Сьогодні, 21 січня, в Києві відбулася презентація результатів соціологічного дослідження Центру соціального інжинірингу «Ранд» на тему: «Соціальні та електоральні очікування українців від виборів-2019».
Лідерами президентської кампанії-2019 залишаються Петро Порошенко і Юлія Тимошенко, а для інших кандидатів — це лише підготовка до парламентських виборів, — таку думку висловив політолог Роман Давиденко коментуючи результати дослідження.
За словами політолога, рейтинги лідерів перегонів майже зрівнялися, це пов’язано із різними факторами. Рейтинг Тимошенко може погіршитись, в зв’язку із відновленням у інфорпросторі теми «Газових угод Тимошенко». Що стосується рейтингу Петра Порошенка, то зараз він майже досяг рейтингу Тимошенко. «Рівень підтримки влади зазвичай низький. Але зараз є тенденція росту рейтингу діючого президента і пов’язано це, із наданням автокефалії українській церкві», — зазначив Давиденко.
Як показали дані соцопитування, якби президентські вибори відбулися найближчої неділі, то найбільшу б підтримку виборців у першому турі отримала Юлія Тимошенко: за неї готові проголосувати 17,6% респондентів. За Петра Порошенко (15,1%), Юрія Бойко (12,8%). Понад 4% підтримки також мають Анатолій Гриценко, Володимир Зеленський, Олег Ляшко та Сергій Каплін. Загалом близько 12,9% виборців на даний час не знають, за кого б проголосували, 10,6% взагалі не планують брати участі у голосуванні.
Щодо лідерів можливих парламентських перегонів, то серед політичних партій ними є ВО «Батьківщина» (Юлія Тимошенко) — 11,2%, Блок Петра Порошенка «Солідарність» — 9,8%, партія «Слуга народу» (Володимир Зеленський) — 6,3%. 5-відсотковий бар’єр також може подолали партія «Опозиційна платформа — За життя» (Юрія Бойка).
Також за даними дослідження зростає суспільний запит на соціал-демократичну ідеологію. Під час вибору тієї або іншої політичної сили громадяни вже менше орієнтуються на обличчя і прізвища її лідерів. Таких лише 25,6%. Для 54,2% важливі реальні справи партії та її ідеологічна платформа (партійна програма) — 39,5%.
Крім того, найбільшу перевагу громадяни віддають: соціал-демократичній — 14% опитаних респондентів, національно-демократичній — 10,1%, соціалістичній — 8,7%, християнсько-демократичній — 6,4%, націоналістичній — 6,2%, ліберальній — 4,9%, «зеленій» — 4,5%, комуністичній — 3,9, іншій — 3,9%. Жодній або не визначилися — 22,2% та 17,9% відповідно.
Також більшість опитаних громадян хотіли б, щоб «ідеальний» Президент дотримувався соціал-демократичних поглядів (21%). 12,9% віддають перевагу націонал-демократичному главі державі, 7,1% бачать на посаді націоналіста, 6,5% вважають, що країною має керувати соціаліст.
За словами політолога Романа Давиденко ці дані свідчать про те, що сьогодні в Україні існує високий запит на ліву — соціал-демократичну — ідеологію. Саме на таку, яка має високі рейтинги в країнах Європейського Союзу. «Люди очікують на нагальне вирішення проблем соціального захисту: підвищення зарплат і пенсій, належне медичне обслуговування, подолання безробіття, адекватність тарифів на комунальні послуги», — сказав він.
Відповідно до результатів соцопитування, наголосив політолог, саме соціал-демократична ідеологія у більшості респондентів викликає симпатію, адже вона лежить в основі державного устрою більшості країн Європи та століттями доводить свою ефективність в управлінні державою і формуванні соціальної політики та економіки.
Відповідаючи на запитання, хто з лівих політиків в Україні має найвищі шанси стати лідером соціал-демократичного руху, політолог назвав лідера Соціал-демократичної партії Сергія Капліна. «Незважаючи на те, що, відповідно до результатів опитування, рейтинг його політсили поки що становить 2,7%, високі суспільні запити на соціал-демократичну ідеологію можуть до виборів значно підвищити рейтинг СДП Сергія Капліна», — наголосив експерт.
Роман ДАВИДЕНКО, політолог