Авторизация

Вісті з Полтави - Трибунал виправдав екс-директора КП «Полтава-Сервіс», якого затримали на хабарі $1800


Вісті з Полтави - Трибунал виправдав екс-директора КП «Полтава-Сервіс», якого затримали на хабарі $1800

Адвокат Дмитро Донський та Віктор Передерій | Фото: Микола Лисогор

4-річна вистава «Передерій і хабар» закінчилася. Суд виправдав екс-керівника КП «Полтава-Сервіс»


Новорічні свята — пора приємних подарунків. Люди різні й бажання у кожного свої. Комусь достатньо під ялинку шпротів і хамону, а хтось чекає новий айфон. Чиновники, яких підозрюють у корупції, чекають виправдання. Такий подарунок отримав Віктор Передерій — колишній директор комунального підприємства «Полтава-Сервіс».



Розповімо історію, яка показала, що правоохоронна і судова системи в Полтаві можуть бути дешевою клоунадою. Написано на основі держреєстру судових рішень та матеріалів, зібраних на судових засіданнях.



Передерія затримали на хабарі



У 2015 році мером міста був Олександр Мамай. Керівником КП «Полтава-Сервіс» він призначив свого однопартійця Віктора Передерія. Комунальне підприємство «Полтава-Сервіс», займається, зокрема, тим, що здає в оренду для торгівлі місця на полтавських ринках.



Того ж року мешканець села Кошманівка Едуард Надточій 5 років сидів без роботи на шиї у батьків. Він вирішив змінити своє життя і відкрити власний бізнес. Надточій ніколи не був підприємцем, але відчув, що для цього прийшов час. Шукати своє щастя він одразу поїхав у Полтаву.



На ринку в мікрорайоні Браїлки він побачив гарне місце з двома торговими лотками, яке йому сподобалося. Люди підказали — щоб зняти тут торгове місце потрібно звернутися в офіс «Полтава-Сервіс», а там  — знайти кабінет Віктора Передерія.




Ринок «Браїлки»

Надточій зробив так, як йому сказали. Передерій пояснив правили гри — щоби отримати місце на ринку, треба «допомогти місту». Пізніше вони зустрілися поблизу офісу ГО «Совість України». Надточій сказав, що готовий дати 15 тисяч гривень. Передерій відповів, що треба порадитися з «шефом».



Через кілька днів у своєму офісі Передерій назвав суму 40 тисяч гривень, яку погодив із «шефом». Надточій погодився на таку суму. Потім вийшов, подумав і прикинув, що грошей немає. З бізнесом не вийшло і щоб не дарма їздити в Полтаву, вирішив допомогти правоохоронцям затримати корупціонера. Він звернувся в УБОЗ, аби розповісти, що в нього вимагали хабар. Неочікувано побачив там знайомого, який також родом із Кошманівки. Він допоміг розібратися куди йти, щоби написати заяву.




Покази Едуарда Надточія

Заява була написана і в той же день відбулися оперативні дії. Працівники УБОЗу таємно встановили у кабінеті Передерія приховану відеокамеру. Вже на наступний день, 21 серпня, відбулася спецоперація.



УБОЗівці попросили Надточія взяти з дому $1800, які використають, як хабар для ловлі корупціонера. У чоловіка грошей не було — як пам’ятаємо він 5 років сидів без роботи. Виручила дружина, але у неї було тільки 200 доларів. Едуард взяв дві купюри із портретом Франкліна і поїхав у Полтаву. Правоохоронці скидатися на спецоперацію не збиралися, тому замість справжніх грошей купили в кіоску подарункові купюри-календарі. Справжні кошти й липу завернули трубочкою, обгорнули папером А4 і закріпили це все гумкою.




Запис камери у кабінеті Передерія

Надточій прийшов в офіс Передерія, поклав згорток нас стіл. Передерій взяв пакунок і поїхав по справах. Через декілька годин його затримали недалеко від ТРЦ «Конкорд». Поліція провела обшуки в офісі Передерія й у шухляді знайшла пакунок. Передерій говорить, що кошти не брав і у шухляду їх не клав. На відео видно, що він брав пакунок, але як він з’явився у шухляді — невідомо.



Після затримання поліція заявила, що Передерій попався на хабарі $1800. Почався суд, який тривав 4 роки.









Що встановив суд



Тезами передамо, які висновки зробив суд після 4 років розгляду справи.



20 серпня правоохоронці звернулися до Апеляційного суду за дозволом провести слідчо-оперативні дії. В той же день вони не могли отримати дозвіл на встановлення камер в кабінеті Передерія. Звернення до суду прокуратура не розсекретила. Відео не можна вважати належним доказом.



Заява Надточія надрукована невстановленим працівником поліції. Надточій не збирався займатися підприємницькою діяльністю, тому його дії можна сприймати, як провокація.



На купюрах люмінофором був зроблений напис «Хабар УПЗСЕ». Немає ухвали слідчого судді на проведення таких дій. З порушеннями протокол огляду $200 та імітаційних доларів. В протоколі огляду вказано: світиться яскравим жовто-зеленим кольором, як фон, так і надпис «Хабар УПЗСЕ». Протокол обшуку: фон світиться жовто-зеленим кольором, а надпис «Хабар УПЗСЕ» — синім кольором.



Не надано доказів, що слідчі могли проводити обшуки в автомобілі Передерія.



На відео видно, як Надточій кладе щось на стіл, але не видно що Передерій підходить до шафи. Досліджені судом відео файли свідчать про те, що є достатньо підстав вважати, що предмет неправомірної вигоди, можливо, було підкинуто.



Правоохоронцями порушено цілісності опечатаних пакетів з відео реєстраторами, можливо щоби знищити докази.



Не ясно, хто із керівників досудового розслідування, або прокурорів давав дозвіл на використання липових коштів, здійснював контроль за вчиненням злочину, хто поклав у шафу хабар.



Передерій не винен



Досліджуючи 4 роки матеріали справи, суддя Олександр Струков прийняв рішення:


Визнати Віктора Передерія невинним.
200 доларів Наточія забрати у дохід держави.
5 тисяч гривень судових витрат віднести на рахунок держави.


Олександр Струков

Суб’єктивні висновки



Віктор Передерій людина Олександра Мамая. Його затримання було ударом по репутації екс-мера. Попереду були місцеві вибори. Кому було вигідно затримання Передерія? Скажемо лише, що друге місце на виборах зайняв Андрій Матковський.



Правоохоронці показали свій непрофесіоналізм. Там щось забули, там не дописали й в результаті справа розвалилася, фактично, ще до того як потрапила до суду.



Щоби отримати місце на ринку Полтави — треба «допомогти місту».



Питання у цій історії два:


Чи повернуть правоохоронці 200 доларів Надточію?
Чому кошти платників податків ідуть на погану гру акторів в образі суддів і правоохоронців?

Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Оцените работу движка