Міністерство охорони здоров’я розробило наказ, який передбачає внесення змін у правила застосування фізичного обмеження та ізоляції пацієнтів із психічними розладами. Новий документ розширить перелік закладів, врегулює питання ізоляції осіб зі стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями.
Відповідний проєкт із роз’ясненнями Мінохорони здоров’я розмістило на своєму офіційному сайті.
У відомстві зазначають, що зміни розроблені для удосконалення надання медичної допомоги особам із психічними порушеннями, також вони регламентують застосування фізичного обмеження та (або) ізоляції при наданні допомоги таким пацієнтам.
В першу чергу зміни торкнуться пунктів 1, 2, 11 правил застосування фізичного обмеження та (або) ізоляції при наданні психіатричної допомоги особам, які страждають на психічні розлади, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 24 березня 2016 року № 240. Крім того, нові правила стосуватимуться інструкцій щодо заповнення форм первинної облікової документації.
Так, згідно з новими правилами, фізичне обмеження та (або) ізоляцію дозволять у стаціонарах закладів охорони здоров’я незалежно від їх форми власності та організаційно-правової форми під час госпіталізації, однак лише в тих випадках, формах і на той час, коли всіма іншими законними заходами неможливо запобігти діям пацієнта, що наражають на небезпеку себе або інших людей. Зараз така допомога надається лише у стаціонарах державних та комунальних психлікарень.
Крім того, ізолювати дозволять хворих зі стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями, якщо вони постійно проживають/перебувають у закладі соціального захисту осіб, які страждають на психічні розлади.
Також нові правила передбачають, що фізичне обмеження не застосовуватиметься до особи в присутності інших пацієнтів. Крім того, заборонятиметься обмеження на ліжку з панцирною сіткою.
У МОЗ пояснюють, що реалізація нових правил матиме лише позитивний вплив як для психічнохворих пацієнтів, так і лікарів і соцпрацівників – суб’єктам надання послуг обіцяють чіткий алгоритм дій.
Водночас в документі зазначається, що втілення акта не потребує фінансування з державного та місцевого бюджетів.