За ініціативи міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка в Міністерстві охорони здоров’я України відбулася зустріч з представниками аптечного бізнесу, обласних департаментів охорони здоров’я та Держлікслужби. Обговорили забезпечення стабільної роботи та перспективи розширення мережі мобільних аптечних пунктів, особливо в прифронтових районах і віддалених громадах, де немає доступу до стаціонарних аптек.
МОЗ нагадує, що у січні 2024 року в Харківській області запрацював перший мобільний аптечний пункт. Його маршрут охоплював 86 сіл, зокрема прифронтові громади, де не було жодної аптеки. Відтоді мережа мобільних аптек стрімко зростає.
Станом на травень 2025 року в Україні працює 29 мобільних аптечних пунктів у 17 областях. Ще один — готується до виїзду найближчим часом. У більшості випадків маршрути охоплюють саме ті населені пункти, де повністю відсутні стаціонарні аптеки. Йдеться про найвіддаленіші громади, прифронтові райони, села з обмеженим доступом до медичної інфраструктури.
“Ми запустили першу мобільну аптеку в січні 2024 року — з одного маршруту в Харківській області. Сьогодні їхні маршрути охоплюють понад 1000 населених пунктів — це тисячі людей, які отримали реальний доступ до ліків там, де раніше не було жодної аптеки. У воєнний час мобільна аптека — це не просто точка продажу. Це точка довіри, стабільності й турботи про людей у громадах. У таких аптеках можна придбати як рецептурні, так і безрецептурні препарати, зокрема ліки за програмою «Доступні ліки», що дозволяє людям економити кошти й, головне, не переривати лікування. Ми продовжимо розвивати цю мережу — там, де вона справді потрібна. І для цього нам потрібна активна участь громад і аптечного бізнесу — держава вже створила необхідні умови, а тепер важливо, щоб ці ініціативи активно втілювались на місцях”, - наголосив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
Наразі найбільше населених пунктів охоплюють маршрути мобільних аптек в Харківській, Київській, Черкаській і Чернігівській областях. За кількістю працюючих мобільних аптек лідирують ті ж регіони — по три пункти в кожній. Ініціативу підтримують як комунальні, так і приватні оператори: 14 мобільних аптек працюють на базі державних та комунальних підприємств, 15 — на базі приватних.
Завдяки роботі мобільних аптек ліками вже забезпечено понад 70 тисяч пацієнтів. Водночас згідно з даними Держлікслужби, у них погашено понад 4000 електронних рецептів за програмою «Доступні ліки». Найбільшим попитом серед пацієнтів користуються ліки від тиску, серцеві препарати, знеболювальні, вітаміни та засоби для покращення травлення.
Фармацевти, які працюють у мобільних аптеках, не лише відпускають ліки — вони підтримують мешканців, надають базові консультації та, за потреби, доставляють необхідні препарати під замовлення. Автомобілі мобільних аптек оснащені згідно з усіма вимогами: мають холодильники, спеціальні шафи для зберігання та забезпечують дотримання необхідного температурного режиму.
Водночас аптечний бізнес стикається з низкою викликів, про які йшлося під час зустрічі, ініційованої міністром охорони здоров’я. Серед них — незадовільний стан доріг, відсутність або нестабільність інтернет-зв’язку, слабка поінформованість громадян про графік виїздів мобільних аптек, а також потреба в посиленні роботи з лікарями первинної ланки щодо виписування е-рецептів.
З метою покращення поінформованості громадян міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко доручив департаментам охорони здоров’я ОВА провести наради та зустрічі з головами громад — для координації комунікаційної роботи на місцях щодо графіків виїзду мобільних аптек і забезпечення доступу людей до актуальної інформації.
МОЗ запровадило низку регуляторних змін, спрямованих на спрощення відкриття аптек у сільській місцевості: знижено вимоги до площі аптечних приміщень, спрощено умови відкриття нових аптек, а також запроваджено механізм відпуску ліків через фельдшерсько-акушерські пункти.
Однак у частині населених пунктів, зокрема сільських громад, досі відсутній доступ до аптек у межах зручної пішої чи велосипедної доступності. Якщо залучити до відпуску ліків фельдшерсько-акушерські пункти, ситуація може суттєво покращитись. Наразі понад 1300 медичних закладів уклали договори з аптеками на реалізацію ліків, а міністерство ініціювало збільшення дозволеного обсягу реалізації через ФАПи з 250 до 500 тисяч грн на рік. Втім, у багатьох громадах саме мобільні аптеки залишаються найбільш оперативним і гнучким рішенням для забезпечення людей необхідними препаратами.
