У Полтаві розіграли тендер на новорічні набори, вартістю 1,5 млн грн, у яких буде по 33 цукерки на 465 г загалом
6 грудня управління освіти Полтавського міськвиконкому уклало договір на набори новорічних подарунків. Понад 28 тисяч пакунків за 1,5 млн грн поставить у місто підприємниця Катерина Аврахова, яку пов’язують з іншим місцевим підприємцем Володимиром Сергієнком. Той уже роками не злазить з «продуктової голки» управління освіти, хоча до якості його продукції та її ціни неодноразово виникали питання.
Цього року Полтава почала турбуватися про солодкі подарунки для дітлахів приблизно в той самий час, що і минулого року. Однак цього разу вирішили провести тендер, а не «розбивати» його на допорогові закупівлі від різних управлінь та відділів.
Очікувану вартість 28193 наборів, вагою 465 г, оцінили у 2,3 млн грн. Охочих зібрати цукерки по коробках для маленьких полтавців було чимало. На конкурс заявилося 10 учасників. Пропозиції чотирьох з них відхилили через нібито проблеми із документами.
«Майстерня солодких подарунків» не отримала договору, бо запропонувала вкласти у набір одразу 6 цукерок «Верже» від «Бісквіт-шоколаду». Умови ж передбачали не більше 3 цукерок одного виду.
Шанс отримати замовлення перейшов до полтавки Вікторії Пономаренко, але та, ймовірно, взагалі не мала бажання перемагати. На конкурс вона подала тільки копію паспорту й ІНН, витяг платника єдиного податку та виписку з ЄДР. Жодного документа про самі подарунки, аналогічні договори тощо.
Далі ще цікавіше. Пропозицію третього за зростанням ціни учасника також відхилили. Тендерний комітет вирішив, що київський «Світ Трейдер» надав довідку про виконання аналогічного договору не за предметом закупівлі. У коментарях виданню «Зміст» начальник управління освіти Юрій Матвієнко пояснив, що компанія вказала у довідці постачання новорічних подарунків, коли треба було кондитерських наборів.
— Новорічні подарунки поняття широке — він міг на новий рік поставляти канцтовари чи збірний подарунок. Нам треба було лише цукерки, при цьому якісні, — цитує Матвієнка «Зміст».
Втім, керівник управління помиляється. У документах, які подала компанія вказане формулювання «кондитерські вироби — цукерки». Ці слова містяться в усіх частинах документу: самій довідці, копії договору та подяці від замовника.
ТОВ «Світ Трейдер» мало повне право оскаржити відхилення пропозиції, що надало би змогу зекономити ще майже 370 тис. грн з бюджету. Однак, фірма цього не зробила і «передала естафету» наступному учаснику.
У Миколи Шаменкова також знайшли проблеми з інформацією про виконання подібних договорів. Листи-відгуки від замовників не містили номерів, дат та предметів закупівлі, тому пропозицію цього ФОПа також відхилили. «Паличка» перейшла до Катерини Аврахової.
Завадити намірам укласти із нею договір намагався інший учасник, що був передостаннім у списку. Вінницьке ПП «ТД «Солодкий світ» поскаржилося до АМКУ з вимогою не визнавати Катерину Аврахову переможницею торгів, оскільки пропозиція підприємниці має порушення:
Втім, вже за 4 дні «Солодкий світ» відкликало свою скаргу. Такий хід пояснило тим, що додатково переглянуло матеріали і передумало скаржитися. Представник ще одного учасника — ТОВ «ВТК «Крок» — Максим Кривенко у коментарях «Змісту», заявляв, що до відкликання скарги вінничани спілкувалися з полтавськими посадовцями.
Так чи інакше — договір все ж уклали із Катериною Авраховою.
З документів, які Катерина Аврахова подавала на тендери, відомо, що вона народилася у селі Маленькі Будища і навчалася там у школі. Потім вчилася в аграрному технікумі та здобула вищу освіту в ПДАА. У 2009-2010 роках працювала продавцем від кондитерської фабрики «Домінік», а потім — близько 5 років — бухгалтером-касиром на тому ж підприємстві. З 2015 року вона почала шукати роботу бухгалтера із зарплатою 3,5 тис. грн, а потім — 7 тис. грн. У червні 2017-го відкрила власний ФОП. Вже за 2 місяці вона отримала перші контракти із бюджетними організаціями.
