Після затвердження Кабінетом Міністрів Перспективного плану формування громад Полтавської області вказані громади втратять право на добровільність об’єднання
На апаратній нараді у Полтавській ОДА директор Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Інна Іщенко доповіла на тему реалізації адмінреформи.
Інна Іщенко повідомила, що в Україні 1002 громади об’єднали понад 11 млн мешканців. На Полтавщині 45 ОТГ вже отримують фінансування із держбюджету. 22 грудня мають відбутися вибори в 6-х ОТГ.
Головний аргумент успішності реформи — фінансові показники ОТГ. Наприклад, Шишацька громада об’єднала 12 місцевих рад із 15-ти, у 2015 році вона мала бюджет в районі 50 млн грн. Наразі цей показник перевищує 100 млн грн. Фінансову спроможність громадам надають справляння ПДФО, податку на землю та інші. Вагоме надходження громади отримують за рахунок рентних платежів. У 2018 році за рахунок ренти місцеві бюджети отримали 682 млн грн.
Інше джерело — державні субвенції. Із 2016 року і по жовтень 2019 року громади отримали 2 млрд грн. Найвагоміша — це освітня субвенція, 1 млрд 180 млн грн, потім медична — 426 млн грн, а також інфраструктурна — 261 млн грн. Цей показник збільшився у 4 рази.
З 2016 року місцеві громади реалізували 354 проектів. 160 проектів потрібно завершити до кінця 2019 року.
Окремі полтавські ОТГ стабільно входять до двадцятки всеукраїнського рейтингу. Це серед 806 громад.
Завдання ОДА на сьогоднішній день — актуалізація перспективного плану формування громад області. Він схвалений у грудні 2018 року на сесії Полтавської облради. Депутатами були затверджені 77 громад.
19 червня 2019 року Кабмін схвалив перспективний план вже з 71-ю громадою. Це 95,3% своєрідного «покриття».
17 вересня 2019 року облрада внесла зміни. Відтепер депутатська версія плану налічує 81 громаду.
У подальшому передбачається полегшення узгодження таких планів — без затвердження обласною радою.
Завдання ОДА до 29 листопада — розробити перспективні плани із 100%-ним покриттям. Нові критерії формування територій:
Департамент створив робочу групу для врахування цих критеріїв. До неї увійшли нардепи, усі відповідні асоціації органів місцевого самоврядування, міжнародні експерти, місцеві керівники.
Мінрегіон хоче створити 102 округи замість 400 районів. На Полтавщині замість 25 районів пропонується створити центри соціально-економічного зростання. Процес передбачає формування 4 округів: Полтавського, Кременчуцького, Миргородського, Лубенського. Такий поділ збігається із госпітальними округами Полтавщини. Чому саме ці міста? Є вимоги — такий центр має налічувати не менше 50 тисяч населення. Сам округ має налічувати не менше 150 тисяч мешканців. Округ повинен мати усі територіальні підрозділи органів державної влади.
У ході обговорення голова Полтавської облради Олександр Біленький запитав у Інни Іщенко, який крайній термін для того, щоб місцеві громади змогли вже з 1 січня 2020 року сформуватись, пройти процедуру схвалення і отримувати фінансування з держбюджету?
Інна Іщенко відповіла, що вони мають це зробити якнайшвидше, адже після затвердження Кабміном Перспективного плану із 100% покриттям — зникне принцип добровільності. Тоді громади будуть формувати у відповідності до затвердженого Плану. Департамент у свою чергу готовий у 10-денний термін опрацювати відповідні звернення від ОТГ.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»