Ініціатор рішення, депутат Вадим Ямщиков пропонує заборонити газовикам встановлювати загальнобудинкові лічильники без згоди на це людей або ОСББ
На наступній сесії Полтавської міськради депутати розглянуть проект рішення «Про упорядкування питань щодо встановлення будинкових (загальнобудинкових) вузлів обліку природного газу».
Проект передбачає заборонити управлінні ЖКГ та іншим виконавчим органам Полтавської міськради ПАТ «Полтавагаз» будь-яку документацію на реконструкцію систем газопостачання, в тому числі монтаж будинкових вузлів обліку природного газу без попереднього погодження питання із співвласниками багатоквартирних будинків.
У тексті говориться про те, що погодження КП «ЖЕО № 2» документації на реконструкцію систем газопостачання та встановлення загальнобудинкових лічильників потрібно вважати юридично нікчемними і не підлягають виконанню. Окрім цього міська рада вказує ПАТ «Полтавагазу» на недопустимість монтажу загальнобудинкових лічильників без попереднього прийняття відповідного рішення співвласниками багатоквартирних будинків.
Ініціатор проекту рішення депутат Вадим Ямщиков так пояснив необхідність такого рішення:
— Вона викликана постійними конфліктами та зверненнями громадян щодо встановлення ПАТ «Полтавагаз» загальнобудинкових лічильників замість індивідуальних, без письмового погодження з мешканцями. Такі дії з богу газорозподільного підприємства є порушенням Закону, і такі порушення носять системний характер. Крім того, назріла необхідність врегулювати правовідносини, які виникають між індивідуальними споживачами та ПАТ «Полтавагаз».
Нагадаємо, що у березні 2019 року керівник виробничих служб Полтави та Полтавського району ПАТ «Полтавагаз» Юрій Самсонов повідомив, що НКРЕКП не погодило газовикам проект інвестиційної програми на 2019 рік, тому 27 тисяч домоволодінь у Полтаві та Полтавському районі поки не мають індивідуальних лічильників. Він нагадав, що згідно з вимогами Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» ПАТ «Полтавагаз» зобов’язаний забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, — до 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі — до 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі — до 1 січня 2021 року.
У 2012 році Верховна Рада прийняла закон «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». Цей закон визначив правові, економічні та організаційні засади забезпечення мешканців вузлами обліку природного газу. Газовики почали встановлювати безкоштовні лічильники (хоча ціна приладу обліку газу закладена в тариф на газ) в квартири людей. У 2015 році НКРЕКП (орган, який регулює ціну на газ) побачила, що оператори газу не вкладаються у графік. Тому регулятор вирішив зекономити час і гроші та сформував інвестиційну програму для газових операторів, в яку заклав встановлення одного лічильника на всю багатоповерхівку.
Однак люди виступили проти загальнобудинкових лічильників, тому що у такому випадку потрібно платити і за себе, і за свого неекономного сусіда.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»