Авторизация

Вісті з Полтави - 5 гривень за проїзд — що не настолько із розрахунками перевізників Полтави


Вісті з Полтави - 5 гривень за проїзд — що не настолько із розрахунками перевізників Полтави


Полтавські перевізники показали розрахунки тарифів на перевезення, на ґрунті яких планується підвищення вартості проїзду, проте приховали доходи від реклами


10 січня у Полтаві провели громадські слухання щодо підвищення вартості проїзду у громадському транспорті до 3 та 5 грн. Учасники обговорювали проекти рішень міськвиконкому — регуляторних актів «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів міським електричним транспортом — тролейбусом» та «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів у пасажирському транспорті м.Полтава».



Відповідні документи Полтавський міськвиконком опублікував ще до Нового року. Доцільність підвищення тарифів ґрунтувалася на розрахунках перевізників, які підприємці подали до міськвиконкому. «Полтавщина» отримала ці розрахунки тарифів у відповідь на інформаційний запит.



Як повідомило управління соцрозвитку Полтавського міськвиконкому, розрахунки тарифу приватні перевізники проводили відповідно до Методики розрахунку тарифів на послуги з пасажирського автомобільного транспорту, яку затвердило Міністерство транспорту та зв’язку. Тарифи для тролейбусів КП «ПЕАТ» рахував за Порядком формування тарифів на послуги міського електричного транспорту, затвердженого Міністерством інфраструктури.



Бажана вартість проїзду — від 5 до 5,4 грн



«Полтавщина» взяла за основу показники перевізників та підрахувала, якою є очікувана собівартість проїзду.


Перевізник
Очікуваний пасажиропотік за рік
Собівартість перевезення

одного пасажира, грн

Бажаний тариф, грн
КП «ПЕАТ» (тролейбуси)
28 200 000
3,45
3,44
КП «ПЕАТ» (автобуси)
3 584 200
5,22
5,22
ТОВ «ТК Експрес-лайн»
6 640 200
4,72
5,19
ТОВ «Делко Компані»
4 765 920
4,71
5,18
ПП «Люкстранс»
2 916 540
4,84
5,32
ТОВ «Віраж-В»
1 704 780
5,15
5,40
ТОВ «Глобус Авто Полтава»
1 900 000
4,92
5,41
ФОП Попов Андрій Юрійович
1 040 160
4,54
5,00
ТОВ «Євробус Полтава»
15 700 000
5,11
5,37
ФОП Щербак Павло Олексійович
104 706
4,59
5,05

За нормативами, тариф на проїзд в автобусах розраховується як планова собівартість послуг із застосуванням необхідного для функціонування та розвитку перевізника прибутку. Для тролейбусів це розмір економічно обґрунтованих планових витрат підприємств на перевезення одного пасажира.



У тарифі за собівартістю ми використовували такі самі формули, але не враховували закладений перевізниками прибуток. Більшість перевізників його встановила на максимально можливому рівні — 10%. Лише ТОВ «Євробус Полтава» вказав 5% прибутку.



Вірогідно, складові тарифу перевізники «підганяли» під тариф у 5 грн



Ми проаналізували отримані дані та дійшли висновку: схоже, що більшість розрахунків для автобусів «підігнали» під тариф у 5 грн.



У документах перевізники наводять планові розрахунки на 2019 рік щодо таких показників як:


обсяги пасажирських перевезень;
матеріальні витрати;
витрати на оплату праці;
загальновиробничі витрати;
адміністративні витрати;
витрати операційної діяльності;
собівартість послуг;
прибуток.

(Детальніше кожен з показників можна побачити у документах за посиланнями, натиснувши на назву перевізника у таблиці).



Всі ці статті використовуються для вирахування тарифів за правилами Мінтранспорту та Міністерства інфраструктури. Водночас жоден перевізник не зазначив у документах ніяких доходів, окрім заздалегідь визначеного відсотка на прибуток.



Таким «доходом від інших видів діяльності» може бути розміщення реклами в автобусах. У кожній одиниці громадського транспорту така реклама є. Водії обклеюють салони афішами, листівками, оголошеннями тощо, а їхні роботодавці отримують за це гроші. Скільки можуть коштувати таки послуги, сказати важко, бо вартість залежить від кількості реклами, її розмірів та розмірів самих автобусів.



Таким чином, підприємці, найімовірніше, приховали один з показників, який впливає на розмір тарифу. Судячи із затвердженої формули, якби ці дані були вказані, розрахунковий тариф, був би меншим.



Варто додати і те, що деталізовані показники розрахунків надав лише «Полтаваелектроавтотранс», і лише стосовно тролейбусів. Решта перевізників не зазначили плани з амортизації, ремонту, податків, банківських послуг тощо.



Ще один вартий уваги факт: п’ять приватних перевізників надали розрахунки в однаковому вигляді. ТОВ «ТК Експрес-лайн», ТОВ «Делко Компані» та ПП «Люкстранс» вписали свої розрахунки у таблиці одного вигляду. Вони збігаються у формулюваннях, стилі написання одиниць виміру та механічних помилках у формулах. Решта перевізників мають різні за виглядами розрахунки.



Якби проїзд пільговиків продовжили компенсувати, достатньо було б тарифу у 4 грн



Також ми спробували підрахувати, якої вартості проїзду було б достатньо, якби перевізники продовжували отримати компенсації за проїзд пільговиків. У розрахунках ми використовували дані по виплатах за коефіцієнтами, підрахованими за головування у міськраді Олександра Мамая. Публікувати такий розрахунковий тариф по кожному перевізнику ми не будемо з кількох причин:


не всі підприємці зі списку отримували компенсації у 2018 році;
не всі затверджені коефіцієнти були підраховані однаково в один період;
можливе ускладнення розрахунку тарифів.

Зазначимо лише одне: за умови виплати компенсацій, більшості перевізників було б достатньо і тарифу у 4 грн, а кільком — забагато. Втім, такі підрахунки занадто сильно різняться між собою, в той час, коли розрахунки перевізників щодо бажаного тарифу відрізняються на копійки.



Можна припустити, що підприємці, для отримання необхідного значення тарифу у 5 грн, писали не зовсім точні показники. Наприклад, щодо обсягів перевезень. Одним із можливих варіантів розв’язання цієї проблеми може стати встановлення у транспорті валідаторів та введення «електронного квитка». Провести конкурс із вибору компанії, яка буде цим займатися, у Полтаві планують 12 лютого.


Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Ви часто занимаетесь сексом на першому побаченні?