Куратори з Києва провели проплачений антикорупційний мітинг біля Полтавської облдержадміністрації
18 квітня у Полтаві близько 60 молодих людей провели мітинг біля Полтавської ОДА. Хлопці та дівчата розгорнули плакати із нібито антикорупційними закликами та зачитали звернення до влади області. За участь у заході їм пообіцяли заплатити готівкою або на картку, хоча самі мітингарі це заперечували та називали себе «волонтерами». За допомогою OSINT-технологій «Полтавщина» встановила імена кураторів та деяких учасників заходу.
Проведення мітингу організатори не анонсували публічно: жодних оголошень у Facebook, зустрічей чи прес-заяв. Про те, що він планується, «Полтавщина» дізналася із полтавських чатів у Telegram («Полтава», «Полтава політична», «Нью-Полтава») Окремі люди з невідомих сторінок розсилали по групах запрошення взяти участь у «масовці», «флеш-мобі» тощо проти корупції. За це пропонували оплату — 100 грн/год. За кожного «друга», якого учасник приведе на захід, пропонували платити 10-20 грн «бонусів».
Збір оголосили на 15:30 — 16:00 у Березовому сквері. Безпосередньо проведення заходу було заплановане на 17:00 — 18:00. «Полтавщина» прибула на місце, аби дізнатися, чи буде цей «флеш-моб» проведений взагалі.
У призначений час в сквері почали збиратися молоді люди, віком близько 18 років. Судячи з розмов, серед них були студенти ПДАА та юридичного інституту.
Далі, як пізніше з’ясувалося, прийшли куратори. Перший з них — Ігор Книр. Він періодично по телефону уточнював місцезнаходження якихось людей і запитував, як скоро вони прийдуть.
Після нього до скверу зайшов Ярослав Міщенко. Разом з ним прийшла група людей — близько 30 осіб. До групи також приєдналися ще близько 20 людей, які прийшли заздалегідь. Хлопців та дівчат зібрали у центрі скверу та попросили зачекати.
Наступною до Березового скверу прийшла Юлія Гордон. Разом із Ігорем Книром вона переписала частину контактів, записала імена присутніх, а також кількість людей, яких вони привели з собою. Періодично виникали суперечки з приводу того, хто кого привів. Також зі сторони координаторів лунали жарти на кшталт «Чого так мало привів?» або «Скільки ти привів? 10? А давай ще 100».
Після підрахунку загальної кількості голосів Юлія відійшла, комусь подзвонила та повідомила, скільки людей вона нарахувала (64). На панелі її смартфона була наліпка «Зе!команди». Тим, хто зібрався, повідомила, що починати будуть за 15-20 хвилин. Паралельно з цим Ігор Книр приніс аркуші, згорнуті у рулон. Як пізніше з’ясувалося, це були плакати для учасників мітингу.
В обумовлений час уся процесія вирушила від Березового скверу до площі перед Полтавською ОДА. Там їх вже чекали інші куратори: Ірина Дзюбенко та Андрій Коваленко. Молодь вишикували обличчям до будівлі та роздали плакати. Ірина Дзюбенко зачитала вимогу до в. о. голови Полтавської ОДА Романа Товстого. Учасники акції нібито вимагали звернутися до Петра Порошенка та отримати від нього відповіді на питання, озвучені на плакатах.
При цьому, на вимозі у паперовому вигляді акціоністи зазначили Романа Товстого головою ОДА, а з 8 питань лише 4 мали запитальний характер. За словами Ірини Дзюбенко та Андрія Коваленка, організатори передали копію цієї вимоги до Полтавської ОДА. При цьому, обидва плуталися, у якому вигляді та від кого саме документ був переданий.
Текст вимоги Ірина Дзюбенко прочитала двічі. Між читаннями учасники мітингу викрикували гасла та відповідали на питання журналістів і просто зацікавлених осіб. Куратори також фіксували все на камери телефонів.
