Авторизация

Вісті з Полтави - Для досягнення енергетичної незалежності в Полтавську область планують залучити нові інвестиції вже у 2019 році


Вісті з Полтави - Для досягнення енергетичної незалежності в Полтавську область планують залучити нові інвестиції вже у 2019 році


З 26 по 28 лютого у Києві проходив 10-й Український енергетичний форум, організований Інститутом Адама Сміта. Він зібрав провідних вітчизняних та іноземних фахівців газовидобувної галузі, які обговорювали впроваджені реформи у секторі, перспективи зростання обсягів видобування, застосування новітніх технологій, а також проведення цьогоріч нафтогазових онлайн-аукціонів та конкурсів УРП, які допоможуть залучити інвесторів та сприятимуть досягненню енергетичної незалежності нашої країни. Згадали й про ситуацію з нафтогазоносними надрами Полтавщини.


Форум організований Інститутом Адама Сміта за підтримки Уряду, АТ «Укргазвидобування», ДТЕК, Асоціації газовидобувних компаній України.



Одне із стратегічних завдань Уряду — досягнення енергетичної незалежності та перехід від статусу країни-імпортера палива до експортера ресурсів у майбутньому. Про це під час форуму сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. На його думку, будь-яке гальмування програми нарощування видобутку ресурсів, передусім газу — річ неприпустима:



— В Україні є унікальні перспективи для розвитку енергетичного сектору. Закритий клуб в енергетичній сфері зруйновано. Ми створили нові можливості для видобутку газу, нове законодавство, зменшили ренті платежі на нові свердловини. Важливе завдання для України — більше видобувати і виробляти українського газу та ефективно його споживати. Забезпечити себе повністю, і з часом перетворитись із країни-імпортера на країну-експортера.






Законодавчі зміни в нафтогазовому секторі



В рамках Форуму було оголошено про початок конкурсу на укладання угод про розподіл продукції для 9-ти нафтогазоносних ділянок. В Асоціації газовидобувних компаній України зазначають, що це є важливою подією на шляху залучення інвесторів у газовидобувну галузь.



— Загальна площа 9-ти ділянок складає понад 11 тисяч квадратних кілометрів. Потенційні інвестори мають 90 днів для ознайомлення із пропозиціями та подання заявки на участь у конкурсі. Переможців буде визначено до кінця червня, — розповідає виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Роман Опімах.




Виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній Роман Опімах

Окрім конкурсів Україна пропонує інвесторам й участь у нафтогазових онлайн-аукціонах. Перші електронні торги відбулися 6 березня — на них було виставлено 3 ділянки у Полтавській та Харківській областях. Завдяки продажу спецдозволів на ці площі державний бюджет поповнився на понад 140 млн грн.



— Сам факт проведення онлайн-аукціонів є надзвичайно важливим для галузі та держави. Вперше це відбувається відкрито та прозоро, з рівним доступом до аукціону усіх бажаючих та можливістю спостерігати за процесом із будь-якої точки світу. Другий раунд електронних торгів відбудеться 2 травня, — каже Роман Опімах.



За його словами, впродовж останніх двох років у галузі були проведені важливі реформи та зміни, які позитивно впливають на розвиток сектору:



— Це новий фіскальний режим, що стимулює бурити нові газові свердловини, дерегуляція газовидобутку, відкриття геологічної інформації, децентралізація ренти. Ці зміни заклали надійний фундамент для зростання газовидобутку в Україні, — переконаний Роман Опімах.



Фактори енергетичної незалежності



Закладення нових свердловин — обов’язкова умова досягнення енергетичної незалежності країни.



Директор з розвідки і перспективного розвитку ДТЕК Нафтогаз Іван Гафич пояснює, що для досягнення цієї цілі є три шляхи:



— Перший — пошуки значних за запасом родовищ. Другий — іти на великі глибини. Третій — ефективніше працювати з діючими фондами наших родовищ.



Він пояснив, що з 80-х років не зросла кількість розвіданих запасів. Це значить, що держава не проводила масштабної геологічної розвідки.



