24 червня АТ «Полтаваобленерго» знеструмило водозабір № 4 та насосні станції ІІІ-го підйому за адресами: Шевченка 73, Чорновола 2Б, Героїв Сталінграду 4В, Кучеренка 7, Баленка 9, Андрієвського 31, Небесної Сотні 88. Незручності з водопостачанням відчули мешканці мікрорайонів Сади 1, 2, 3, Половок, Браїлок, Алмазного, та частини центру міста.
О 15:50 розпочалося відключення від електроенергії інших об’єктів водоканалу. Це є грубим порушенням Закону України «Про питну воду і питне водопостачання». Статтею 6 цього Закону зазначено, що державна політика у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення будується на принципі заборони відключення об’єктів питного водопостачання та централізованого водовідведення від системи енерго-, газо-, теплопостачання, як об’єктів життєзабезпечення і стратегічного значення.
— Під загрозою опинилася система водопостачання в усій Полтаві. Це могло спричинити екологічну катастрофу, наслідки якої важко передбачити, — розповів головний інженер «Полтававодоканалу» Євген Забишний.
Усю ніч на 25 червня керівництво Полтави, Полтавської області та водоканалу спільними зусиллями намагалися врегулювати ситуацію.
З 23-ої години ночі і до 3-ої години ранку енергетики поступово підключали об«єкти водоканалу до електромережі.
Наразі водопостачання у вище згаданих мікрорайонах здійснюється у повному обсязі.
— Зранку 25 червня в Полтавській облдержадміністрації зібралася комісія з питань ТЕБ та НС. На засіданні було прийнято рішення про недопущення відключення водопостачання з метою запобігання виникнення надзвичайних ситуацій соціального та техногенного характеру. Також на комісії прийняли рішення звернутися до Кабінету Міністрів та Мінрегіону щодо погашення різниці в тарифах, — сказав Євген Забишний.
Станом на сьогодні основний борг «Полтававодоканалу» перед «Полтаваобленерго» становить 125 млн грн. Ще 134 млн грн — це нараховані в судовому порядку пені та штрафи. Причина виникнення такої заборгованості — недосконала державна тарифна політика у минулі роки, адже підприємство надавало свої послуги споживачам за нижчою собівартістю.
— Встановлені тарифи розраховувалися на стовідсоткову сплату споживачів за отримані послуги, але, на жаль, частина населення має борги перед підприємством. Роками водоканал працював безприбутково, єдиним джерелом надходжень були саме розрахунки, отримані від споживачів. Внаслідок цих причин і виникла заборгованість перед енергетиками, — повідомив головний інженер.
У «Полтававодоканалі» наголошують: це борги за електроенергію, що були сформовані у 2012-2016 роках. За 2017-2018 роки комунальники розрахувалися перед «Полтаваобленерго» стовідсотково.
Важливо: держава повинна компенсувати «Полтававодоканалу» різницю в тарифах у розмірі 223 млн грн. У разі, коли вся ця сума буде відшкодована державою, виникне можливість, на законних підставах розрахуватись з боргами за електроенергію, та отримати можливість списання штрафних санкцій і інших нарахувань в розмірі 134 млн грн.
«Полтававодоканал» просить вибачення у мешканців міста за ситуацію, що сталася не з вини підприємства.
Прес-служба «Полтававодоканалу»