«Полтавщина» стала першим відвідувачем приватного музею ім. Віктора Бажана, який ще перебуває у стадії створення, як культурного осередку Полтави
Будівля ще береже сліди перебування тут банку «Біг-Енергія» — у підвальному приміщенні стоїть великий сталевий сейф, на першому поверсі — приміщення колишніх кас, а на сходах на другий поверх — висить емблема вже ліквідованого банку.
Однак майже усі приміщення будівлі наповнені атмосферою мистецтва та старовини. Так, Віктор Бажан люб’язно показав свою колекцію фарфору фірми Мейсен XVIIІ сторіччя, а також дореволюційний російський фарфор фабрики Гарднера.
Захоплює колекція старовинних українських, грецьких та російських ікон. У різних приміщеннях стоять поки ще не готові до експозиції зібрання самоварів, гасових ламп, грамофонів, скульптур.
На другому поверсі вражає своєрідний зал Європи того ж XVIIІ сторіччя — відреставрований кухонний стіл, стільці, софа, чайники, чашки, ложечки. Такі ж меблі, якими користувалися сучасники Лева Толстого, стоять в іншому приміщенні.
Цікавою є колекція англійських підлогових годинників, на кожному із яких є ім’я майстра. Є й старовинний годинник київської фабрики Моріца Робічека, а також годинник швейцарської фірми Мозера.
Власник музею із гордістю говорить про те, що колекція фарфору та годинників є унікальними не тільки для Полтави, але й України.
Майбутніх відвідувачів зустрічатимуть й картини художників-передвижників, а також картини відомого полтавського художника Павла Горобця.
Голос минулого законсервувався у пташці в клітці та музикальній шкатулці.
Після огляду цих мистецьких скарбів власник історичного особняка Володимира Болюбаша запросив «Полтавщину» на задній двір, який вже отримав терасу та сходи. Віктор Бажан говорить, що планує встановити тут пасіку, але вулики будуть такими, якими їх робили наші пращури і опис яких зберігся лише в стародавніх книгах.
Окрім призначення будівлі в якості музею Віктор Бажан планує розширити його функціонал:
— Я планую проводити тут щорічні Гоголівські мистецькі заходи, популяризувати і нашого великого земляка, і взагалі полтавський край та полтавську індивідуальність, адже я сам полтавець. Для цього я хочу зібрати своєрідну гоголівську колекцію унікальних артефактів, які існували у часи життя та творчості Миколи Гоголя. У підвальному приміщенні планую відкрити колекцію швейцарських вин, які будуть зберігатися у бочках, а також швейцарського сиру. Це буде осередок швейцарської культури. Кожен предмет моєї колекції атрибутований та має документи. Аналоги моєї колекції, можливо, зберігаються у краєзнавчому музею, але їх не демонструють. Взагалі, на мою думку, полтавські музеї тільки освоюють бюджетні кошти та працевлаштовують на роботу своїх родичів, а не горять подвижництвом. Я, як меценат, вільний від волі чиновників і тому маю простір для створення справжнього культурного осередку в Полтаві. Щоправда, історія знає меценатів, які в силу своїх фінансових можливостей та розумових здібностей, роздавали народу бублики і цього усім було достатньо. Моя ж мрія — витрачати кошти на створення вічного, чим є мистецтво.
Відкриття приватного музею не анонсується — самі колекції ще не впорядковані та й карантин ніхто не скасовував. Віктор Бажан уже зараз обіцяє, що планує організувати екскурсії для школярів міста, щоб вони побачили витвори мистецтва, яких ще ніколи не бачили і у полтавських музеях ніколи не побачать.
Довідково. Полтавський художній музей відкрили 27 квітня 1919 року, як Картинну галерею. Фундатором музею став молодий вчений Михайло Якович Рудинський (1887-1958), пізніше — доктор історичних наук, видатний радянський археолог. Основу музейної збірки склала колекція творів художника Миколи Ярошенка, яка прибула до Полтави у 1917 році. Відкритий спочатку як самостійний музей, вже через півтора роки він став відділом Полтавського краєзнавчого. У 1934 році його перемістили до будинку по вул. Спаській, 11. Разом із краєзнавчим він був пограбований і спалений гітлерівцями у роки Великої Вітчизняної війни. Врятувати вдалося лише частину творів, а саме 4176 експонатів. У 1945 році музей, якому ще 1939 року було повернуто статус самостійного, відновив свою роботу. Рішенням сесії Полтавської міської ради від 11 квітня 2000 року його було переведено до нового будинку на вул. Європейській, 5. З того часу колишня будівля музею на вул. Спаській, 11 перейшла у приватну власність. Останній великий орендар будівлі — Ві-Ей-Бі Банк. Віктор Бажан придбав будівлю у 2019 році.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»