Авторизация

Вісті з Полтави - До 2 серпня «Полтавателпоенерго» має обладнати багатоповерхівки лічильниками гарячої води — за встановлення платитиме населення


Вісті з Полтави - До 2 серпня «Полтавателпоенерго» має обладнати багатоповерхівки лічильниками гарячої води — за встановлення платитиме населення


«Полтаватеплоенерго» зобов’язане обладнати будинки лічильниками гарячої води, які найімовірніше, встановлюватимуться коштом споживачів


Протягом цього міжопалювального періоду багатоповерхівки Полтави будуть обладнувати будинковими лічильниками гарячої води. Оскільки «Полтаватеплоенерго» коштів на це не має, а міськрада проігнорувала прохання профінансувати, витрати ляжуть на плечі мешканців будинків. Про це повідомила прес-служба ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго».



Чому необхідно встановлювати будинкові лічильники гарячої води



Як пояснив начальник служби контролю за збутом теплової енергії Віктор Іванченко, обов’язкове встановлення загальнобудинкових (комерційних) лічильників гарячої води пов’язане із Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Відповідно до нього, на «Полтаватеплоенерго» покладено обов’язок забезпечити оснащення будівель вузлами комерційного обліку гарячої води до серпня 2019 року.



Тому протягом цього міжопалювального періоду в житлових будинках з централізованим гарячим водопостачанням встановлять лічильники. За планом, цього літа теплоенерго обладнає лічильниками 378 будинків. Це 50% від усіх будівель з централізованою подачею гарячої води.



На першому етапі будинкові лічильники встановлять у будівлях, які отримують гарячу воду, що підігрівається за їхніми межами — в центральних теплових пунктах підприємства, тобто там, де холодна та гаряча вода подаються окремо. На наступному етапі відбуватиметься облаштування комерційного обліку гарячої води у решті будинків. У них вода підігрівається в індивідуальних теплових пунктах (ІТП), тобто всередині будівлі наявна теплообмінна установка. У таких багатоповерхівках будинкові вузли обліку гарячої та холодної води згодом будуть встановлюватися одночасно.



У свою чергу, за тим же законом, мешканців квартир зобов’язані встановити індивідуальні лічильники (розподільчі) гарячої води до 2 серпня 2020 року.



Хто має платити за встановлення лічильників гарячої води



За законом, витрати на встановлення комерційних вузлів обліку покладаються на власників (співвласників) усіх приміщень у будівлі. Кожен мешканець має зробити внесок за встановлення лічильника виконавцю відповідної послуги. Вартість комплексу робіт на встановлення розраховується для кожної будівлі окремо.



На думку, Віктора Іванченка, існує й інший варіант. Фінансування встановлення будинкових лічильників гарячої води повністю або частково можуть взяти на себе органи місцевої влади. «Полтаватеплоенерго» звернулося до Полтавської міськради відповідним проханням. На сьогодні відповідей на ці звернення підприємство не отримало.



Тому теплоенерго розраховує на підтримку понад 150 тисяч споживачів послуги з централізованого постачання гарячої води, громадських організацій та небайдужих посадовців.



Що буде, якщо мешканці не домовляться між собою про варіант встановлення лічильника гарячої води



За словами Віктора Іванченка, якщо мешканці будинків не зможуть вчасно прийняти рішення про встановлення вузлів комерційного обліку гарячої води, «Полтаватеплоенерго» все одно змонтує лічильники. Але зробить це на своїх умовах, про які зазначило у розісланих повідомленнях.



При цьому, вартість проведення робіт включать у тариф. Оскільки підприємство не має власних коштів для встановлення лічильників у житловому фонді, то воно візьме кредит у банку. Цей крок та наступне абонентське обслуговування, у підсумку за п’ять років, збільшать первинну вартість облаштування будинків лічильниками гарячої води в середньому у 2-2,5 рази.



Тому теплоенерго рекомендує заздалегідь самостійно визначитися із варіантом встановлення будинкового лічильника гарячої води. Для економії коштів мешканці можуть узагалі облаштувати комерційний облік гарячої води в будинку самостійно.



Чи можна відмовитися від встановлення лічильника гарячої води в будинку або від централізованого постачання гарячої води в окремій квартирі



Віктор Іванченко зазначає, що можливість відмови від встановлення вузлів комерційного обліку гарячої води не передбачена жодним нормативно-правовим актом.



Відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, відключення від послуги з гарячого водопостачання можливе лише тимчасово — на період, коли у помешканні ніхто не живе. Проводиться це одночасно з відключенням від холодної води.



