Октябрський суд виправдав екс-чиновника Полтавської ОДА Олександра Колесникова, який попався на 24 тис. грн хабара — його посередник досі переховується
21 грудня на сайті Октябрського райсуду Полтави з’явилося повідомлення із гучним заголовком «Провокація в суді не проходить». Прес-служба суду повідомила, що Віталій Микитенко виправдав екс-чиновника Полтавської ОДА (а нині — керуючого справами «Фельдман-Екопарку») Олександра Колесникова, який у 2017 році попався на 24 тис. грн хабара.
Нагадаємо, що 15 червня 2017 року співробітники прокуратури Полтавщини спільно зі співробітниками СБУ в області та Управління захисту економіки в області Департаменту захисту економіки Нацполіції України задокументували отримання хабара начальником управління інфраструктури та туризму Полтавської ОДА Олександром Колесниковим. Посадовець намагався отримати від приватного підприємця 52 тис. грн за сприяння в наданні тимчасового дозволу на перевезення пасажирів на маршруті «Войниха — Терни». Затримали держслужбовця після того, як він отримав перші два транші на загальну суму 24 тис. грн. Гроші були перераховані на банківський рахунок підставної особи.
16 червня суддя Октябрського районного суду Полтави Ірина Блажко винесла рішення про взяття Олександра Колесникова під варту, а також призначила суму застави у 128 тис. грн. 17 липня Апеляційний суд збільшив розмір застави до 640 тис. грн. За словами адвоката екс-чиновника В’ячеслава Делії, майже весь цей час Олександр Колесников перебував у лікарні. Згодом стало відомо, що заставу за Колесникова вніс засуджений за хабарництво керівник кардіологічної МСЕК Павло Торонченко.
У справі також фігурує другий обвинувачений — Олексій Соловйов. Він, за версією слідства, був одним з посередників. 21 серпня 2017 року Анатолій Савченко відмовився затверджувати угоду про визнання винуватості між Олексієм Соловйовим та прокурором. Суддя аргументував таке рішення тим, що умови угоди не відповідають інтересам суспільства, а злочин є суспільно резонансним.
Після цього прокуратура подала апеляційну скаргу, а 14 вересня 2017 року Апеляційний суд Полтавської області скасував ухвалу судді Анатолія Савченка та направив справу до Октябрського райсуду. Справа та угода між Соловйовим та прокурором знову потрапили на розгляд до судді Анатолія Савченка, тому захисник Олександр Рябокінь та обвинувачений Олексій Соловйов подали заяву про відвід судді. Але клопотання суддя Тетяна Січиокно залишила без задоволення.
У листопаді 2017 року Анатолій Савченко вдруге відмовився затверджувати угоду про визнання винуватості між обвинуваченим Олексієм Соловйовим та прокурором. Крім того він об’єднав в одне кримінальне провадження справи за обвинуваченням Олександра Колесникова та Олексієм Соловйовим. Аргументом стало те, що звинувачують їх в одному й тому ж правопорушенні.
Вже 20 березня суддя Віталій Микитенко задовольнив клопотання прокурора щодо оголошення у розшук Олексія Соловйова, який неодноразово не з’являвся на судові засідання, а працівники поліції не забезпечили його привід на засідання. 24 липня Октябрський райсуд Полтави доручив СБУ Полтавщини затримати Олексія Соловйова.
Тож, доки Олексій Соловйов переховується, справу розділили на два кримінальних провадження та винесли вирок Олександру Колесникову, якого звинувачували в одержанні неправомірної вигоди за вчинення дій з використанням свого службового становища (ч. 3 ст. 368 КК України).
Виправдувальний вирок Октябрський райсуд аргументував тим, що Олександр Колесников, на думку знову ж таки суду, не вчиняв протиправних дій для того, щоб залучати правоохоронні органи та «агентів» — не було жодних об’єктивних доказів для припущення, що обвинувачений займається незаконною діяльністю.
Один зі свідків, який раніше працював оперуповноваженим колишнього УБОЗу та тривалий час очолює антикорупційну громадську організацію, був зацікавленим у результатах своєї «агентурної діяльності». Тому вдався до тиску на Олександра Колесникова, схиляючи його до вчинення злочину — прийняття на себе ініціативи в контактах із заявником, наполегливе спонукання, приховані обіцянки фінансової вигоди, звернення до почуття жалю заявника, наполягання в очікуванні та спілкуванні саме із обвинуваченим та інше.
Тому суд зважив на безпідставність використання з боку «агента» моделі симулювання, а доводи обвинуваченого та його захисника про фальсифікацію справи та підбурювання є слушними. Крім того прокурор не довів, що факту підбурювання не було.
Суд вважає, що правоохоронні органи разом зі свідком самі спровокували протиправну поведінку екс-чиновника Полтавської ОДА. Тобто, сторона обвинувачення не надала доказів наявності в діях Колесникова як об’єктивної, так і суб’єктивної сторони складу злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, у зв’язку з чим Олександра Колесникова виправдали.
Нагадаємо, що у листопаді 2019 року Ленінський районний суд Полтави виправдав затриманого на хабарі оперуповноваженого. Його спільник, який під час затримання втік з грошима, переховується вже 3 роки.
Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»