Незважаючи на зростання курсу долара, яке спостерігалося минулого тижня, Нацбанк України має достатньо коштів, щоб утримувати ситуацію на валютному ринку під повним контролем. Цьому сприятимуть рекордні обсяги міжнародних резервів у 43,8 млрд дол., тоді як у лютому 2022 року вони становили лише 30 млрд. Про це «Інтервакс-Україна» повідомив директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу Володимир Лепушинський.
За його словами, фінансова система має достатню валютну ліквідність, зокрема готівку, щоб задовольняти попит клієнтів на іноземну валюту.
«Ситуація в безготівковому сегменті валютного ринку стійка. Національний банк має достатньо інструментів і ресурсів, щоб зберігати стійкість валютного ринку», — сказав Володимир Лепушинський, коментуючи агентству «Інтерфакс-Україна» ситуацію на валютному ринку.
За словами Лепушинського, стійкість ринку була добре продемонстрована у грудні 2024 року, коли, незважаючи на значний чистий попит на безготівкову валюту в умовах сезонного зростання бюджетних видатків та угод бізнесу наприкінці року, гривня ослабла до долара лише на 1%. До євро курс гривні майже не змінився з огляду на зміцнення долара США щодо євро на світових ринках, додав представник НБУ. Також залишається під контролем ситуація у готівковому сегменті валютного ринку.
«Дефіциту валюти та ажіотажного попиту на іноземну валюту не спостерігається. Середньоденний обсяг чистої купівлі готівкової валюти населенням збільшився незначно — до $ 57 млн у січні 2025 року проти $ 54 млн у грудні 2024 року», — зазначив директор департаменту.
Володимир Лепушинський підкреслив, що Національний банк і надалі забезпечуватиме стійкість валютного ринку, а отже, курсові коливання будуть помірними і не загрожуватимуть зламу інфляційного тренду у 2025 році та приведенню інфляції до мети 5% у наступні роки.
Експерти, раніше опитані «ФАКТАМИ», також вважають, що курсу долара нічого не загрожує як мінімум до 19 січня.