Сьогодні відбулося засідання постійної комісії з питань регламенту та депутатської діяльності Полтавської облради. Це засідання вкотре засвідчило: після низки корупційних скандалів керівництво представницького органу області самоусувається від виконання своїх обов’язків і не має наміру слухати (і чути!) ані депутатів, ані простих громадян.
Декілька депутатів облради (і я в тому числі) запропонували колегам внести до Регламенту облради невідкладні зміни, які б покращили існуючу недосконалу комунікацію посадовців і депутатів зі своїми виборцями, зокрема, під час проведення пленарних засідань.
Відповідні зміни до Регламенту, за яким працює Полтавська облрада, ми пропонували проголосувати на найближчій сесії, після отримання відповідної рекомендації на комісії, але — знову впертий спротив з боку керівництва та виконавчого апарату ради.
Тепер коротко про те, що ми пропонували.
Перше. Нами запропоновано новий, більш зручний і логічний порядок реєстрації проектів рішень, розроблених і внесених авторами проектів. За існуючою наразі процедурою депутат, який розробив, приміром, важливий і суспільно значимий проект рішення, має подати його до виконавчого апарату облради. Але зареєструють його тільки після того, коли він самостійно обійде з ним керівників підрозділів для отримання в них «візи»! Уявіть, наскільки фізично складно це зробити депутату, який проживає в районі та, окрім депутатської діяльності, має постійне місце роботи. Він змушений витрачати час, щоб приїхати в Полтаву, обійти з «папером» п’ять-сім посадовців для погодження!
У XXI столітті така дика та бюрократична «мобільність», коли документу потрібно «приробляти ноги», щоб в канцелярії облради його зареєстрували і взяли в роботу, — за межею здорового глузду.
Ми запропонували змінити Регламент таким чином, щоб депутат міг здати проект рішення в електронній (паперовій) формі до виконавчого апарату облради, а далі його працівники (кількість яких невпинно росте) погодять документ у відповідних посадовців апарату обласної ради.
Ця проста і логічна пропозиція чомусь вивела з рівноваги керуючу апаратом Оксану Черкас. Вона без будь-яких переконливих аргументів виступила категорично проти зміни Регламенту. Чиновниця, чия річна зарплата перевищує 500 тисяч гривень згідно декларації, не прагне йти назустріч депутатам — представникам у владі, яких платники податків обрали для вирішення своїх проблем. Вона просто залишає «у кам’яному віці» процес вирішення проблем мешканців всієї області. Гірше того: діюча система реєстрації проектів рішень до неподобства уповільнює документообіг і робить депутатів (а разом з ними і громадян!) заручниками виконавчого апарату обласної ради. І це Оксана Григорівна прекрасно розуміє.
Друге. Наступна зміна до Регламенту полягала в нашій пропозиції повернути норму, яка існувала до лютого нинішнього року, але була скасована за ініціативою керівництва облради: дозволити на кожній сесії представникам громадськості і депутатам усіх рівнів перед початком голосування виступати по злободенних питаннях 15 (п’ятнадцять) хвилин. По 3 (три) хвилини кожен виступаючий. Останні сесії облради показали, що громадськість завжди має, що сказати народним обранцям, а на сесіях 2015-2018 років саме виступи сторонніх ораторів на початку засідань часто радикально впливали на голосування депутатів з принципових питань. Та й взагалі фактична заборона на виступи перед депутатами пересічних громадян перед розглядом проектів рішень виглядає сьогодні як анахронізм. І обертається нагнітанням соціальної напруги.
Також констатую, що ця наша пропозиція знайшла ще одного ярого супротивника — Євгена Холода, першого заступника голови Полтавської облради, представника «Батьківщини». Він вважає, що виступи представників громадськості перед депутатами затягують в часі сесії облради, а тому громадськості краще помовчати.
Цікава думка людини, яка має намір балотуватися в депутати Верховної Ради від Полтавщини...
В результаті такого спротиву комісія відхилила наші пропозиції.
Облрада для її керівництва стала тотемом, який за будь-яких умов вони охоронятимуть до останнього дня перебування на своїх посадах. Лише б зайвий день все залишалось, як було.
Висновки нехай роблять самі жителі області.
І взагалі... Кому потрібна така робота і для кого така рада.
За дорученням авторів проекту рішення,
Степаненко Ірина,
Депутат Полтавської обласної ради