Авторизация

МОЗ: зміна порядку надання психіатричної допомоги в стаціонарах

МОЗ: зміна порядку надання психіатричної допомоги в стаціонарах
Страх та стигма щодо лікування у психіатричних лікарнях часто заважають людям зважитися принаймні на звернення до сімейного лікаря з питань свого ментального здоровʼя. Причина тому – памʼять про методи каральної психіатрії, які діяли в Радянському Союзі.
Але в України інший шлях – європейський, з орієнтацією на визнання і дотримання прав людини, у тому числі у сфері психіатричної допомоги. Так, у 2017 р. були прийняті поправки до Закону України «Про психіатричну допомогу» та ухвалена КМУ Концепція розвитку охорони психічного здоров’я в Україні на період до 2030 року. Нею передбачено необхідність посилення диференційованості надання допомоги у сфері охорони психічного здоров’я та підвищення чутливості до потреб специфічних суспільних груп. Крім того, йдеться й про поліпшення доступності допомоги шляхом децентралізації та реорганізації процесу її надання.
Нині зроблено ще один важливий крок для захисту пацієнтів з психічними розладами: наказом МОЗ України від 07.12.2023 № 2085 затверджено Порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах, який визначає механізм надання такої допомоги з огляду на пріоритет прав і гідності людини.
Протягом багатьох років допомога у сфері психічного здоров’я була зосереджена переважно у спеціалізованих медзакладах, що сприяло стигматизації та не забезпечувало належного рівня мультидисциплінарного підходу до лікування й реабілітації осіб із психічними розладами. А тому МОЗ змінює систему і підходи у цій сфері.
«Уперше з 2000 року затверджено комплексний документ, який визначає порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах та базується на міжнародних стандартах поводження з людьми, які страждають на психічні розлади, з огляду на пріоритет прав і гідності людини, зазначених у Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод 1950 року. Затверджений наказ змінює підходи у лікуванні пацієнтів психіатричних лікарень. Він про права і гідність людини, про ефективні та сучасні методи, а не про виправні, які нам дістались у спадок від радянської системи психіатрії. Психіатричний стаціонар – це не тюрма і не виправна колонія, а медичний заклад, де пацієнти отримують необхідну їм допомогу і лікування», – зазначив міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко.
Дотепер, наприклад, в Україні до половини всіх дітей і підлітків, які відповідають критеріям психічних розладів, отримують субоптимальний рівень лікування (або й взагалі його не отримують), попри наявність ефективних методів лікування. При цьому діти зі складними психічними розладами особливо мають ризик неадекватного лікування, оскільки оптимальний догляд вимагає координації медичних, освітніх і соціальних служб. А тому зміни є вкрай необхідними.
Затверджений наказ сприятиме доступності та вдосконаленню послуг з охорони психічного здоровʼя шляхом підвищення ефективності діагностичних, лікувальних та профілактичних заходів. Він має на меті захист прав пацієнтів у психіатричних закладах, зокрема права пацієнтів на гідні умови перебування та лікування; запобігання будь-якій формі фізичного, психологічного чи експлуатаційного насильства над пацієнтами.
Поміж іншого новий порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарних умовах передбачає:
заборону надавати психіатричну допомогу особам до 18 років у відділеннях для дорослих;
обовʼязковий огляд та фіксацію всіх тілесних ушкоджень у разі госпіталізації пацієнта;
заборону замикати вхідні двері до приміщень та палат і встановлювати ґрати на вікнах палат;
гарантії вільного спілкування пацієнтів з відвідувачами без присутності персоналу;
право вести телефонні розмови та користуватися мережею Інтернет;
необмежене конфіденційне спілкування з уповноваженим Верховної Ради України з прав людини, адвокатом, законним представником, представниками міжнародних організацій;
відповідність приміщень, що використовуються для психіатричної допомоги у стаціонарних умовах, вимогам державних будівельних норм, державних медико-санітарних нормативів та державних медико-санітарних правил, що визначені для такого виду закладів;
постійний та вільний доступ пацієнтів до питної води, засобів гігієни, санітарного обладнання.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про психіатричну допомогу» пацієнти за рішенням лікуючого лікаря-психіатра (лікаря-психіатра дитячого) в інтересах захисту їх здоров’я чи безпеки, а також в інтересах здоров’я або безпеки інших осіб, можуть бути обмежені: приймати відвідувачів наодинці; придбавати й використовувати предмети повсякденного вжитку; перебувати на самоті. Рішення про такі обмеження мають бути занесені у відповідну форму № 003/о із зазначенням строку обмеження та відповідним обґрунтуванням.



