На Полтавщині з робочим візитом другий день перебуває Міністр юстиції Павло Петренко. Разом з головою Полтавської ОДА Валерієм Головко вони обговорюють правові зміни та нові проекти. Сьогодні Павло Петренко зустрівся з місцевим активом партії «Народний Фронт» — розповів про успішні ініціативи команди Арсенія Яценюка, які вже зараз працюють для українців, та плани на майбутнє.
Міністр юстиції Павло Петренко другий день поспіль перебуває на Полтавщині з робочим візитом. Учора він представив ініціативу уряду «Е-малятко» — спрощену процедуру отримання всіх необхідних послуг при реєстрації дитини у форматі «єдиного вікна».
Також поспілкувався зі студентами Юридичного інституту, передав конфісковану квартиру у Дмитрівці АТОвцю, окреслив план реалізації ініціатив для боротьби із домашнім насильством.
Зараз у державі активно проходить процес наближення послуг до людей. Це плідна робота Арсенія Яценюка та команди «Народного фронту», Уряду та МінЮсту.
З полтавським активом партії «Народний Фронт» Павло Петренко обговорив вже реалізовані зміни та подальший план реформ. Серед учасників зустрічі голови ОТГ, очільники районів, керівники структурних підрозділів обласної адміністрації.
Одна з проблем — розв’язанням, яких зараз займається команда «Народного Фронту» та Уряд — насильство проти жінок. Вона, на жаль, актуальна і на рівні держави, і в регіоні.
Зазвичай, невирішеними залишаються такі випадки у селах. Жінки бояться писати заяви до поліції на чоловіків, а потім повертатися до них додому. Їм немає куди переїхати та бути у безпеці.
За словами голови Полтавської ОДА Валерія Головко, на території області створюватимуть хостели для жінок, які постраждали від насилля. Адаптуватимуть приміщення, які зараз вільні, щоб створити для них комфортні умови.
— Велику увагу приділятимемо районам, і саме там організовуватимемо такі приміщення. Жінка не повинна страждати чи боятися приходити або виходити з будинку. Людина, яка дозволяє підіймати руку на жінку — аморальна. І ми повинні зробити все, щоб жінок захистити, — говорить Валерій Головко.
За словами Міністра юстиції Павла Петренка, у 2014-у до органів юстиції було дуже негативне ставлення. Для вирішення якогось юридичного питання потрібно було пройти кілька кабінетів, оформити сотню паперових документів. Тому одним з пріоритетів команди «Народного Фронту» стало спрощення отримання послуг.
— Наприклад елементарний сервіс — реєстрація новонароджених. Щороку в нашій країні народжується 2 500 дітей. Щоб зареєструвати дитину потрібно було простояти черги у РАЦСах. Якщо запізнюєшся на один день — держава зобов’язувала платити штраф. Разом з Арсенієм Петровичем ми запустили проект видачі свідоцтва про народження протягом 24 годин у пологових будинка. Багато хто з, так званих, експертів критикував цю ініціативу, але зараз цей механізм діє, — говорить Павло Петренко.
Минулого року 200 тисячам немовлят видали свідоцтва за спрощеною процедурою у пологових будинках. А вчора у Шевченківському районному відділі ДРАЦСу презентували ще один етап спрощення отримання такого свідоцтва — ініціативу «Е-Малятко»
Спрощення стосується і послуг реєстраційних служб. Тепер вони надаються органами місцевого самоврядування та нотаріусами.
За словами Павла Петренко, під час Революції гідності адвокати безоплатної правової допомоги, ризикуючи звільненням, захищали активістів Євромайдану. Це був початок введення нового механізму безоплатної правової допомоги.
— У 2014-у ми виділили перші 50 млн грн, щоб розвивати цю послугу. Зараз ми маємо надзвичайно потужну систему — 550 центрів по країні. Їхня діяльність «покриває» 8 млн українців, які звертаються за правовою допомогою, — стверджує Петренко.
За минулий рік за такою допомогою до адвокатів звернулися 800 тисяч українців. Їм надали послуги юристів, адвокатів, захисту у судах. У цій програмі також діють такі напрямки: захист прав дітей, жінок, виплати аліментів.
За словами Петренка, проблема з виплатою аліментів становить третину усіх позовів до суду. За загальною статистикою, у 2015-у тільки 5 — 7% від усіх судових рішень були виконані. А 93 — 95% не виконуються взагалі. Тобто зі 100 таких рішень, виконані тільки 7.
За минулий рік по Полтавській області на користь дітей стягнули 260 млн грн аліментів. Це вдвічі більше ніж у 2017-у.
Минулого року Уряд прийняв ініціативу МінЮсту «Чужих дітей не буває». Це пакет послуг, направлених на підтримку дітей. Наприклад, однією з них стала програма муніципальна няня.
Сім’я або мама, яка не хоче сидіти три роки у декреті, може залучити муніципальну няню. Ця послуга діє тільки для догляду за дитиною до 3 років. Держава відшкодовує частину коштів (1 800 грн) на витрати.
Для того, щоб надавати таку послугу наймана няня повинна оформити ФОП (фізична особа підприємець) та заключити з сім’єю відповідний договір. Нянею може стати навіть член родини, наприклад бабуся. По-перше, їй точно буде приємно посидіти з улюбленим онуком чи внучкою, по-друге — це можливість отримати додаткові кошти в сім’ю.
Цю програму розвиватимуть у районах області. Також долучатимуться і місцеві громади на Полтавщині.
За статистикою МінЮсту, Україна посідає перше місце за кількістю смертей дітей у перші дні народження. Тому, щоб вирішити цю проблему організували «бейбі-бокси».
У цих боксах є всі необхідні речі для першого місяця життя новонароджених: одяг, спеціальні засоби гігієни.
— За минулий рік вже 100 тисяч немовлят скористалися «бейбі-боксами». На місцях дуже важливо відпрацювати логістику. Адже у перші місяці роботи цієї програми найбільша проблема була саме з цим, — стверджує Петренко, — Зараз не потрібно боятися говорити людям про проблеми, які існували 5 років тому. Тому що команда Арсенія Петровича працює весь цей час. Ми не обіцяємо, а робимо. І вже напрацьовуємо ті ініціативи, які реалізовуватимемо у наступних роках.
Прес-служба Полтавського осередку партії «Народний Фронт»