Першим замовником Аврахової був відділ освіти Полтавської РДА, який уклав з нею 4 договори на овочі, фрукти, печиво, олію, каву та чай в один день. На сьогодні підприємниця має 477 угод на 61,6 млн грн. Переважна більшість з них — на поставку продуктів харчування управлінню освіти Полтави.
Найцікавіше інше. За даними «Poltavske.TV», ФОП Катерини Аврахової є одним з багатьох подібних у так званому «пулі Сергієнка». Мова йде про Володимира Сергієнка, який роками отримує замовлення на харчові продукти від управління освіти Полтави через свій та інші споріднені ФОПи. Це попри те, що у Держпродспоживслужби виникали питання щодо санітарних умов потужностей підприємця і йому навіть забороняли виробництво їжі. Втім, потім рішення скасували, бо ФОП наче все виправив.
Аврахова у різних тендерах вказує спільних із Сергієнком робочих і телефони, продає такі самі товари і навіть надає техніку в оренду «патрону».
Останній свій контракт — на новорічні набори цукерок — Катерина Аврахова має виконати вже протягом наступного тижня. Угода передбачає поставку 28193 подарунків до 19 грудня. Пунктів прийому усього два і обидва — на вул. Пушкіна: Палац дитячої та юнацької творчості і школа № 38 (ймовірно, як найближча до ОЦЕВУМу та «Листопаду»). Тобто, можна зробити висновок, що ці пакунки планують дарувати дітям під час міський новорічних святкувань.
Судячи з тендерних документів підприємниці, кожен подарунок коштуватиме близько 54 грн, важитиме 465 г і міститиме 33 цукерки наступного виду:
(курсивом позначені ті цукерки, які, попри вимоги, вкриті кондитерською глазур’ю, а не шоколадною)
Окрім того, умови закупівлі передбачають, що усі подарунки будуть запаковані у картонні коробки із новорічним зображенням і міститимуть листівку-вкладиш із новорічним вітанням. Замовники також передбачили, щоб у подарунках не було жодного льодяника чи вафлі. Не буде цього року і шоколадних фігурок Діда Мороза, зайця або миші — символу 2020 року. Так само не було фігурок і минулого року, але упаковка тоді була пластикова.
Вище ми вказували про нарікання конкурентів на підозри щодо якісності продукції Катерини Аврахової, яку вона не підтвердила. У коментарях «Змісту» голова тендерного комітету Дар’я Олепір пояснила, що вимагати сертифікат якості посадовці не могли, бо це незаконно. Начальник управління освіти Юрій Матвієнко додав, що якість цукерок посадовці перевірятимуть вже за фактом поставки. Він допускає, що підприємниця може замінити цукерки в наборі (ймовірно, якщо ті не відповідатимуть умовам).
Окрім того, управління ще має час до дитячих свят, аби укласти договір з іншим учасником тієї ж закупівлі, якщо новорічні набори Аврахової будуть дійсно неякісними. Однією з таких партнерів може бути Наталія Мазаратій, що також пов’язана із Сергієнком.
Ще один варіант — повтор торішнього сценарію з укладанням договорів, вартість яких є «допороговою», що дозволить не проводити тендери. Уникнути зайвої уваги АМКУ та Держаудитслужби дозволить замовлення через різні відділи.
Наприклад, 10 грудня управління культури уклало ще один контракт на 3685 новорічних подарунків із ФОП Скирда Дмитро Вікторович. Вартість договору складає 199 тис. грн, а тому ні документів, ні складу цих подарунків замовник не публікує. Поки ж ні він, ні Аврахова коштів за набори не отримали.
Втім, часу на подібні кроки не так багато. За даними Полтавської міськради, перші новорічні ранки призначені вже на 24 грудня — в ОЦЕВУМі, після цього — 26 та 27 грудня у «ПД «Листопад» та будинку культури.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»