Будь-яка фізична праця допомагає відволіктися від проблем — особливо, якщо це приносить задоволення. Ліплення з глини — один зі способів зайняти дитину корисною справою. Це допоможе їй стати спокійнішою, створити унікальну річ та поділитися внутрішніми переживаннями.
Виготовляти вироби з природної глини почали ще в кам’яному столітті. Так наші предки створювали таблички, посуд, прикраси, іграшки та багато іншого. Це заняття досі цінується, бо це нелегка робота, в яку людина вкладає свій час. Та незважаючи на всі труднощі, ліпка з глини приносить задоволення.
У маленьких дітей сильно розвинений хапальний рефлекс — вони теж люблять ліпити. Якщо дитині не пропонувати корисні заняття, не віддавати її на гуртки, свою енергію вона спрямовуватиме на оточення. Звідси неслухняність, бійки та неспокійна поведінка. Причина — їхній стиль життя не задовольняє природної потреби в русі та ручній роботі.
Менші діти починають з ліплення виробів з глиняних «ковбасок», старші — сідають за гончарне коло. Будь-яка фізична праця вмикає в роботу тіло і вимикає голову. Ліплення з глини — це стан тут і зараз. Усі мрії або розчарування відбуваються у цей момент — щось вийшло гарно, а щось не вдалося.
Діти хочуть бачити миттєвий і досконалий результат. А коли щось не виходить одразу, хочуть покинути заняття і здатися. Тоді потрібно їх підбадьорити. Також можна запропонувати повторити якийсь простий рух багато разів, і тоді обов’язково вийде бажане. Глина дає дитині зрозуміти взаємозв’язок часу і дії: спершу ти робиш — не виходить, але якщо тобі подобається цей процес, то з простих рухів зробиш щось цікаве.
Сучасні діти дуже індивідуалізовані: їм важливо робити те, що вони хочуть. І цінують те, що зробили самі. Діти не ліплять іграшку чи предмет, вони ліплять історію. Це заняття розвиває дрібну моторику, стимулює сплеск творчих фантазій.
— Всі діти — творчі. Вони з дитинства малюють, співають, знаходять для себе цікаві заняття. Важливо підтримувати їхню зацікавленість до якоїсь справи, розвивати талант. Особливо у маленьких діток, у яких багато енергії — її треба спрямовувати на корисну справу, — прокоментував в. о. голови Полтавської ОДА Роман Товстий.
Діти у виробі можуть втілити свої страхи і роздуми — вони віддають глині свої найглибші переживання. Після заняття ліпкою можна обговорити її витвір. Так батьки чи вчителі дізнаються, що її турбує та захоплює.
Виріб з глини крихкий і може зламатися, але власноруч зроблену іграшку можна завжди полагодити. Це вчить дітей тому, що речі не вічні і потрібно їх цінувати.
ПОІППО за матеріалами Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА