Суд визнав винним та амністував лікаря-анестезіолога Павла Мовчана. Перед операцією на апендиксі дівчині замість кисню ввели газ аргон. Після того, як пацієнтка померла від задухи, анестезіолог три роки переховувався від правоохоронців за кордоном
28 лютого Автозаводський райсуд Кременчука прийняв рішення по справі лікаря-анестезіолога, який з необережності убив 19-річну пацієнтку. На операційному столі він переплутав балони й замість кисню увів дівчині аргон. Суд визнав лікаря винним, але амністував, бо той щиро розкаявся. Розповімо детальніше про лікарську помилку, яка забрала життя.
28 липня 2015 року 19-річна Дар’я Павлова потрапила до 3-ї міської лікарні Кременчука. Вона поскаржилася на біль в животі та підвищення температури — до 37,4°C.
Її оглянув хірург, який призначив обстеження. Після цього дівчина отримала консультацію від гінеколога приватної клініки «Арніка» і той не побачив гострої гінекологічної патології.
Дівчина повернулася до 3-ї лікарні, де їй діагностували гострий апендицит та запропонували операцію.
О 18:00 дівчину під’єднали до крапельниці, почали вводити медикаменти та підключати до штучної вентиляції легень. Слідчі з’ясували, що вранці цього дня медсестра-анестезистка неправильно підключила апарат штучної вентиляції легень. Вона з’єднала його з системою подачі інертного газу аргону замість кисню.
О 18:15 лікар-анестезіолог Павло Мовчан побачив у Дар’ї різке зниження тиску та посиніння шкіри через недостатність кисню. Їй почали вводити розчин атропіну та адреналіну.
О 18:20 у неї зупинилося серце, лікарі почали реанімацію. Увесь час, поки дівчину намагалися врятувати, її не відключали від апарату і продовжували вводити у легені аргон.
Усі необхідні заходи проводили понад півгодини, але врятувати дівчину не змогли. Смерть Дар’ї Павлової констатували о 19:00. Згідно з експертними висновками, смерть пацієнтки настала від гострої асфіксії внаслідок недостачі кисню.
За фактом смерті дівчини відкрили кримінальне провадження за ч.1 ст. 140 ККУ (неналежне виконання професійних обов’язків медпрацівником). Слідчі дійшли висновку, що підозрюваним у справі має проходити лікар-анестезіолог, оскільки при підключенні дівчини до апарату він не впевнився у безпечності заходу.
У 2016 році Павлу Мовчану оголосили підозру, після чого він втік з України. Медика оголосили у міжнародний розшук по лінії Інтерполу. У 2017 році його знайшли в Ізраїлі та вручили підозру. Втім, чоловік знову втік. Так тривало ще два роки, поки восени 2019-го його не знайшли знову — вже на Кіпрі.
В жовтні Автозаводський районний суд Кременчука посадив його під домашній арешт. В листопаді його допитали. Павло Мовчан повністю визнав свою вину та щиро розкаявся. Своє тривале переховування від правоохоронців лікар пояснив так: ні в Україні, ні в Ізраїлі (де він був інтерном) повістки йому не надходили — їх передавали його батьку, який мешкав у Кременчуці. А оскільки у батька не було доступу в інтернет — він нічого про слідчі дії не знав.
Його адвокат подала клопотання про застосування амністії, а прокуратура не заперечила проти такого рішення.
Суд прийняв рішення визнати 40-річного Павла Мовчана винним у загибелі дівчини та призначив йому покарання 2 роки тюрми. Однак одразу і амністував, оскільки лікар щиро розкаявся.
З лікаря стягнуть 5 тисяч гривень витрат на проведення судової експертизи.
Вирок може бути оскаржений протягом 30 днів з дня його проголошення.
Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»