Після погодження тристоронньої кредитної умови Полтавською міськрадою, Мінфіном, АМКУ та ЄБРР, після проведення тендеру у вересні місяці до обласного центру надійде перша партія нових тролейбусів
Сьогодні відбулося засідання виконавчого комітету, на якому одноголосно прийняли рішення «Про затвердження Висновку щодо доцільності залучення кредиту КП «Полтаваелектроавтотранс» від Європейського банку реконструкції і розвитку під гарантію Полтавської міськради для реалізації інвестиційного проекту «Оновлення тролейбусного парку». Це фінішна пряма півторарічних рамкових переговорів між Полтавською міськрадою та ЄБРР.
Перший заступник міського голови Андрій Лямін повідомив, що після затвердження кредитної угоди — пакет документів направлять на узгодження до Мінфіну та АМКУ. Після отримання візи на документах — Полтавська міська рада окремим рішенням схвалить кредитну умову, після чого свій підпис на угоді поставить ЄБРР. Це стане стартом для оголошення міжнародного тендеру. Орієнтовно в кінці серпня цього року планується підписання договору із переможцем конкурсу, а вже у вересні, після проплати авансу, очікується перша партія нових тролейбусів.
Необхідність залучення кредитних коштів зумовлена тим, що для відновлення парку тролейбусів необхідно 300 млн грн в цінах 2017 року і оновлювати по 10 тролейбусів наступні 5 років. При цьому середній строк експлуатації тролейбусів складає майже 15 років, а 47 тролейбусів відпрацювали встановлений термін експлуатації (78% від загальної кількості). Окрім оновлення рухомого складу реалізація проекту дозволить оновити депо на вул. Халтуріна та інфраструктуру (3 тягові підстанції).
Термін реалізації проекту — 13 років, упродовж яких кредит має бути повністю погашений рівними платежами — кожні півроку (всього 20 платежів) після завершення періоду відстрочки повернення коштів, що становить три роки строку, на який надається кредит.
Після підписання угоди на рахунки «Полтаваелектроавтотрансу» від ЄБРР надійде 10 млн євро (8 млн євро на 40 тролейбусів та 2 млн євро на оновлення тягових трьох підстанцій). Окрім цього міська рада залучить власні кошти — 500 тис. євро.
Полтавська влада пропонує банкірам встановити кредитну ставку в 5,75% на рік, з можливістю зниження в залежності від кредитного рейтингу міста та досягнення КП «ПЕАТ» економічних показників, які задовольнять ЄБРР. Період окупності складає 8 років.
Загальний економічний річний ефект від експлуатації 40 низькопідлогових нових тролейбусів (із запчастинами), впровадження нового ремонтного й діагностичного обладнання та модернізації інфраструктури за рахунок зменшення споживання електричної енергії, зменшення поточних витрат на ремонт та обслуговування рухомого складу становить 212 тис. євро. Зниження обсягів викидів вуглекислого газу становить 2 тис. 304 т на рік. Проект також дозволить збільшити платний пасажиропотік до 96 тис. пасажирів на добу.
Окрім економічного та екологічного позитивних ефектів реалізація проекту дозволить:
Окрім презентації основних показників кредитної умови першим заступником Андрієм Ляміним, на сайті Полтавської міськради опубліковані результати Комплексної експертизи проекту закупки тролейбусів у Полтаві, яку провели британська консалтингова компанія «Mott MacDonald Group» та ЄБРР.
Цікавим пунктом є розрахунок тарифу. Так, для 2017 року він склав 6,66 грн. Планові показники для 2018 року — 7,24 грн, для 2019 року — 8,61 грн, а для 2020 року — 11,95 грн. А у 2030 році — 18,17 грн.
Кількість пасажиропотоку при піковій кількості тролейбусів у 2020 році (94 тролейбуси) розрахована на позначці 29,6 тис. пасажирів.
Маючи умови кредитної угоди для Полтави, спробуємо порівняти кількість та ціну нових тролейбусів, придбаних іншими містами України:
При показниках 8 млн євро на 40 тролейбусів поки виходить ціна в 200 тис. євро за тролейбус. Однак під час торгів ціна може істотно зменшитись.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»