— Єдине родовище із запасами на рівні 30–35 млрд кубометрів, яке відкрили за 30 років незалежності України — Кобзівське. За останні десятиліття значно впали обсяги пошукового буріння, держава перестала готувати ресурсну базу як основу нарощування і підтримування видобутку. Тож для досягнення енергетичної незалежності Україні потрібно перш за все відновити пошукові роботи, — пояснив Іван Гафич.




Директор з розвідки і перспективного розвитку ДТЕК Нафтогаз Іван Гафич

За словами Івана Гафича, якщо Україні вдасться вирішити це питання, то вона зможе вдвічі підвищити видобуток.



Як цього досягти? У першу чергу — технологіями. Щоб серйозно наростити видобуток, потрібне ефективне буріння. Для цього варто вивчити найсучасніші технології, розібратися з ресурсним потенціалом та станом його освоєння, сформувати програму буріння та збільшення видобутку з цих родовищ.



— ДТЕК Нафтогаз вклав чимало ресурсів у цей напрямок. Тож сьогодні ми працюємо зі світовими лідерами і впроваджуємо низку інноваційних для нафтогазової сфери технологій. Ми краще зрозуміли геологію родовищ, їхню складність, змінили розуміння локалізації запасів. Складний сейсмічний проект з обробки даних ми виконуємо за 7 місяців, а раніше на це пішло б 3–4 роки, — розповів Іван Гафич.



Для ефективної роботи галузі потрібні інвестиції та розвиток ринку сервісних послуг



Сьогодні ДТЕК Нафтогаз вводить нові технології буріння, що дозволяє отримувати великий об’єм природного газу у складних геологічних умовах. Приклад такого родовища — Мачухівське. Його відносять до найскладніших в Україні та світі. Цей об’єкт досить довго готували до глибокого буріння. Тиск у пластах землі вдвічі перевищує нормальний. Та програма розбурювання скорочує витрати на буріння.



Генеральний директор групи компаній Smart Energy Сергій Глазунов підкреслює, що для збільшення видобутку потрібно вкладати в розвиток:



— За попередні два роки інвестиції у газовидобуток України зросли на 90%. Це добрий знак, і, я впевнений, вже у 2019 році ми побачимо результат цього. Однак, на жаль, зараз є дефіцит послуг у сфері буріння, особливо у незалежних видобувників. Минулого року в Україні були наявні лише 108 активних бурових верстатів — цього не достатньо для ефективної роботи галузі.




Генеральний директор групи компаній Smart Energy Сергій Глазунов

Так, у Полтавській області веде видобуток актив британської компанії Regal Petroleum, яка входить у групу Smart Energy.



Директор з георозвідки АТ «Укргазвидобування» Юрій Нагорняк переконаний, що на нафтогазову галузь чекає пришвидшене зростання:



— Чимало здійснено за останні роки. Багато зусиль вклали Асоціація газовидобувних компаній України і Уряд. «Укргазвидобування» планує збільшувати видобуток. Сподіваємося, що 2019 рік буде більш ефективним. Ми вже вдало почали в січні та лютому. Зима цього року дала можливість проводити роботи, і за два місяці ми здійснили понад 40 операцій з інтенсифікації видобутку.




Директор з георозвідки АТ «Укргазвидобувння» Юрій Нагорняк

Перші успіхи в 2019 році мають і приватні підприємства. Крім вже згаданих ДТЕК Нафтогаз та Regal Petroleum, глибока свердловина з’явиться і у групи компаній «ГЕО АЛЬЯНС».



— Наразі ми закінчуємо бурити дуже глибоку свердловину, глибиною 6,2 кілометри. Далі будемо її випробовувати і сподіваємося на позитивний результат, — розповідає про плани «ГЕО АЛЬЯНСУ» його керівник Людмила Кучменко.



За результатами випробувань свердловини планується будівництво інфраструктурних об`єктів.




Генеральний директор GEO ALLIANCE Людмила Кучменко

— Також заходимо на буріння бокового стовбуру свердловини на родовищі в Лохвицькому районі і, надалі — розпочнемо розвідувальне буріння в Харківській області, — додає Людмила Кучменко.



Експерти одноголосно погоджуються, що в існуючих умовах за наступні п’ять років Україна має всі шанси досягти енергетичної незалежності.


Катерина КРОЛЕВСЬКА

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Оцените работу движка