Так званий «поганий» холестерин проникає у стінку кровоносних судин. Там він накопичується в атеросклеротичній бляшці, яка звужує просвіт судини й перешкоджає вільному потоку крові. Атеросклеротичні бляшки бувають різними. Найнебезпечніші з них характеризуються великим вмістом холестерину і тонким покриттям зі сполучної тканини. Воно легко розривається, і бляшка сприяє утворенню тромбу. Найчастіше тромб росте і закриває просвіт судини. Потік крові зупиняється, частина міокарда, що постачається цією судиною, залишається без кисню та поживних речовин і відмирає. Якщо такий процес відбувається в серці, розвивається інфаркт міокарда, якщо в мозку – мозковий інсульт.
Саме підвищений рівень холестерину стає початком багатьох небезпечних для життя хвороб. Водночас, українці досі не вважають його серйозним фактором ризику. Наприклад, під час соціологічного опитування 47% вінничан і вінничанок відвели підвищеному холестерину аж 7-ме місце в переліку факторів ризику. При цьому більшість вказала на шкоду неправильного харчування для організму. Тобто люди не зовсім усвідомлюють, наскільки небезпечним може бути підвищений рівень холестерину у крові й чому потрібно його контролювати.
Перевірити рівень холестерин можна у свого лікаря - сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Аналіз на загальний холестерин входить до гарантованого державою пакету послуг первинної медичної допомоги, що їх пацієнти отримують безоплатно.
Крім того, з 13 по 19 квітня жителі Волинської області зможуть безоплатно зробити тест на рівень холестерину у крові, навіть не навідуючись до амбулаторії. У різних населених пунктах області медики у палатках на вулицях робитимуть тести усім бажаючим - у рамках спільного проекту Світового банку та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей».
«Певну кількість тестів, придбаних за кошти проекту Світового банку та МОЗ, усі центри первинної медичної допомоги регіону використають для проведення скринінгового дослідження вмісту загального холестерину в крові серед населення у тиждень з 13 по 19 квітня. Лікарі працюватимуть прямо на вулицях, щоб охопити якомога більше людей, які часто не доходять до медзакладів. Усі інші – для обстежень пацієнтів під час їхніх візитів до амбулаторій загальної практики – сімейної медицини», – розповідає Ігор Ващенюк, начальник управління охорони здоров'я Волинської обласної державної адміністрації.
Джерело: http://moz.gov.ua