5 березня на позачерговому пленарному засіданні Верховної Ради України народні депутати розглянули питання висловлення недовіри Генеральному прокуророві Руслану Рябошапці.
Відповідна пропозиція щодо висловлення недовіри була внесена від 158 народних депутатів. Ініціаторами розгляду питання стали, зокрема, нардепи Максим Бужанський та Олександр Дубінський, яких пов’язують з Ігорем Коломойським. Повний перелік зі 119 ініціаторів можна переглянути на сайті Ради.
Під час свого виступу Максим Бужанський наголосив, що Генеральний прокурор України Руслан Рябошапка не виправдав висловлену йому довіру.
«Вже весна. А де ж посадки весною? Як ви пам’ятаєте, що вся країна чекала, що посадки будуть весною. Цього чекали не тільки виборці президента Зеленського та «Слуги народу». Цього чекали всі, хто не сприймає 5 років мародерства, 5 років спекуляції на крові, на патріотизмі наших громадян, 5 років, коли нам брехали та крали гроші. Крали не тільки гроші — крали 5 років життя. Хтось за це має відповісти. Наша країна немає генпрокурора України — є генпрокурор Порошенка, генпрокурор «Європейської солідарності» пан Рябошапка. Подивіться, хто захищає генпрокурора — тільки дві фракції — «ЄС» та «Голос», — сказав Максим Бужанський.
Депутат від «Європейської солідарності» Ірина Геращенко відповіла на слова Бужанського.
«Тільки що прозвучали неприпустимі речі по відношенню до опозиції, до фракції «Європейська солідарність». Виступаючий на трибуні по суті визнав, що єдина мета, яка ставилась генпрокурору — політичні репресії проти опонентів діючої партії влади. Я закликаю людей, які мають у першу чергу юридичний диплом, усвідомити те, що прозвучало тільки що з трибуни, є підставою після будь-якої справи подавати позови до Європейського суду з прав людини і говорити про те, що з найвищої трибуни парламенту прозвучав заклик до майбутнього генпрокурора бути на 300% генеральним прокурором Зеленського», — сказала Геращенко.
Сам Руслан Рябошапка доповів про реформу прокуратури: «Ніколи раніше за 28 років прокуратура не зазнавала такого масового очищення та оновлення — 725 прокурорів, які не пройшли тест на фаховість та доброчесність, були звільнені». Генпрокурор наголосив, що прокурори, які залишились, «вперше відчули незалежність, їм не дають незаконних вказівок».
Руслан Рябошапка також розповів, що було зроблено за останні три місяці. Зокрема, за його словами, почали відкривати провадження проти правоохоронців за катування, судити за незаконну вирубку та продаж лісів, припинили діяльність більш як тисячі незаконних гральних закладів, притягуються до відповідальності власники 12 банків, які вкрали у громадян 13 мільярдів гривень, відкрито понад 1200 справ проти корупціонерів, прокурори повертають українцям захоплені землі, ліси, майно, підприємства і кошти — державі.
Руслан Рябошапка наголосив, що постанова, внесена на розгляд, побудована на відвертій брехні і маніпуляції. «Я йду, але я йду для того, щоб повернутися», — завершив свій виступ Генеральний прокурор і залишив сесійну залу.
В результаті за постанову про висловлення недовіри Генеральному прокурору проголосували 263 народні депутати. Проти недовіри проголосували тільки нардепи фракції «Голос». «Батьківщина» і «ЄС» утрималися.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»