Окремо діє також ініціатива МОЗ спільно з Укрпоштою — «Укрпошта.Аптека». Сервіс дає можливість людям отримати необхідні ліки, зокрема за програмою «Доступні ліки», із безоплатною доставкою. Наразі проєкт охоплює понад 21 тисячу сільських населених пунктів. Вже доставлено понад 57 тисяч замовлень.
Новые статьи:
З 19 по 25 травня за ініціативи Першої леді України Олени Зеленської проходить Національний тиждень безбар’єрності …" >Чи дотримуються аптеки вимог щодо безбарʼєрності? Держлікслужба проводить перевірки
Также интересно посмотреть:
У межах співпраці МОЗ із Глобальним альянсом з вакцин та імунізації (Gavi) Україна отримала 115 300 доз вакцини проти ге …" >Україна отримала декілька тисяч доз вакцин для щеплення дітей проти гепатиту B
На Єдиному вебпорталі вакансій у сфері охорони здоров’я medvacancy.moz.gov.ua уже внесено дані про понад 5 300 пос …" >Для інтернів на Порталі вакансій внесені дані до понад 5,3 тисячі вакантних посад
У Київській області реалізують інноваційний проєкт з лікування постраждалих від війни із симптомами посттравматичного ст …" >Лікування ПТСР за допомогою віртуальної реальності: деталі проєкту
З початку 2025 року в Україні діє нова система оцінювання повсякденного функціонування людини. Мета — не просто вс …" >Особливості встановлення статусу інвалідності при онкологічних захворюваннях
В Україні з’явиться ще один ефективний інструмент для зниження вартості ліків. Парламент підтримав у другому читан …" >«Правило Болар» в Україні: деталі законопроекту про зниження цін на ліки
Разместить пресс-релиз
Рубрикатор
Новости медицины
Мероприятия
Интересные факты
Новости портала
Блог
СТАТЬИ ПАРТНЕРОВ
07 Мая
79
Emexes Dent – новий рівень автоматизації стоматологічних клінік
in
Стоматология
21 Апреля
111
Чому спіруліна для жінок − джерело молодості та краси? − Japan Trading
in
Здоровье женщины
08 Апреля
149
Как работают когнитивно-поведенческие техники в психотерапии?
in
Психология
03 Апреля
137
Косметика 2-в-1: чи варто використовувати гелі для душу та шампуні в одному флаконі?
in
Косметология
02 Апреля
183
Folli ReLive – нова технологія відновлення волосся
in
Косметология
Посмотреть все...
СТАТЬИ О ЗДОРОВЬЕ
19 Мая, 2025
55
Основні причини збільшення шийних лімфатичних вузлів
in
Иммунология
18 Мая, 2025
56
Аневризма аорти: перші симптоми розтягнення стінок судин
in
Кардиология
15 Мая, 2025
85
Нікотинозамісна терапія: основні види та методи використання
in
Наркология
15 Мая, 2025
81
Ранні прояви запалення судин
in
Кардиология
12 Мая, 2025
84
Афонія: основні причини втрати голосу
in
Отоларингология (ЛОР)
Посмотреть все...
НОВОСТИ МЕДИЦИНЫ
19 Мая, 2025
113
Чи дотримуються аптеки вимог щодо безбарʼєрності? Держлікслужба проводить перевірки
19 Мая, 2025
112
Ляшко розповів про успішність мобільних аптек у віддалених громадах
19 Мая, 2025
106
Україна отримала декілька тисяч доз вакцин для щеплення дітей проти гепатиту B
18 Мая, 2025
108
Для інтернів на Порталі вакансій внесені дані до понад 5,3 тисячі вакантних посад
18 Мая, 2025
109
Лікування ПТСР за допомогою віртуальної реальності: деталі проєкту
Посмотреть все...
МЕРОПРИЯТИЯ
07 Ноября, 2024
796
Київський міжнародний форум реабілітації та медичного туризму
in
Мероприятия
15 Октября, 2024
549
Виставка "Здоров'я та довголіття-2024" з 18 по 20 ЖОВТНЯ 2024 року
in
Мероприятия
30 Сентября, 2024
3084
З 2 по 4 жовтня 2024 р. в м. Києві відбудеться Київський міжнародний форум реабілітації та медичного туризму
in
Мероприятия
25 Сентября, 2024
657
Запрошуємо відвідати спеціалізовану виставку Здоров'я та довголіття-2024 з 18 по 20 ЖОВТНЯ 2024 року
in
Мероприятия
18 Сентября, 2024
571
Public Health 2024: інновації та інвестиції для відновлення медичної системи України
in
Мероприятия
Посмотреть все...