Від алергії на певні продукти харчування страждає від 1 до 3% дорослого населення світу. Таку інформацію надає Центр громадського здоров’я МОЗ. Діти частіше, ніж дорослі мають таку проблему – харчову алергію діагностують у 4-6% дітей на землі.
Експерти наголошують – харчова алергія є реакцією імунної системи на певні харчові продукти, що з невідомих причин є для людини алергенами. Організм виробляє до них імуноглобулін E (IgE) – так звані алергічні антитіла. Алергічна реакція виникає після того, як алерген зв’язується з IgE після потрапляння до людського організму.
Відомо близько 160 продуктів харчування, які можуть спровокувати у людини алергічну реакцію. Найбільш поширені харчові алергени – це яйця, арахіс, риба, ракоподібні, соя, злаки з глютеном, молюски, молочні продукти.
У дітей харчова алергія часто проходить з віком. Проте це не є аксіомою, тому контролювати її обов’язково треба.
Зазвичай прояви харчової алергії виникають вже через декілька хвилин після вживання продукту-алергену. Іноді вони можуть з’явитися пізніше – через 1-2 години після потрапляння алергену до організму. Прояви харчової алергії можуть бути незначними, але бувають алергічні реакції, які несуть реальну загрозу життю людини та потребують невідкладної медичної допомоги. Найчастіше це стосується сильного набряку обличчя, губ, язика, гортані, через який людина ризикує задихнутися.
Найбільш поширені алергічні реакції на харчові алергени – це:
шкірні висипання, почервоніння шкіри;
кропив’янка;
набряк слизових: губ, язика, гортані;
набряк усього обличчя;
діарея;
блювота;
кашель;
спазмоподібний біль в животі;
запаморочення голови;
втрата свідомості.
При виникненні перших симптомів алергії слід випити антигістамінний препарат. Якщо симптоми не проходять або ж ще й посилюються, слід негайно звернутися за медичною допомогою. Експерти наголошують – алергічні реакції у дітей потребують обов’язкового звернення за медичною допомогою.
Автор: Ольга Купріянова