринні ринки існують по всьому Китаю і з точки зору епідеміології дійсно небезпечні. Але кажанів у Піднебесній не їдять — це прерогатива Лаосу та деяких африканських республік.
Міністерство охорони здоров’я України також повідомляє, що домашні тварини можуть інфікуватися коронавірусом, але людину вони не заразять. Наприклад, у Бельгії нещодавно вірусом заразився домашній кіт. Наскільки відомо, тварина підхопила хворобу від своєї хазяйки, у якої COVID-19 протікає в легкій формі. Перейматися не варто — з котом все добре, він одужав.
Багато людей вважають, що вберегтися від зараження коронавірусом можна за допомогою алкоголю. Чим він міцніший — тим краще. Але це не є правдою. Насправді, єдиний засіб, який сьогодні може зберегти вас від зараження — дотримання гігієни.
Медики ж нагадують, що алкоголь лише пригнічує імунну систему та послаблює боротьбу організму з вірусом.
Зустрічається думка, що небезпека коронавірусної інфекції значно перебільшена, а сама хвороба не страшніша за сезонний грип. Симптоми справді можуть бути схожими: біль у горлі, у м’язах, підвищена температура і т.д. Але це зовсім різні захворювання, які викликаються відмінними по побудові та походженню вірусами.
Від грипу можна прищепитися та знайти десятки ліків. Від COVID-19 ліків поки що не існує. Всі пацієнти отримують виключно симптоматичне лікування: їм дають жарознижувальні, ліки проти кашлю та нежиті. Але більшість хворих одужує внаслідок сильного імунітету.
Багато людей вважають, що якщо постійно носити марлеву або самоткану маску, це збереже їх від штаму COVID-19. Але ця інформація — не більше ніж міф. Коронавірус спокійно проникає через 3 шари звичайної медичної маски. До того ж вона не щільно фіксується на обличчі, тому не гарантує повного захисту.
Медична маска в першу чергу потрібна для того, щоб інфікована людина не заразила оточуючих. Для власної безпеки, як відмічає лікар Євген Комаровський, потрібно носити респіратори FFP2 та FFP3. Вони фільтрують повітря, яке вдихається.
Крім того потрібно захищати очі, адже вірус передається через слизову оболонку. Інфікуватися можна просто доторкнувшися до маски, а потім потерши лице. Як би правильно людина не носила маску — це знижує небезпеку підхопити коронавірус, але не знищує її. Головним помічником у боротьбі з пандемією залишаються чисті руки.
Батьки, яких нібито «змушують» тримати дітей вдома на карантині не розуміють, чому Уряд прийняв таке рішення, адже діти не можуть заразитися коронавірусом. Ця чутка дуже швидко розійшлася соцмережами. Піднялася хвиля подиву: навіщо закривати навчальні заклади, якщо діти не можуть захворіти?
Насправді, статистика свідчить про іншу картину. Штамом коронавірусу можуть заразитися (і заражаються) всі вікові групи: діти, дорослі та літні люди. Серед хворих на COVID-19 дітей виявилося менш як 1%. Смертельних випадків не зареєстровано. Але діти хоч і менше сприйнятливі до вірусу, можуть не тільки хворіти, але й заражати.
Офіційна ситуація з розповсюдженням коронавірусної інфекції по Україні розміщується на сайті Міністерства охорони здоров’я. Ситуацію по Полтавській області можна дізнатися у телеграм-каналі Олега Синєгубова. Нові розкриті фейки регулярно публікуються на сторінці Служби безпеки України.
Не слід вірити фейковим новинам. Для цього підтримуйте власну інформаційну гігієну. Все, що потрібно від вас — залишатися вдома й не піддаватися на провокації та чутки. Лише так ми зможемо зупинити цю хворобу — не розповсюджуючи. І частіше мийте руки!
Данил ВОЙТЕНКО, Денис СТАРОСТІН