Чи повинні встановлювати будинкові лічильники споживачі з індивідуальними та мешканці, у будинках яких розташовані офіси



Сплатити за встановлення будинкових лічильників мають усі, хто живе та володіє приміщеннями у будинку. Така норма Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».



За законом мешканці, які встановили у квартирах бойлери чи автономне опалення, а також власники нежитлових приміщень мають взяти участь у встановленні вузлів комерційного обліку гарячої води в житлових будинках. Тобто повинні сплатити відповідні внески.



Як розраховуватиметься вартість послуг за наявності будинкового і квартирного лічильників гарячої води



Розподіл послуги, що надається споживачам житлового будинку і обчислюється будинковим приладом обліку, визначається Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг.



У будинку з центральним гарячим водопостачанням, де 100% приміщень оснащені індивідуальними лічильниками, гаряча вода розподілятиметься пропорційно до обсягів споживання кожного споживача. «Обсяги небалансу», тобто перевищення чи «недобор» спожитої гарячої води визначають як різницю між визначеним за показаннями будинкового приладу обліку та сумарним обсягом спожитої гарячої води за індивідуальними показаннями.



Обсяги гарячої води в приміщенні, не оснащеному приладами обліку гарячої води, розраховуються як різниця між загальним обсягом спожитої гарячої води у будівлі (зафіксованим будинковим лічильником гарячої води) та обсягом спожитої гарячої води в приміщеннях за показаннями індивідуальних лічильників пропорційно до кількості зареєстрованих осіб.



Для розподільного обліку підприємство визначає кількість прописаних у квартирі осіб (для житлових приміщень) та кількість працівників за штатним розкладом (для нежитлових приміщень).



«Небаланс» розподіляється за принципом, погодженим рішенням співвласників будівлі, за одним з варіантів:


пропорційно до кількості осіб у приміщенні;
пропорційно до кількості санітарно-технічного обладнання;
пропорційно до кількості стояків гарячого водопостачання, що проходять через приміщення;
для нежитлових приміщень — пропорційно до площі ванних кімнат/санвузлів.

Рішення щодо варіанту розподілу співвласники багатоквартирного будинку ухвалюють на зборах і надають «Полтаватеплоенерго» усі вихідні дані для застосування обраного принципу розподілу.



Чому виникає «небаланс» і як його мінімізувати



Одна з причин виникнення «небалансу» — це невчасно передані показники індивідуальних лічильників гарячої води. «Полтаватеплоенерго» просить споживачів з проханням до 25 числа кожного місяця передавати до абонентської служби показання квартирних засобів обліку гарячої води.



Якщо «небаланс» суттєвий і необґрунтований, фахівці підприємства перевірятимуть коректність роботи лічильника. За ініціативи та коштом мешканців, вони виконуватимуть його перевірку або повірку у виробничо-метрологічній лабораторії підприємства.



Якщо такий «небаланс» не пов’язаний з роботою лічильника, представники «Полтаватеплоенерго» можуть брати участь у комісійному обстеженні системи гарячого водопостачання, аби знайти його причину. Для цього фахівців має запросити балансоутримувач будинку.



Аби запобігти безобліковому споживанню води, теплоенерго поступово встановлює на лічильниках антимагнітний індикатор (пломбу). Як правило, це відбувається, коли знімають показники та після чергової повірки чи під час первинного пломбування.



Коли у Полтаві почнуть встановлювати будинкових лічильників гарячої води



Точна дата початку проведення монтування лічильників у будинках не відома. Його проведуть після того, як міськрада затвердить розміри внесків за їх встановлення та коли теплоенерго отримає кредит. Про завершення підготовчого етапу та початок цих робіт підприємство повідомить споживачів на сайті підприємства, його сторінках у соціальних мережах (Facebook, Instagram, Twitter) і месенджерах (Viber, Telegram), а також за допомогою місцевих ЗМІ.



Додамо, що на найближчій сесії Полтавської міськради депутати планують затвердити звернення до Президента, Прем’єр-міністра, Верховної Ради та Голови НКРЕКП з проханням відтермінувати строк встановлення будинкових лічильників гарячої води до серпня 2020 року. За цей час, за пропозицією депутатів, влада повинна буде віднайти шляхи для того, щоби зняти з мешканців зобов’язання сплачувати за монтаж лічильників та передбачити фінансування для встановлення індивідуальних лічильників.


Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Оцените работу движка