У відділі регулювання чисельності безпритульних тварин розповіли, що одного наявного автомобіля Fiat замало для ефективного відлову безпритульних тварин — тому вирішили придбати Citroën Jumper за 1 млн грн
7 березня Полтавське комунальне автотранспортне підприємство 1628 оголосило тендер на закупівлю вантажного фургону європейського виробництва для відлову бездоглядних тварин за 1 млн грн.
Працівниця відділу регулювання чисельності безпритульних тварин Полтавського КАТП-1628 Юлія Явір пояснила, що одного автомобіля, який є наразі, недостатньо для транспортування безпритульних тварин.
У Полтавського КАТП-1628 для відлову та перевезення безпритульних тварин зараз є лише автомобіль Fiat Fiorino Cargo Base, який придбали у 2016 році. Але він невеликих розмірів і перевозити у ньому тварин у необхідній кількості не можна.
— Коли в експлуатації була ще одна машина — УАЗ — цього вистачало. На жаль, строк експлуатації автомобіля вийшов. Зараз Fiat, який залишився в експлуатації, використовують для транспортування продуктів харчування на пункт перетримки тварин та для відлову тварин, — пояснила Юлія Явір. — В день може бути 5-6 відловів, по 8-9 собак за один раз. Перевезти їх масово на одному автомобілі Fiat неможливо, адже туди вміщається лише одна клітка. Якщо двох собак з однієї зграї в одну клітку ми можемо посадити, то з різних зграй — ні.
Наразі Полтавському КАТП-1628 потрібен автомобіль, який буде обладнаний спеціальними клітками. На якому відділ регулювання чисельності безпритульних тварин зможе за один раз вивозити декілька собак — від 5-6 тварин одночасно.
За словами Юлії, Програма регулювання працює, це можна побачити по показникам. 8 років тому, за підрахунками благодійної організації «Юний Європеєць», на вулицях Полтави було більше 8 тис. безпритульних собак. А у травні 2018 року — 3,5 тис. Тобто, стерилізація тварин є ефективним методом регулювання чисельності.
Одна із проблем появи безпритульних тварин — потомство домашніх тварин, яких їх власники викидають на вулиці міста. Відділ регулювання чисельності тварин намагається контролювати чисельність таких тварин шляхом відлову та стерилізації.
З 2019 року також розпочнеться чіпування безпритульних тварин. Тобто, окрім стерилізації та кліпсування, тварина матиме чіп — це додатковий засіб регулювання чисельності безхатніх тварин.
Юлія також розповіла про різнокольорові кліпси, які цього року почнуть чіпляти собакам. Раніше кліпси були однакового кольору. Тепер буде три кольори — вони означатимуть район, в якому мешкає тварина. Таким чином Відділ зможе контролювати міграції безпритульних собак.
Також залишається невирішеним питання маркування безпритульних котів. На них почепити кліпсу важче, ніж на собаку. Наразі вирішується питання — чи це буде маркувальна фарба, чи — татуювання з внутрішньої сторони вуха. Це потрібно для того, щоб уникнути повторної стерилізації тварини, адже УЗД не завжди показує — стерилізована тварина чи ні.
Юлія також розповіла, що зараз тимчасовий пункт перетримки безпритульних тварин переповнений. Усіх безпритульних собак з вулиць Полтави нереально помістити в одному місці.
— Навіть, якщо зараз зібрати усіх безпритульних тварин з вулиць і помістити в одному місці. То через деякий час такі тварини з’являться знову, через безвідповідальних власників домашніх собак та котів. Такі власники не розуміють важливості стерилізації їх домашнього улюбленця. Нестерилізована тварина дає потомство, яке власник тварини викидає на вулицю, — пояснила Юлія Явір.
Щоб вирішити питання з неконтрольованим потомством, яке власники тварин залишають на вулицях міста, 2 липня 2018 року розпочали обов’язкову реєстрацію домашніх тварин. Але за півроку зареєстрували лише 89 котів і собак.
Відділ регулювання чисельності тварин продемонстрував «Полтавщині» спеціальну рушницю, з якої стріляють снодійним та використовують її безпосередньо для відлову тварин.
Цього року Відділ регулювання чисельності тварин придбав більш вартісний снодійний препарат для відлову тварин, бо він має швидшу дію на тварину. Старий препарат починав діяти через 15 хвилин після уколу — тварина могла втекти разом зі шприцом та голкою. Таким чином, працівники Відділу втрачали дозу препарату, шприц та голку, а тварина залишалася нестерилізованою. Щодо вартості, то старий препарат разом із шприцем та голкою коштував близько 1000 грн. Новий препарат починає діяти вже через три хвилини. Одна доза такого препарату коштує приблизно 900 грн, але з таким препаратом у бригади ловців немає проблем з відловом та стерилізацією безпритульних тварин.
Зараз у Полтавському КАТП-1628 укомплектовано дві бригади ловців — водій-ловець та просто ловець. У складних випадках на допомогу беруть людей з іншої бригади. Загалом у 2018 році відловили більше 1700 безпритульних тварин, 605 тварини стерилізували. Лише у вересні 2018 року відловили 79 тварин. А з 15 березня стартувала Програма безкоштовної стерилізації безпритульних тварин. Бригади ловців будуть працювати в цей період по черзі — 2 робочі дні, 2 — вихідні.
Взагалі у 2019 році депутати Полтавської міськради на виконання Програми поводження з тваринами та регулювання їх чисельності заклали 2,3 млн грн: Нагадаємо, що будівництво притулку для безпритульних тварин повинно розпочатися вже цього року. Адже проектно-кошторисна документація була майже готова ще наприкінці вересня 2018 року.
15 лютого 2019 року Полтавське КАТП-1628 оголосило тендер на закупівлю атомобіля Сitroen Jumper або його еквівалента за 1 млн грн. Характеристики автомобіля такі ж, як і у Сitroen Jumper для відлову бездоглядних тварин. Юлія Явір пояснила, що другий автомобіль буде використовуватися як «екобус» для вивозу ртутних ламп.
Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»