Питання щодо оплати їхньої участі у мітингу акцоністи або ігнорували або відповідали, що є волонтерами і прийшли, бо їм набридла ситуація тотальної корупції в України. Деяким з них не було 18 років, більшості — 18-20. На прохання пояснити детальніше вимоги, озвучені на плакатах, учасники відповідали, що все можна прочитати. Також вони відмовилися казати, хто саме та яким способом запросив їх на акцію. На питання, за кого вони голосуватимуть, більшість відповіла: «за Зеленського». Решта або проігнорувала питання або відмовилася відповідати.
Далі за командою мітингарі згорнули плакати. Організатори мітингу попросили учасників розходитися різними шляхами — скоріш за все для того, щоб присутні журналісти не змогли простежити їхні пересування. Одна з груп згодом була помічена журналістом UA: Полтава біля пам’ятника Бутовському, що поряд зі стадіоном.
Усі куратори заходу — не місцеві. Наприклад, найстарший — Андрій Коваленко — розповідав, що слідкує за безпекою людей на подібних мітингах по всій Україні. Він заявив, що є представником громадської організації «Молодь України» та ГО «Співвітчизник». За даними Мін’юсту, перша вже офіційно припинила свою діяльність. Друга вже не вперше проводить антикорупційні мітинги.
Судячи з інформації зі сторінок Андрія Коваленка у соцмережах, він живе у Києві. Займається тим, що шукає людей для роботи на кшталт супервайзера тощо.
Юлія Гордон, яка переписувала дані полтавців у Березовому сквері, також киянка. У профілях в соцмережах вона пише, що є HR BTL менеджером та реалізує рекламні проекти під ключ. В Instagram Юлія відзначила, що приїзд до Полтави їй сподобався та залишив море вражень і що Полтава — одне з найохайніших міст України.
Ірина Дзюбенко також з Києва. Вона закінчила школу 2 роки тому. У соцмережах вказує, що є студенткою Київського національного економічного університету. Саме її світлина була використана в одному з профілів у Telegram, з якого розсилалися запрошення на оплачуваний флешмоб.
Ігор Книр — ще один киянин. Це він першим з кураторів прийшов до Березового скверу, а потім приніс плакати. Він же знімав учасників мітингу на камеру смартфона.
Ярослав Міщенко — єдиний з цієї групи полтавець, судячи з інформації його сторінки Вконтакті. Він не був куратором мітингу, але настільки активно брав участь в організації, що ми не могли його не відзначити. Ярослав привів із собою 10 учасників і саме йому пропонували «привести ще 100». Активно «підганяв» молодь, що ловила ґав та цікавився перебігом подій. Усіляко намагався не потрапляти до об’єктивів наших камер.
Окрім цих організаторів, журналістів та учасників, на мітингу також були присутні четверо чоловіків. Вони вже були на площі, коли туди прийшла група людей, і не були здивовані. Після закінчення мітингу усі четверо зібралися у групу, поговорили та розійшлися. Серед них був представник Полтавського відділу ГУНП в Полтавській області Микола Загорулько.
Зазначимо, що безпосередньо передачу готівки учасникам мітингу ми не зафіксували. Однак про проплаченість заходу свідчить той факт, що скликався він лише через особисті повідомлення в Telegram, де обговорювалася ціна та умови, а також, що вівся підрахунок людей, що плакати із закликами були заздалегідь підготовані, а люди, які їх тримали — ні. Також нагадаємо, що в особистих повідомленнях потенційним учасникам організатори мітингу писали, що оплата за участь можлива або готівкою або «на карту».
Наостанок додамо, що так само ми могли опублікувати імена більшості учасників мітингу. Чи навіть всіх. Однак ми сподіваємося, що молоді люди все ж зрозуміють наслідковість своїх вчинків і більше не братимуть участь у сумнівних мітингах за гроші.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»