Родина директора Департаменту будівництва, МіА та ЖКГ Полтавської ОДА задекларувала криптовалюти на 1,7 млн грн: за рік вони втратили 7 млн грн
26 березня директор Департаменту будівництва, МіА та ЖКГ Полтавської ОДА Тимофій Голбан подав декларацію про доходи та видатки за 2018 рік. Такий самий документ подала і його дружина — начальник управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області Олена Різниченко. Згідно з деклараціями обох, упродовж року криптовалюта посадовців знецінилася на 7 млн грн. Втім, вони все одно залишилися «в плюсі» на 1,7 млн грн.
Нагадаємо, минулого року Тимофій Голбан та Олена Різниченко подали декларації, які містили дані про криптовалюти. Тоді родина посадовців задекларувала біткоінів, ріплів, лайткоінів, монеро та діджібайтів на 8,6 млн грн, за оцінкою порталу CoinMarketCap.
Судячи з даних декларацій Тимофія Голбана та Олени Різниченко за 2017 рік, у перше півріччя вони набули криптовалюти на 300 тис. грн (купили або «намайнили»). Сам директор Департаменту будівництва пояснював, що за рік на двох з дружиною заробив 730 тис. грн і частину грошей вирішив інвестувати у криптовалюту.
Торішній результат показував, що інвестиція була вдалою. Ринок електронних грошей був «на підйомі» і родина заробила у 27 разів більше, ніж вклала. Сам Тимофій Голбан пророкував подорожчання конкретної криптовалюти — ефіру — вшестеро, і заявляв про плани перевести всі інвестиції у нього.
Втім, з березня 2018 року ринок криптовалюти почав обвалюватися і вартість електронних грошей пішла на спад. Це відобразилося і на добробуті родини. За даними нових декларацій Голбана та Різніченко, кількість самих електронних грошей не змінилася. Оскільки їх вартість нижча, менший і розмір активів. Втім, родина не тільки нічого не втратила, але й заробила.
Якби родина «вивела» кошти на піці популярності криптовалюти, то могла б отримати понад 8 млн грн. Натомість, станом на кінцевий період декларування — 1 січня 2018 року — вони мали електронної валюти на 1,7 млн грн. Це сума без урахування витрат на електроенергію та супутні складові: відеокарти та інші комплектуючі.
Розглянемо й іншу частину декларацій двох посадовців, адже там є деякі зміни. Перша і найцікавіша — зростання рівня заробітку родини. У 2018 році сумарна зарплата обох перевалила за мільйон гривень. Тобто 84,5 тис. грн/міс. в середньому. Для порівняння, у 2017-му вона становила трохи менше 700 тис. грн.
Решта доходів — це пенсія, соцвиплати та призи, а також кошти від продажу майна. Минулого року Тимофій Голбан продав свій автомобіль Mitsubishi ASX 2013 р.в. за 420 тис. грн.
Окрім того, він та його дружина збільшили активи, які тримають у готівці — до $37000 та $32000 відповідно.
Вже після подання щорічної декларації Олена Різниченко повідомила про придбання нежитлового приміщення на 13,9 м² у Полтаві. Купила вона його 22 березня за 27,8 тис. грн. Жодної іншої нової нерухомості у родини не з’явилося. Мають все ту ж земельну ділянку на 2 га у Черняківці Чутівського району та квартиру у Полтаві на 86,8 м².
Також в Олени Різниченко залишилися ювелірні вироби та шуби, кількість, ціну та види яких вона зазначати не стала. Їздити родина вирішила продовжити на автомобілі тещі Тимофія Голбана Світлани Резніченко, яка передала йому в користування BMW X1 2016 р.в. Вартість транспортного засобу, за традицією не вказували, але за тодішніми цінами це від $30000.
Якщо підсумовувати дохід родини, то можна виявити деякі розбіжності. Наприклад, розмір готівкових коштів Голбан-Різниченко збільшився на $32000. При цьому, єдиний сторонній дохід у деклараціях, окрім зарплат — це продаж автомобіля за 420 тис. грн. Це, мінімум, удвічі менше за $32000. Розміри криптовалют не змінилися. Звідки взялося ще $17000, невідомо.
Припускаємо, що ці кошти Тимофій Голбан «намайнив», адже він сам публікував світлину «ферми» на своїй сторінці у Facebook. Втім, така інформація мала б бути відображена у декларації, адже сума більша за 50 прожиткових мінімумів (92,7 тис. грн) — розмір активів, який підлягає декларуванню.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»