Департамент освіти і науки Полтавської облдержадміністрації спільно з органами управління освітою райдержадміністрацій, міськвиконкомів та об’єднаних територіальних громад проводить систематичну роботу щодо створення оптимальних умов формування мережі освітніх закладів та приведення її у відповідність до фінансування.
Формуванням нового освітнього середовища та створенням мережі опорних шкіл вирішується задавнена проблема — забезпечення рівного доступу до якісної освіти та подолання суттєвої різниці між результатами навченості учнів освітніх закладів, розташованих у містах та сільській місцевості.
Виконання усіх запланованих заходів допоможе вирішити питання малокомплектних шкіл, навчання в яких перевищує середню вартість навчання одного учня. Завдяки цілеспрямованим зусиллям щодо створення опорних шкіл спостерігається позитивна динаміка в питанні зменшення кількості малокомплектних шкіл в області: 2016 рік — 238, 2017 рік — 220, 2018 рік — 210.
Зокрема, влітку 2018 року три заклади загальної середньої освіти закрили, два — реорганізували з пониженням ступеня, 13 — реорганізували у філії, у семи закладах призупинили освітній процес через зменшення кількості або відсутність учнів.
— З метою формування сучасного освітнього середовища в області розроблено Стратегію створення нового освітнього простору загальної середньої освіти Полтавської області на 2017-2020 роки в частині створення опорних шкіл. Департаментом освіти і науки облдержадміністрації сформовано Перспективний план, до якого увійшла оптимальна кількість закладів загальної середньої освіти у районах та об’єднаних територіальних громадах області, на базі яких створюються опорні школи Полтавської області, — розповіла директорка Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА Олена Харченко.
З урахуванням усіх заходів, запланованих до 2020 року, в освітньому просторі Полтавщини передбачається створення та функціонування 86 опорних шкіл. Це оптимальна кількість для забезпечення сприятливих умов щодо надання якісних освітніх послуг.
Нині в області — 50 опорних шкіл, які мають 42 філії. Для порівняння, у вересні минулого року таких шкіл на Полтавщині було 46, філій — 41.
За типом засновника опорні школи можна поділити на групи: освітні заклади, засновником яких є ради районної державної адміністрації, — 58%; освітні заклади, засновником яких є ради об’єднаних територіальних громад — 42%.
У 2019 року планується створити 23 опорні школи. У 2020 році — 17, які мають стати завершальними у формуванні оптимальної мережі закладів загальної середньої освіти на Полтавщині.
Протягом жовтня-січня 2018/2019 навчального року в області запрацювали ще чотири опорні школи: Мартинівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Карлівської районної ради, Трудолюбівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів Миргородської районної ради, Гоголівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Великобагачанської районної ради, Ланнівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Ланнівської ОТГ.
Дітей з віддалених населених пунктів до опорних закладів підвозять 77 шкільних автобусів.
Загальна потреба області в шкільних автобусах для опорних шкіл — 31 автобус, для об’єднаних територіальних громад — 17.
У 2018 році за кошти державної субвенції на умовах співфінансування придбали шість шкільних автобусів для опорних шкіл: Калайдинців Лубенського та Яресьок Шишацького районів, Великої Багачки, Засулля, Семенівки (НВК № 2), Бутенок — об’єднані територіальні громади. Один автобус для Михайлівки Машівського району придбали за кошти, призначені для розвитку інфраструктури ОТГ.
Проблемою залишається якість доріг у сільській місцевості. За оперативними даними протяжність автошляхів для підвезення учнів до опорних шкіл, які знаходяться у незадовільному стані, — 633,1 км.
Надзвичайно важливими є зміни у матеріально-технічному забезпеченні, які відбулися від початку організації мережі опорних шкіл. Значно покращився стан забезпечення комп’ютерним, мультимедійним обладнанням як у самих опорних закладах, так і в їхніх філіях.
Спостерігається позитивна динаміка забезпечення обладнанням навчальних кабінетів, лабораторій, спортивних залів, харчоблоків, початкової школи з урахуванням вимог Концепції Нової української школи.
У 2018 році для оснащення опорних шкіл з поглибленим чи профільним вивченням природничих дисциплін придбали 16 кабінетів для шести опорних закладів: Омельницької, Засульської, Руденківської, Великобагачанської, Скороходівської ОТГ та Зіньківського району.
Нині в опорних закладах області — 2178 персональних комп’ютерів, із яких 1842 використовують у навчальному процесі. У 2018 році за кошти державної субвенції на умовах співфінансування придбали комп’ютерне обладнання, відповідний мультимедійний контент та дидактичні матеріали для перших класів у кількості 37 комплектів.
Щоб забезпечити учнів опорних закладів освіти якісною питною водою та покращити матеріально-технічний стан харчоблоків, на виконання обласної програми «Опікуємося освітою на 2017-2020 роки» з обласного бюджету на встановлення систем очищення води для 32 опорних закладів використали понад три млн грн. Цьогоріч забезпечать учнів якісною питною водою ще в дев’яти опорних школах. На це передбачили 900 тис. грн.
Забезпечення рівного доступу до якісної освіти — один із принципів організації опорної школи.
У 2018/2019 навчальному році відкрили 89 класів з інклюзивним навчанням в опорних школах, 50 — у філіях.
Забезпечення безперешкодного доступу осіб з інвалідністю в опорних закладах складає 57%. Проводиться постійна організаційно-методична робота щодо становлення опорних шкіл, створення нової структури та оновлення діяльності методичної служби.
Процес утворення опорних шкіл триває. Важливою умовою його успішності є залучення до співпраці місцевих громад, батьків, учителів, наголосила директорка Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА.
ПОІППО за матеріалами Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА