НСЗУ можуть дати легальну можливість покрити недостачу фінансування державних клінік коштом пацієнтів.
Так за словами журналістки Катерини Котенкової, модель співоплати не така невинна, як може здатися, на перший погляд.
В профільному комітеті Ради створено робочу групу, яка буде займатися питаннями співоплати медичних послуг і страхової медицини. І вже найближчим часом з'явиться відповідний законопроєкт. Співоплата означає, що частину суми платить держава, а частину - пацієнт зі своєї кишені, оскільки НСЗУ не вистачає грошей для фінансування програми Медгарант.
«Трохи про приватні клініки. Як повідомляють в деяких з них, вони не укладають договір з НСЗУ, оскільки запропоновані тарифи занизькі, їм це невигідно. Але, скажімо, чому людина не може отримати частину коштів за тарифом НСЗУ і доплатити свої гроші до нашого тарифу. У цьому випадку лікування в приватній клініці їй буде коштувати дешевше, ніж якби вона повністю оплачувала все сама. Тобто люди змогли б вибирати - йти повністю безплатно «по НСЗУ» в державну лікарню або з доплатою - в приватну», - розповіла Котенкова.
Вона каже, що рано чи пізно доведеться погодитися на модель співоплати, оскільки покривати лікування повністю коштом державного бюджету Україна не в змозі. Тобто, на перший погляд, вимальовується цілком «невинна» модель - людина або лікується безплатно на тих умовах, що прописані в контрактах клінік з НСЗУ, або - «покращує» пакет, але вже своїм коштом: доплачує за більш комфортну палату, іменитого лікаря та інше.
«Але на практиці все може виявитися не зовсім так. Або навіть зовсім не так: на умовах співоплати будуть надаватися не тільки послуги в приватних клініках, але і в державних. Яким зараз НСЗУ хронічно недоплачує. І вони можуть покрити цю нестачу коштом пацієнтів, якщо їм дадуть таку легальну можливість», - заявила Котенкова.
Журналістка зазначила, що глава Київської міської профспілки працівників охорони здоров'я Сергій Кубанський вважає, що коштом пацієнтських доплат держава може спробувати розв'язувати проблему з лікувальними установами, які зараз фактично опинилися за бортом медреформи, наприклад, комунальні лікувальні заклади, з якими НСЗУ не укладе договір, якщо у них немає сертифіката доступності для маломобільних груп населення. Немає сертифіката - немає контракту з НСЗУ - немає грошей.
Окрім того, Кубанський затвердив, що введення фактично платної медицини суперечить Конституції. Ще у 2002 році Конституційний суд визначив, що таке безплатна медицина, яка гарантована громадянам Конституцією, і в якому обсязі вона повинна надаватися. Безоплатно люди повинні отримувати медичну допомогу, яка їм потрібна за життєвими показаннями на цей час. І тільки за послуги, які прямо не впливають на здоров'я і життя людини, лікарні можуть брати гроші.
Нагадаємо, що після 15 березня житомирська приватна медична клініка «Медібор» розіслала своїм пацієнтам повідомлення, що розриває декларації сімейних лікарів і радить шукати лікарів для подальшого укладання декларацій в іншому медичному закладі. Керівник приватної медичної клініки «Медібор» Віктор Борщівський пояснив, чому пацієнтів повідомили про припинення декларацій з сімейними лікарями та за яких умов може відновитися співпраця з Національною службою здоров’я України (НСЗУ):
«У НСЗУ є певні вимоги, ми їм відповідаємо і надаємо послуги високої якості, і якщо буде співоплата по пакету «Первинна медична допомога», то ми готові надавати ці послуги. Ми не можемо з пацієнта брати гроші по тій програмі, де держава гарантує йому безоплатну допомогу, офіційної співоплати немає. Ми спробували попрацювати з НСЗУ, вони платять регулярно згідно з договорами, але наша клініка концентрується на високому сервісі та високій якості надання послуг і не можуть послуги різної якості коштувати однаково. Ми відпрацювали повний календарний рік, підсумовували та зрозуміли, що або ми задешево будемо тримати своїх високоякісних спеціалістів, або отримувати співоплату від пацієнтів за надані послуги, але на сьогодні це є порушенням законодавства».