Станом на 1 лютого 2021 року, в ЕСОЗ зареєстровано 272 264 лікарі та медичного персоналу. З них, лікарів первинної ланки - близько 24 тисяч, лікарів спеціалізованої медичної допомоги - понад 97 тисяч.
Заклади, які надають спеціалізовану медичну допомогу перейшли на нову систему фінансування з квітня минулого року. Вони уклали договір з Національною службою здоров’я України й почали отримувати гроші за послуги, які надають пацієнтам за Програмою медичних гарантій.
Перед початком другого етапу медичної реформи, що стартувала 1 квітня 2020 року, звучало чимало побоювань, що лікарні закриють, а медики - залишаться без роботи й поїдуть працювати за кордон. Дані електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) свідчать, що за 10 місяців роботи спеціалізованих медзакладів за новою системою фінансування, у рамках Програми медичних гарантій, кількість лікарів зросла.
Мова йде про медичні заклади, які уклали договори з Національною службою здоров’я України. Це - 1 654 спеціалізовані медичні заклади та 1696 закладів первинної ланки надання медичної допомоги. Для того, щоб укласти договір, заклади обов’язково реєструвалися в ЕСОЗ. Та вказували інформацію щодо ліцензії на медичну практику, місця надання послуг, а також щодо кількості лікарів різних спеціальностей та медичних працівників. Завдяки реєстрації надавачів медичної допомоги в ЕСОЗ відбулася “інвентаризація” медичних установ.
З квітня 2020 року по лютий 2021 кількість лікарів первинної ланки в електронній системі охорони здоров’я зросла на 555. Кількість лікарів спеціалізованої медичної допомоги зросла на 3 435, медичного персоналу - на 2 576 осіб.
З квітня 2020 року по лютий 2021 деактивовані з ЕСОЗ (тобто, звільнилися) 1 950 лікарів первинки, натомість додалося 2 505. Зі спеціалізованих медзакладів звільнилися 6620 лікарів, а додалося - 10 055. Серед медперсоналу звільнилася 8 431 особа, додалося - 11 007 працівників. Ці дані свідчать про те, що професія лікаря лишається затребуваною і дає можливість працевлаштуватися.
Медзаклади й новостворені громади залучають лікарів, бо вони зацікавлені в укладенні договору з НСЗУ. Наявність медичного персоналу - одна з вимог Національної служби здоров’я для того, аби заклад міг такий договір укласти. Залучення в штат одного спеціаліста може збільшити суму договору для закладу одразу на кілька мільйонів гривень.
Електронні дані стають підставою для прийняття управлінських рішень. Завдяки цим даним ми можемо аналізувати, як трансформація медичної системи впливає на ринок праці в медицині. І зараз у нас є підстава стверджувати, що за останні 10 місяців в Україні не відбулося ні масового звільнення лікарів, ні значного відтоку фахівців за кордон. Натомість професія лікаря є затребуваною, а місцева влада готова брати на себе відповідальність і поліпшувати доступ до медичних послуг.