Сказ - це смертельне гостре інфекційне захворювання, яке провокується потраплянням до організму нейротропного вірусу. Через це у хворого розвивається енцефаліт і стрімке ушкодження центральної нервової системи. Якщо терміново не надати людині необхідну медичну допомогу, її смерть неминуча.
Заразитися сказом людина може від диких тварин: після укусу, попадання зараженої слини на слизові оболонки, через подряпину або мікропошкодження шкіри.
Якщо мав місце укус тварини, не важливо, дикої чи домашньої, варто негайно звернутися за медичною допомогою. Антирабічна вакцина запобігає розвитку сказу в 96-99% випадках. Всього щеплень роблять 6: в день укусу і на 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і 90-й день після укусу.
За даними Центру громадського здоров'я МОЗ, в 2019 році в Україні зафіксовано 1 випадок сказу. Також в минулому році виявлено майже півтори тисячі тварин, хворих на сказ.
Навіть якщо тварина домашня і зовні спокійно себе веде, не потрібно покладатися на долю в разі укусу. Адже симптоми сказу у неї можуть проявитися пізніше, а дорогоцінний час для порятунку життя буде втрачено. Величезна небезпека полягає в тому, що у людини інкубаційний період сказу становить в середньому 1-3 місяці, але може бути від тижня до року. У цей час людина відчуває себе нормально, вже давно забула про укус і не підозрює, що жити їй залишилося недовго. Тому будьте пильні, вчасно звертайтеся за медичною допомогою для себе і своїх дітей.
Автор: Ольга Купріянова