Полтавці на засніжених вулицях прочитали вірш львівського поета Грицька Чубая "Скрипучі двері пам’яті причинено".
Проект "Люди читають" - це відеопроект незалежного мистецького об’єднання Magnum Opus, який розпочався наприкінці лютого 2015 року. На даний момент відзнято 9 випусків, які переглянули 11.545 разів. Учасником може стати будь-який перехожий Полтави.
Цього разу ініціатори взялися за вірш львівського поета Григорія Чубая "Скрипучі двері пам’яті причинено". Невеличка поезія, довжиною у 12 рядків передала атмосферу зими довкола: Біління снігу - п'яне і причинне / тіла тверезих вулиць пройняло. У випуску знялося шестеро перехожих полтавців, кожен з яких прочитав по 2 рядочки.
Це не вперше полтавська молодь робить знімає відео на поезію Чубая. У серпні 2014 року "Magnum Opus" взяв його вірш "Коридор із дверима завбільшки в око" для випуску проекту "Встол".
Львівський поет і перекладач Григорій Чубай помер у травні 1982 року у віці 33 років. Він був одним із представників львівського андеґраунду 70-х років ХХ століття. Творчість Григорія Чубая справила видатний вплив не стільки на поезію, скільки на самоусвідомлення деяких українських поетів покоління 80-х років (вісімдесятників). Посмертно видані поетичні книги "Говорити, мовчати і говорити знову" (1990), "Плач Єремії" (1999) та "П’ятикнижжя" (2013).
У 1972 році в УРСР почалася нова хвиля ув’язнення інакодумців. У Чубая починаються обшуки та переслідування КДБ, які потім поширювали плітки про його співпрацю з ними. Таким чином спецслужби "ламали" поета. Вважається, що така постійна нервова напруга підірвала здоров’я поета.
Оператор проекту Анна Ютченко зазначає, що про Грицька Чубая заговорили голосно на всю країну відносно нещодавно, а саме після виходу "П’ятикнижжя" у "Видавництві Старого Лева", а згодом документального фільму "Чубай" Олександра Фразе-Фразенка:
- До того ім’я цього поета звучало переважно завдяки його сину Тарасу Чубаю - фронтмену гурту "Плач Єремії", який неодноразово писав музику на вірші свого батька. Дев’ятий випуск проекту "Люди читають" - це наша спроба ще раз заговорити про Грицька Чубая його ж словами, образами та поетичним голосом.
Крім вірша Чубая, в рамках проекту полтавці свого часу читали вірш Сергія Жадана "Доки", Андрія Любки "Жінко прекрасна", Олени Теліги "Не треба слів...", "Ми з тобою - країна ніколи й ніким не визнана" Юрка Іздрика. За участі українських письменників у Києві, Львові та Вінниці було відзнято три випуски - на вірш Василя Симоненка "Світ який - мереживо казкове!..", "Верстаю шлях - по вимерлій пустелі" Василя Стуса та "Спи, моя люба" Олега Лишеги.
Також у проекті знято читання полтавцями вірша "Птахи" Кузьми Скрябіна, з дня смерті якого вчора минув рік.