Вакцинація проти коронавірусу в Україні почалася зовсім недавно і поки ще має повільний темп розвитку.
На поточному першому етапі вакцинують тільки медиків, що піддаються особливо високому ризику зараження. Здавалося б, лікарі повинні бути першими, хто зацікавлений у вакцині, але на практиці відсоток відмов серед них величезний.
Парадоксально, але навіть при поточних повільних темпах, постійно залишаються невикористані дози вакцини, на які немає охочих серед лікарів.
Це проблема, оскільки наявна вакцина CoviShield розфасована в упакування на 10 осіб, і якщо прийде число людей, які не кратне десяти, то зайві дози залишаються невикористаними, а зберігаються вони не більше шести годин.
У перші дні з різних регіонів надходили повідомлення, що "зайві" дози просто викидали, що викликало абсолютно справедливу бурю обурення.
МОЗ вирішило своїм методом вплинути на ситуацію: було видано наказ, що дозволяє вакцинувати дозами, що залишилися громадських діячів і публічних персон - "з метою популяризації вакцинації та підвищення довіри до неї".
Але це рішення має зворотну сторону, оскільки:
Кого відносити до громадських діячів, наказ не уточнює.
Хто, як і за яким принципом повинен шукати охочих серед публічних персон - невідомо.
Як самі публічні особи можуть виявити бажання вакцинуватися - незрозуміло, ніякої системи запису для них не існує в природі.
У деяких регіонах, наприклад в Одесі, місцеві лікарі та медичні чиновники швидко організували свою локальну систему запису для публічних персон: це звичайна Google-форма, куди всі охочі, які претендують на звання відомих особистостей та лідерів думок, можуть внести свої дані. Однак, в більшості регіонів і в Києві такої системи поки немає, а централізовано її ніхто не планує організовувати.
Як же проходить вакцинація в столичній лікарні?Вакцинацією займаються мобільні бригади, які виїжджають в конкретну лікарню та організують там вакцинацію лікарів. Сама лікарня повинна скласти списки охочих і підготувати місце для проведення вакцинації.
Лікарів можуть вакцинувати серед робочого дня, відриваючи багатьох з них від прийому або навіть операцій, при цьому, скільки часу займе процес, і на який час приходити конкретному лікарю, передбачити дуже складно.
Через відсутність стабільних резервних списків неминуче виходить так, що дози залишаються невикористаними.
Проблеми з пошуком "запасних" на вакцинацію, призводить до невиправдано великої кількості підготовчих етапів. Плюс неполадки з електронною системою призводять до того, що час очікування вакцинації виходить досить великим. При цьому вакцинація вимушено відбувається в непідготовленому для цього приміщенні - всі сидять в тісному лікарняному коридорі, без можливості організувати нормальне дистанціювання.