Также интересно посмотреть:


З 33 медзакладів Національної академії медичних наук України (НАМНУ) до контрактації Національною службою здоров'я У …" >НСЗУ: чи всі із 33 медзакладів НАМН України готові до роботи в межах ПМГ?
Хвороба Паркінсона являє собою захворювання нервової системи, яке призводить до порушення контролю над рухами в результа …" >НСЗУ: як отримати безоплатні ліки при хворобі Паркінсона?
Діагностика та лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, у стаціонарних та амбулаторних умовах покриває Програм …" >Як відбувається лікування туберкульозу в стаціонарі та амбулаторно?
Міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко висловив стурбованість щодо роботи військово-медичних комісій в столиці України, і …" >Очільник МОЗ назвав причину перевірка ВЛК у Києві
Розробники чатбота «Буду мамою» презентують новий функціонал сервісу. Користувачі зможуть дізнатися, скільки …" >Вагітність без корупції: як НСЗУ допомагає майбутнім матерям?



Разместить пресс-релиз

Рубрикатор


Новости медицины



Мероприятия



Интересные факты



Новости портала



Блог

СТАТЬИ ПАРТНЕРОВ

14 Марта
70
Перші ознаки інфаркту у людей похилого віку
in
Здоровый образ жизни

12 Марта
77
Правильный уход за кожей после татуировки: советы и рекомендации
in
Здоровый образ жизни

12 Марта
73
Лечение алкоголизма в Одессе – профессиональный подход и гарантии
in
Наркология

11 Марта
82
Корейские импланты Osstem Implant: этапы установки
in
Стоматология

11 Марта
91
Що таке детоксикація?
in
Здоровый образ жизни
Посмотреть все...
СТАТЬИ О ЗДОРОВЬЕ

17 Марта, 2024
45
Лікування геморою: як лазер допомагає усунути проблему?
in
Хирургия

17 Марта, 2024
50
Дерматофіброма: основні причини появи пухлини на шкірі
in
Дерматовенерология

17 Марта, 2024
54
Рак шлунка: як вчасно розпізнати симптоми захворювання?
in
Аллергология

17 Марта, 2024
51
Гастропатія: основні симптоми захворювання шлунка
in
Гастроэнтерология

15 Марта, 2024
76
Электрокардиографы МИДАС: сравнение моделей
in
Кардиология
Посмотреть все...
НОВОСТИ МЕДИЦИНЫ

17 Марта, 2024
79
МОЗ: зміна порядку надання психіатричної допомоги в стаціонарах

17 Марта, 2024
85
НСЗУ: чи всі із 33 медзакладів НАМН України готові до роботи в межах ПМГ?

17 Марта, 2024
105
НСЗУ: як отримати безоплатні ліки при хворобі Паркінсона?

17 Марта, 2024
77
Як відбувається лікування туберкульозу в стаціонарі та амбулаторно?

06 Марта, 2024
529
Очільник МОЗ назвав причину перевірка ВЛК у Києві
Посмотреть все...
МЕРОПРИЯТИЯ

06 Марта, 2024
399
Міжнародна виставка та конференція REBUILD UKRAINE: HEALTH & REHABILITATION
in
Мероприятия

29 Февраля, 2024
213
Програма «Доступні ліки»: які пріоритети розвитку у 2024 році
in
Мероприятия

09 Февраля, 2024
252
XIII стоматологічна виставка «Дентал-ЕКСПО»
in
Мероприятия

09 Февраля, 2024
390
XXVIII Львівський медичний Форум та XXVIII медична виставка «ГалМЕД»
in
Мероприятия

17 Января, 2024
572
Провідні лікарі і науковці представили погляд на критерії вибору противірусного препарату
in
Мероприятия
Посмотреть все...
рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Оцените работу движка