«ЖЕО № 2» взяло в управління 13 «нічийних» будинків, які залишилися без управлінської компанії. Мешканці почали підписувати із комунальниками договори на 1 рік з тарифом від 1,80 грн до 5,70 грн за м²
На початку 2018 року 44 будинки колишнього будівельного тресту «Полтавапромбуд» втратили управлінську компанію. В результаті у будинках могли зупинитися ліфти, зникнути світло у під’їздах і нікому стало б обслуговувати внутрішні мережі та прибирати територію довкола. Мешканці давно добивалися, щоби місто взяло їх будинки на баланс «ЖЕО № 2», але цього так і не сталося. Вирішити описану проблему можна було двома способами: передати будинки в управління «ЖЕО № 2» або створити в них ОСББ. Чим частина мешканців і скористалася.
Нагадаємо, чому ці 44 будинки опинилися поза опікую «ЖЕО № 2» і розповімо, чим закінчилася історія їхнього управління.
Підприємства державного будівельного тресту «Полтавапромбуд» у 60-80-х роках зводили на Полтавщині панельні багатоповерхівки, заводи, готелі, школи, садочки. В 90-х, після розпаду Радянського Союзу, одні підрозділи тресту занепали, інші були приватизовані й створені приватні будівельні компанії.
Для своїх робітників трест побудував будинки й гуртожитки у Полтаві. Доглядав за будинками власний ЖЕК. Після роздержавлення тресту житлово-експлуатаційне підприємство «Будівельник», яке управляло службовими будинками, залишилося без засобів і грошей. З того часу «Будівельник» намагається ліквідуватися, а свої будинки передати в управління місту чи області.
Додатковий тягар на себе брати ніхто не хотів. У 2004 році Полтавська обласна рада виграла справу у Господарському суді Полтавської області й довела, що не є правонаступником майна «Полтавбуду» (головний підрозділ «Полтавапромбуд») і не приймала його у власність. Місто також відмовлялося брати ці будинки.
У 2007 році на сесії Полтавської міської ради депутати надали згоду на прийняття в комунальну власність міста 51 будинку ЖЕП «Будівельник». Але була одна умова: будинки візьмуть, якщо отримають 9 млн грн з державного й обласного бюджету та 1 млн грн із міського. Гроші ніхто не дав — будинки так і залишили нічийними.
У 2012 році Господарський суд Полтавської області ухвалив рішення про прийняття будинків на баланс міста без додаткових умов.
У 2014 році Полтавська міська рада надала згоду на прийняття до комунальної власності 39 житлових будинків та 8 гуртожитків. Але на цьому рішенні весь процес на тривалий час і зупинився. В результаті прокуратура навіть подала позов на міську раду, щоби вона виконала свої обов’язки й взяла на баланс всі будинки й гуртожитки.
З управлінськими компаніями будинкам колишнього тресту також не щастило. У 2011 році «Будівельник» став банкрутом, почалася процедура його ліквідації. Управляти будинками взялася ТОВ «Управлінська житлова компанія». Але дуже швидко вона відмовилася від старих будинків. У 2013 році була створена управлінська компанія «Ваш комфорт», яка взяла обов’язок доглядати за будинками. Однак, і вона із цим не впоралася. «Ваш комфорт» повідомив листом обласну і міську владу, що з 1 лютого 2018 року залишає будинки.
Коли управлінська компанія «Ваш комфорт» відмовилась від будинків, проблема набула розголосу і ЖЕО запропонувало провести збори мешканців будинку, вибрати ЖЕО управителем і прийти в абонентський відділ служби, щоб укласти договір.
На сьогодні ситуація така: мешканці 13 будинків уклали договір на обслуговування, 4 будинки звернулися до ЖЕО, але не погодилися із сумою квартплати, частка будинків створили ОСББ і вирішують проблеми самостійно. Інші будинки до ЖЕО не зверталися.
Для цих будинків ЖЕО встановив тариф від 1,80 грн до 5,70 грн за м². Договір мешканці підписали на 1 рік. Квартплата не враховує вивезення сміття, бо у мешканців є окремо укладений договір із КАТП-1628.
Керівник ЖЕО Олександр Ландар говорить про проблеми, які виникали із мешканцями цих будинків:
— Ми беремо будинок в управління, якщо з ним все нормально. Є будинки, у яких немає техпаспорту та лічильника на електроенергію, тому ми не можемо нарахувати їм квартплату, бо не знаємо площі, і порахувати витрачену електроенергію. Є будинки, які ми прийняли в управління, а прийшли мешканці й говорять, щоб ми не обслуговували внутрішньобудинкові мережі. Ми так і зробили, перерахували тариф, а у них потім прорвало труби.
20 років місто й область не хотіли приймати ці будинки, а вихід вийшов простим і швидким — мешканці мають вибрати управителя.
В контексті того, що раніше місто й область судилися, щоби не брати будинки «Будівельника», виникає запитання — в чому різниця між балансом і управлінням? В ЖЕО пояснили, що для мешканців різниці жодної, щоправда, тепер можуть виникати проблеми із приватизацією квартир для тих, хто не встиг цього зробити (бо документи на квартири зникли з архіву «Будівельника», а балансоутримувача у будинку немає).
Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»