20 грудня під час сесії Полтавської облради депутати проголосували за бюджет області на 2020-й рік. Цього року його обсяг зменшився удвічі. В 2019 він був 9 млрд, а в 2020 — 4,6 млрд грн.
— Загальний обсяг обласного бюджету зменшився удвічі, бо державні гарантії по виплаті пільг, субсидій, державні допомоги сім’ям з дітьми перейшли на прямі виплати через державні цільові програми. Раніше ці кошти проходили через місцеві бюджети і штучно їх збільшували. Зараз трансфертів на місця не буде, — пояснив під час сесії директор Департаменту фінансів облдержадміністрації Павло Кропивка.— Дохідна та видаткова частина обласного бюджету-2020 заплановані в розмірі 4 мільярди 635 тисяч гривень. Ці кошти будуть спрямовані на утримання обласних закладів і установ, реалізацію заходів обласних програм, фінансування проведення капітальних ремонтів, будівництва, реконструкції закладів комунальної власності, розвиток територій області, заходи з охорони навколишнього природного середовища, надання допомоги онкохворим, створення резервного фонду обласного бюджету.
У наступному році очікують 1 мільярд 543 мільйона доходів від податків на доходи фізичних осіб. У 2019-му з них отримали 1 млрд 300 тис. Інше велике джерело — податок на прибуток підприємств. У 2020-му він буде 305 мільйонів гривень проти 220 мільйонів цього року. Екологічний податок — 64 мільйони 400 тис грн. Цього року очікують 11% зростання доходів до бюджету за цими та іншими джерелами.
— Треба працювати так, щоб органи місцевого самоврядування відчували не лише права, але і відповідальність за той фінансовий стан, який зараз ми маємо наприкінці 2019-го року. Погашення заборгованостей — це важкий прецедент, який може внести дисбаланс у бюджет 2020-го року. Ми з вами повинні взяти на себе бюджетні заборгованості 2019-го року, — сказав до депутатів під час сесії голова Полтавської ОДА Олег Синєгубов. — Вам для інформації: на кінець 2019-го року у нас близько одного мільярда гривень невикористаних коштів місцевих бюджетів у області. У нас була історія з відключенням дитячих садочків, шкіл від опалення через борги. Ми звернулись до Києва і вони казали: так пробачте, на місцевому бюджеті цих громад коштів 8 мільйонів, а потрібно заплатити за енергоносії мільйон 400 тисяч. Дійсно, є питання ефективності, є питання до правоохоронних органів. Буде проведена відповідна фінансова і економічна перевірка. Дійсно, більшість коштів використовується на премії, на зарплати, а відповідальність ми не відчуваємо з вами. Тому нам потрібно навести лад із використанням бюджетних коштів, щоб органи місцевого самоврядування і ОТГ несли відповідальність за свої управлінські та фінансові рішення.
Нами вже було залучено державних коштів щодо будівництва, інвестицій — це ДФРР більше 200 мільйонів гривень, на 2020 рік. Так само в нас збільшився дорожній фонд, це біля 1,3 млрд грн і додатково нам ще на область профінансують 85 мільйонів. Завдяки нашим спільним потугам, полтавці відчують зміни вже безпосередньо у 2020 році.
— Я дуже прошу, щоб у наступному році був принцип субвенції на місця. Щоб у наступному році у програмах екологічних ініціатив, де йде закупівля техніки та інших видів робіт, ми не централізували все в області, а надавали субвенції з цієї програми, — запропонував депутат Валерій Прядко. — Щоби кожна громада, яка бере участь, могла сама закуповувати цю техніку, бо дуже важко провести тендери. Я вважаю, що зменшуються корупційні ризики при великій закупці і громада набагато легше сама все проконтролює.
— Не можна стверджувати, що зникнуть корупційні ризики. Міністерство освіти йде у нас таким шляхом, щоб субвенції вже не направляти на місця. Це, наприклад, на купівлю автобусів, на забезпечення перших-других класів. На подібні програми розвитку виділяються мільярди гривень і Полтавська область буде брати в них активну участь. На жаль, райони-ОТГ показали свою неефективність і некомпетентність щодо проведення тендерів, — відповів Синєгубов.
Нагадаємо, за бюджет Полтавської області на 2020-й рік «За» проголосували 73 депутати, утрималося — 3.
Олена ЛУЦЕНКО, «Полтавщина»